Регіональні медіа чи не найкраще можуть показати світові правду про війну в Україні. Адже вони найближче знають людей і мають можливість розповісти їхні історії. На цьому наголосила журналістка Associated Press, продюсерка фільму «20 днів у Маріуполі», лауреатка Пулітцерівської премії Василіса Степаненко під час вебінару «Правда проти дезінформації в умовах війни». Онлайн-захід відбувся в межах проєкту Національної спілки журналістів «Зміцнення стійкості прифронтових медіа як інструменту боротьби з дезінформацією».

Він став першим із серії заходів для 20 редакцій-учасників проєкту з прифронтових регіонів. Оскільки вебінари проєкту відкриті, в них можуть брати участь також інші зареєстровані медіа: цього разу долучилося майже 70 представників ЗМІ.
Навчання спрямоване на покращення контенту, посилення інформаційної стійкості та впровадження цифрових інструментів у роботі редакції.
Як розповів голова НСЖУ Сергій Томіленко, курс триватиме чотири місяці та передбачає як окремі сесії з менторами, так і вебінари для всіх учасників.
«Акцент програми робимо на посиленні можливостей бути почутими в західних медіа. Будемо рекомендувати редакції до прямого партнерства, надавати методичну, технічну, ресурсну підтримку», – зазначив Сергій Томіленко.
Учасників навчального курсу привітала представниця Посольства Литовської Республіки в Україні Даніеле Роженайте.

«Вільні медіа є одним із основних стовпів будь-якої здорової демократії. Але в Україні це набагато більше. Це також активна форма опору. Прифронтові ЗМІ в Україні неодноразово демонстрували цю силу – через наполегливість, через правду та через мужність, хоробрість», – наголосила пані Даніеле.
Журналістка Василіса Степаненко поділилася досвідом роботи над найбільш відомими світові проєктами, створеними українською командою Assoсіated Press. Зокрема, це документальний фільм «20 днів у Маріуполі», відео про парамедикиню Тайру, яка опинилася в російському полоні, зйомки знайдених поховань та місць катувань людей в Ізюмі.

«Зараз потрібно докладати зусиль, щоб тримати міжнародну увагу на Україні, і це справжня боротьба. Адже коли в світі щось відбувається, війна в Україні відходить на другий план. Ми шукаємо історії, які допоможуть тримати цю зацікавленість. І саме регіональні медіа відіграють тут ключову роль. Бо вони знають місцевість, знають людей та можуть розповісти їхні історії», – сказала Василіса Степаненко.
Зазначимо, що для участі в навчальному курсі були відібрані незалежні медіа з Донецької, Дніпропетровської, Запорізької, Сумської, Чернігівської, Харківської, Херсонської областей.
Ними стали такі видання: «Ворскла», «Голос Гуляйпілля», «Вісті Зміївщини», «Новий День», «Новини Городянщини», «Наше слово», «Вість», «Трибуна», «Трудова слава», «Путивльські відомості», «Вісті Придніпровʼя», «Обрії Ізюмщини», «Радіо Ностальжі», «На межі» та Ямпільське інформаційне агентство, «Наш край», «Панорама», «Сільські новини», «Рідне місто», «Перемога», «Технополіс».

Під час курсу учасники працюватимуть за трьома напрямками: контент, медіаграмотність, цифровізація, створюватимуть редакційні матеріали за стандартами західних медіа та отримають можливість встановити прямі партнерства з редакціями країн Європейською Союзу.
Проєкт фінансується Посольством Литовської республіки в Україні в рамках Програми Співробітництва з Метою Розвитку та Сприяння Демократії.

Дискусія з цього приводу: