Висвітлення позитивних практик діяльності судових, правоохоронних та правозахисних органів – такою була тема дискусії представників цих структур та представників прикарпатських медіа, яка відбулася у межах ХІІ Всеукраїнського науково-практичного семінару «Теоретичні та практичні проблеми розвитку кримінального права і процесу», присвяченого 75-й річниці прийняття Загальної декларації прав людини. Захід відбувся в Університеті Короля Данила за сприяння Івано-Франківського обласного осередку ВГО «Асоціація кримінального права», Івано-Франківської обласної організації Спілки журналістів та Івано-Франківського центру журналістської солідарності НСЖУ.
– Мета заходу – зібрати на нейтральній платформі представників судових і правоохоронних органів, та представників різних медіа області, щоб віднайти найефективніший спосіб отримання громадськістю збалансованої інформації у сфері правозахисту. Зрозуміло, у межах одного заходу всі озвучені труднощі, серед яких оперативність доступу до інформації, відповідальність журналістів, комплексно вирішити неможливо, проте важливо запропонувати способи задля усунення наявних у сфері проблем, – зазначив проректор з розвитку людського капіталу УКД, секретар первинної організації НСЖУ, модератор зустрічі Олександр Острогляд.
Три частини дискусії передбачали обговорення проблеми взаємодії судових, правоохоронних та правозахисних органів із медіа, аспектів висвітлення медіаподій, пов’язаних із діяльністю судових та правоохоронних органів, співпраці з медіа та вплив «четвертої влади» на формування громадської думки, роль університету в створенні «балансу» громадської думки.
Право та журналістика: як створити баланс громадської думки – у цій площині дискутували учасники семінару – медійники, представники пресслужб, секторів комунікації, відділів зв’язків із громадськістю суду, прокуратури й поліції, викладачі журналістики й права УКД.
Аби вчасно й об’єктивно висвітлювати події, наголошувалося під час зустрічі, має бути належна співпраця сторін. За словами працівників пресслужб правоохоронних органів, зауважень до роботи прикарпатських медійників вони не мають і готові оперативно реагувати на їхні запити.
– Висвітлення подій відіграє важливу роль. Тому поліція і журналісти співпрацюють. Усю інформацію, яку просять, ми намагаємося максимально надавати, – зазначив Андрій Яцків, керівник сектору комунікації Головного управління Нацполіції в Івано-Франківській області.
– Інформування органів прокуратури, тепер, під час воєнного стану, акцентовано на висвітленні подій воєнного стану та важких злочинів. І ми реагуємо на події, які набувають суспільного розголосу, співпрацюємо із журналістами, – зауважила прессекретарка Івано-Франківської обласної прокуратури Іванна Федик.
На семінарі йшлося також про роботу журналістів в умовах адаптації до нового Закону про медіа, виклики, пов’язані з ним, побоювання щодо наступу на свободу слова.
Учасники зустрічі висловили пропозиції – яких заходів необхідно вжити для поліпшення співпраці судових, правоохоронних і правозахисних органів та медіа Прикарпаття.
Ішлося також про необхідність проведення тренінгів для працівників пресслужб, відділів зв’язків із громадськістю правоохоронних органів і медійників щодо дотримання журналістських стандартів та вдосконалення журналістської майстерності. І для цього своєрідним майданчиком міг би стати Університет Короля Данила, де є і кафедра права та публічного управління, і кафедра журналістики, реклами та зв’язків із громадськістю.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За інформацією Івано-Франківського ЦЖС