У Музеї Комунікації в центрі Берліна відкрилася нова документальна виставка The Only Material. Вона присвячена українським журналістам, чия праця через російську агресію перетворилася на щоденне свідчення болю, втрат і незламного спротиву.
Проєкт ініційовано Європейським центром свободи преси та медіа (ECPMF) у межах програми Voices of Ukraine, за участі Музею комунікації та за підтримки ініціативи імені Ганни Арендт.
Організатори свідомо зосередилися не на воєнній хроніці, а на особистих історіях, думках та рефлексіях журналістів. Перед нами – унікальні шляхи професіоналів, які ще вчора повідомляли землякам “мирні” новини, розповідали про життя та гарних людей. Але реальність примусила змінити фокус на документування злочинів.
Лейтмотив виставки: вони не обирали війну, але вирішили, ризикуючи життям, фіксувати її правду.
Серед тих, чиї історії представлені на виставці – Вікторія Єрмолаєва, Андрій Крамченко, Олександр Кочура, Анна Мурликіна, Поліна Вернигор, Андрій Дубчак, Юлія Суркова, Аліна Євич, Наталія Нагорна та Олег Батурін.
Зі зворушливими промовами виступили українські медійниці – головна редакторка маріупольського сайту 0629 Анна Мурликіна та воєнкорка Поліна Вернигор, чиї історії також представлені в експозиції. Після їхніх розповідей гості виставки плакали, а незнайомці обіймалися, підтримуючи одне одного.
Анна Мурликіна так пояснює свою участь у заході:
“Європейці часто говорять, що втомилися від українських новин. Але ми – ті, хто щодня живе з цією реальністю – втомлені ще більше. Однак ми не маємо права зупинитися. Коли мені сказали: “Ти можеш приїхати розповісти свою правду широкому колу людей тут, в Європі”, звісно, я погодилася. Втім, нам потрібні роки системної роботи по відкриванню правди і відновленню справедливості”, – підкреслює пані Анна.
Дніпровська тележурналістка Марія Іванова, гостя виставки, очікує, що цей проєкт зможе багато що пояснити європейцям.
“Хоча люди в Європі продовжують жити своїм життям, у Німеччині я постійно відчуваю підтримку простих людей. Вони запитують про нашу боротьбу, причому як люди похилого віку, так і молодь. Кажуть: “Як ти, як твій чоловік, як люди в Дніпрі?”.
Мені здається, що тільки Об’єднана Європа зможе зупинити агресора. Так, це наша історія, але це й історія всієї Європи. Європейці це відчувають, хоча, звісно, не так, як ми. А ось для Дональда Трампа війна в Україні, Європа – десь далеко. До нього ми не достукаємося, я думаю. Натомість разом з об’єднаною Європою можемо зупинити агресора”, переконана медійниця.
“Координаторка програми Voices of Ukraine Ольга Сиротюк так пояснює самобутній формат виставки: “Мені відчувається, що саме цей проєкт здатний познайомити європейців з українськими реаліями через м’яку дипломатичну силу: через мрії, через дуже індивідуальний контекст українських журналістів. Це не про Hard Advocacy, а про Soft Advocacy. Ми нагадуємо, з якими щоденними викликами зіштовхуються українські журналісти, коли, ризикуючи власним життям, вирішують їхати на лінію фронту, аби документувати правду”, – зауважує координаторка.
Проєкт “The Оnly Material” незабаром буде представлений в інших європейських країнах. Адже ця виставка – не просто експозиція. Це голос України, що через особисті історії журналістів промовляє до свідомості Європи: спільна Перемога – єдиний шлях до світу, де правда знову стане Єдиним Матеріалом.





Ірина Авраменко