Новообраний виконком (керівний комітет) Європейської федерації журналістів (EFJ) взяв участь в онлайн-зустрічі із керівництвом та членами Національної спілки журналістів України (НСЖУ). Обидві організації обговорили програму підтримки українських журналістів та її подальший розвиток. Ключові висновки зустрічі публікує офіційний сайт Європейської федерації журналістів.
ЄФЖ зосередить свої зусилля на тому, щоб допомога українським журналістам мала довгострокові стійкі результати. Це один із головних висновків онлайн-зустрічі, організованої НСЖУ за участю Майї Север, президентки ЄФЖ, Рікардо Гутьєрреса, генерального директора федерації, Сергія Томіленка, голови НСЖУ, Ліни Кущ, першої секретаря НСЖУ, кількох членів виконкому ЄФЖ (Andrea Roth, Anna Del Freo, Pablo Aiquel, Marta Barcenilla, Allan Boye Thulstrup, Tim Dawson), та секретарів НСЖУ і команд Центрів журналістської солідарності.
Учасники зустрічі обговорили підсумки співпраці ЄФЖ та НСЖУ у підтримці українських журналістів під час широкомасштабної війни. У квітні Міжнародна та Європейська федерація журналістів підтримали створення трьох центрів журналістської солідарності у Львові, Івано-Франківську та Чернівцях, надавали українським колегам засоби персонального захисту та іншу екстрену допомогу.
Керівники ЄФЖ дізналися про результати роботи центрів, а також про основні потреби українських журналістів. З 1 серпня мережа центрів журналістської солідарності розширюється до 5: додатково відкриваються об’єднаний Східно-Український центр із командами в Запоріжжі та Дніпрі, а також центр у Києві. Це дасть можливість допомагати журналістам у безпосередній близькості від лінії фронту та ефективно координувати всі форми підтримки. Такий формат роботи є новим для України й повністю виправдав себе протягом попередніх трьох місяців.
Голова НСЖУ Сергій Томіленко подякував керівництву Європейської федерації журналістів за солідарність з українськими колегами та за всебічну підтримку журналістів.
Учасники зустрічі вирішили:
- Наголосити, що головною метою співпраці Європейської федерації журналістів із Національною спілкою журналістів України під час широкомасштабної російської агресії є допомога українським журналістам у підвищенні особистої безпеки під час роботи, в евакуації та відновленні роботи, в підтримці незалежних медіа, в наданні журналістам доступу для нових знань і навичок, а також до екстреної фінансової допомоги.
- Підтримати роботу трьох існуючих центрів журналістської солідарності та створення ще двох центрів з 1 серпня 2022 року і забезпечити їхню роботу до кінця 2022 р.
- Схвалити ініціативу з реалізації безпекового компонента програми підтримки українських журналістів: проведення офлайн тренінгів для працівників медіа і фрілансерів, тренінгу для тренерів, підготовка навчальних відеоматеріалів.
- Схвалити виділення коштів Національній спілці журналістів України з IFJ/EFJ Safety Fund for Journalists in Ukraine для екстреної матеріальної допомоги 100 журналістам, які потерпіли від війни.
- Наголосити, що ключовим критерієм результативності проєктів, які підтримуються ЄФЖ в Україні, мають бути стійкість і довготривалі результати.
- Закликати членів Міжнародної та Європейської федерацій журналістів та інших донорів (ЮНЕСКО, Рада Європи…) продовжити робити внески до IFJ/EFJ Safety Fund for Journalists in Ukraine.
- Підтримати ініціативу НСЖУ про створення Фонду підтримки українських медіа та взяти до уваги інформацію про негативний вплив війни на становище українських медіа. Продовжити практику звернень від імені ЄФЖ до українських урядовців, парламенту, до європейських інституцій для забезпечення економічної незалежності українських медіа.
- Реагувати на будь-які спроби політиків ухвалити законодавство, яке обмежує свободу і незалежність медіа в Україні, як-то законопроєкт «Про медіа».
- Наголосити на тому, що будь-які зміни до законодавства, які стосуються медіа, мають попередньо обговорюватися з журналістами й журналістськими організаціями.
«Розмова, яка відбулася, засвідчила, що проблеми українських журналістів набагато більші, ніж ми уявляли. Переконана, ми маємо докласти зусиль, щоб утримати незалежні медіа, щоб вони вижили. Варто продовжувати подібні зустрічі, щоб посилити співпрацю. Водночас зустріч переконала мене ще раз, що ми на боці правди. Незважаючи на складні часи, на війну, ви маєте сили, любов і відвагу боротися за правду», – підсумувала Майя Север.