Як повідомила правозахисна організація «Крим SOS». Її адвокати подали скаргу до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) щодо незаконного затримання та засудження громадянської журналістки Ірини Данилович в тимчасово окупованому Криму. Голова правління «Крим SOS» Олексій Тільненко повідомив, що скарга в першу чергу стосується незаконного затримання громадянської журналістки Ірини Данилович, яке порушує низку прав, закріплених у Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод та протоколах до неї.
Так, до прикладу, ст. 5 Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод передбачає, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність.
Нагадаємо, Ірина Данилович – медсестра та громадянська активістка з Феодосії, співпрацювала з виданням «INжир media» та правозахисним проєктом «Кримський процес». Жінка захищала інтереси медпрацівників на півострові: увійшла до незалежної профспілки, багато писала про порушення їхніх прав, наприклад про недоплати за роботу з пацієнтами, хворими на ковід.
Співробітники ФСБ викрали Ірину Данилович 29 квітня і до 7 травня утримували в підвалі ФСБ без жодного статусу та адвокатської допомоги. Її допитували на поліграфі, чинили психологічний тиск: обіцяли вивезти в ліс, до Маріуполя і давали їжу лише один раз в день. Про це вона заявляла на незаконному «суді» у Феодосії.
Згодом у сумці Данилович, яку в неї вилучили, «знайшли» вибухівку. 7 травня так званий «Київський райсуд» Сімферополя обрав їй запобіжний захід у вигляді взяття під варту строком на два місяці.
Наприкінці липня журналістка змогла повідомити, що в Сімферопольському СІЗО на неї продовжували чинити тиск співробітники ФСБ. Зокрема, їй завдали тілесних ушкоджень під час етапування до суду.
5 липня «суддя» Ольга Кузнєцова продовжила термін утримання журналістки під вартою на два місяці, проігнорувавши те, що затримання Данилович відбулося на тиждень раніше за офіційно оформлені документи.
На засіданні 7 листопада сторона захисту заявила клопотання про виклик до «суду» для допиту як свідків 16 осіб, зокрема співробітників ФСБ, що були причетні до викрадення журналістки, її незаконного утримання протягом тижня в підвалі ФСБ та фальсифікації кримінальної справи. Незаконний «суд» відмовив у всіх клопотаннях, окрім виклику одного свідка захисту – Сулеймана Кадирова, який не володіє інформацією по суті обвинувачення, а міг дати лише характеризуючі свідчення.
Попри обурення міжнародної правозахисної спільноти, 28 грудня 2022 року російський окупаційний суд Криму продовжував слухати фальсифікований процес. 28 грудня 2022 року так званий «Феодосійський міський суд» оголосив вирок громадянській журналістці Ірині Данилович. За нібито «зберігання вибухових речовин» її засудили до 7 років позбавлення волі і 50 тисяч рублів штрафу.
Зараз правозахисна авторитетна міжнародна організація «Крим SOS» оскаржила справу Данилович до ЄСПЛ. Чи захистить журналістку ця авторитетна міжнародна організація з огляду на те, що Росія вийшла з Ради Європи, а отже і з-під юрисдикції ЄСПЛ. Це досить сумнівно. Оскільки навіть якщо ЄСПЛ прийме рушення, зобов’язавши Росію відновити законність стосовно Ірини Данилович, то Росія його навряд чи виконає, оскільки і раніше Москва ігнорувала рішення ЕСПЛ.
Нагадаємо, українські правозахисні організації, а також МЗС, громадські організації, в тому числі НСЖУ, заявили про порушення законів стосовно Ірини Данилович та вимагали її негайного звільнення.
Інформаційна служба НСЖУ.