В Івано-Франківському центрі журналістської солідарності НСЖУ в форматі офлайн/онлайн відбувся тематичний тренінг щодо роботи медійників у зоні бойових дій та правових аспектів цього питання
Провів захід Олександр Острогляд – кандидат юридичних наук, доцент, професор кафедри права та публічного управління Університету Короля Данила, член НСЖУ. У тренінгу взяли участь медійники Івано-Франківська та підшефних областей, а також студенти-журналісти Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника.
Основний акцент зустрічі стосувався оновленого наказу головнокомандувача ЗСУ від 03 березня 2024 року № 73 «Про організацію взаємодії між Збройними Силами України, іншими складовими сил оборони та представниками засобів масової інформації на час дії правового режиму воєнного стану».
Олександр Острогляд звернув увагу медійників, зокрема, на нові правила отримання акредитації для роботи у зоні бойових дій та правила роботи в небезпечній зоні. Він зазначив, що згідно зі змінами, відтепер збільшено строк акредитації журналістів до 12 місяців замість шести. Правник також наголосив, що, відповідно до зазначеного наказу ЗСУ й інші складові сил оборони не несуть відповідальності «за безпеку, життя та здоров’я, забезпечення повернення, а також питання страхування життя, здоров’я та майна публічних осіб, до думки яких прислуховується громадськість (лідери думок, блогери тощо)». Тож за це особисто відповідає акредитований представник медіа.
У разі успішного проходження акредитації, Управління зв’язків з громадськістю Збройних Сил України виготовляє та надсилає на електронну адресу представнику медіа електронну прескарту. Прескарта – це персоналізований документ, який засвідчує акредитацію представників медіа та їхні права щодо виконання професійних завдань у районах бойових дій.
Згідно зі змінами, визначено три зони для перебування медійників. Відтепер акредитованим представникам медіа дозволяється робота без супроводу офіцера зі зв’язків з громадськістю або іншої, визначеної командиром посадової, особи в «зеленій зоні». У громадських місцях «жовтої» зони дозволяється перебувати лише у супроводі офіцера зі зв’язків з громадськістю або іншої, визначеної командиром посадової особи. Дозвіл можна отримати на підставі заяви акредитованого медійника, яку розглядатимуть упродовж трьох календарних днів з моменту її подання.
Робота ж у «червоній» зоні заборонена. Як виняток, може бути дозволена виключно в супроводі відповідних посадових осіб. Під час роботи в «червоній» зоні представники медіа зобов’язуються надати зібрані фото- та відеоматеріали на перевірку щодо наявності інформації з обмеженим доступом, а також погодити їх поширення та оприлюднення з відповідальною посадовою особою.
Під час тренінгу власним досвідом роботи в зоні бойових дій поділилися журналістки Людмила Приймачук із Луцька та Валентина Пестушко з Херсона.
– Якщо доведеться працювати на прифронтових територіях, то раджу звертатися в Центри журналістської солідарності НСЖУ. Там ви зможете отримати професійні поради і взяти в тимчасове користування захисне спорядження. Раджу в жодному разі не їхати наодинці. Варто брати з собою оператора або долучатися до якоїсь медійної групи, – закцентувала увагу колег Людмила Приймачук.
– У мене так склалося, що я не їжджу в зону бойових дій, оскільки фактично тут живу. Настійливо раджу колегам перед відрядженням пройти хоча би шестигодинний курс із надання першої долікарської допомоги. Якщо їдете на тривалий термін в прифронтове місто, то треба брати до уваги, що будь-який запит, який ви відправляєте до місцевого командування, наголошую – до місцевого командування, має невизначений термін дії. Тому варто звернути увагу на таке: якщо ви один раз взяли дозвіл, то це не означає, що через тиждень на іншу локацію він у вас також діє. Краще такий дозвіл поновлювати і постійно контактувати з прес-офіцером. Адже, навіть якщо ви знаєте що ця дорога безпечна була і все добре, то ситуація може змінитися навіть за декілька годин. Треба бути на постійному контакті з пре-софіцером і обов’язково слухати, що вам кажуть військові. На власному досвіді пересвідчилась, і військові також зізнаються, що в разі небезпеки вони передусім кинуться захищати цивільних. Тому тут треба розуміти, що будь-яка помилка медійника може коштувати життя не тільки йому, а й людині, яка його захищатиме, – зазначила херсонська журналістка Валентина Пестушко.
Івано-Франківський Центр журналістської солідарності НСЖУ став своєрідною платформою для проведення низки навчальних тренінгів, вебінарів, круглих столів для медійників-переселенців, які переїхали на тимчасове проживання на Прикарпаття, місцевих журналістів та колег із підшефних регіонів – Волинської, Рівненської, Чернігівської та Херсонської областей. Як зізнаються самі учасники, різноманітні тематичні заходи, зустрічі та консультації фахівців, які проводяться в коворкінгу Центру, формують у них нові вміння і навички, допомагають розвинути особистісні й професійні якості. Загалом, за період роботи Центру таких відбулося майже півсотні.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Богдана Засідко,
Івано-Франківський ЦЖС