Групові та індивідуальні юридичні консультації відбуваються у журналістському коворкінгу Центру журналістської солідарності в Запоріжжі.
Консультанти гарячої юридичної лінії в запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ, проаналізувавши характер запитів від медійників, визначили, з якими питаннями найчастіше звертаються до них журналісти, та які з них виникли з початком повномасштабного вторгнення рф в Україну.
Юристи отримують немало запитів від медійників, намагаються допомогти їм знайти відповіді на всі запитання, а аналіз запитів дає можливість визначити, яка проблематика є найактуальнішою, і на яку варто звернути найбільшу увагу. Зокрема, нині для журналістів та фіксерів, які виконують свої професійні обов’язки в зоні бойових дій, є актуальним питання страхування життя, оскільки воно поки що законодавчо нечітко врегульоване.
Серед запитань, з якими найчастіше медійники найчастіше звертаються до правників, консультанти гарячої юридичної лінії в Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ виокремили такі:
– гарантії захисту прав журналістів під час воєнного стану,
– оформлення на роботу на підконтрольній Україні території переселенця, якщо на тимчасово окупованій території втрачена трудова книжка,
– чи погашається заборгованість із заробітної плати під час воєнного стану,
– як стати на облік до Центру зайнятості, якщо журналіст перебуває на тимчасово окупованій території або приїхав з такого регіону і не має трудової книжки (згоріло приміщення редакції),
– як буде нараховуватися робочий стаж тим, хто не зміг евакуюватися та перебуває на окупованій території,
– що треба зробити для поновлення журналістів на роботі на деокупованих територіях.
Консультанти гарячої юридичної лінії в Запорізькому Центрі журналістської солідарності намагаються спільно знайти відповіді на всі журналістські запити. За їхньої ініціативи розпочали проводити групові та індивідуальні юридичні консультації в журналістському коворкінгу, організовуються круглі столи та тренінги з правових питань.
Гаряча юридична лінія в Запорізькому Центрі журналістської солідарності діє з 1 серпня минулого року. Очолює та координує її роботу Валерій Біленко, кандидат юридичних наук, голова Запорізької обласної організації союзу юристів України, президент асоціації конвергентної журналістики. Йому допомагає досвідчений юрист Олексій Біленко. Обидва вони – члени спілки, ведуть електронний юридичний журнал та сайт з правових питань. З першого дня роботи гарячої юридичної лінії вони – на постійному зв’язку з журналістами. Надають персональні консультації по телефону, а також організовують онлайн- і офлайн-консультації, проводять тренінги з правових питань.
– По суті, ми почали активно працювати від самого початку. Війна поставила перед працівниками ЗМІ нові виклики, чимало законодавчих питань, які в мирний час були вже відрегульовані впорядковані, у воєнну пору стали серйозними проблемами, – говорить консультант гарячої юридичної лінії Валерій Біленко. – Частіше інших зверталися до нас працівники місцевих ЗМІ, в цілому ж географію звернень можна було прослідкувати за воєнними подіями – Сумська, Чернігівська, Львівська, Харківська, Луганська, Херсонська, Миколаївська, Херсонська, Львівська, Кропивницький, Черкаси, Дніпро…
ДОВІДКА. Черговий телефон гарячої юридичної лінії в Запоріжжі – 063-074-70-81. Працює щодня з 10.00 до 17.00, окрім суботи та неділі.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Марина Степанюк