Як знайти можливості грантового фінансування свого медіа, як ними скористатися? Що для цього треба зробити? Саме про це йшлося на тренінгу «Досвід роботи по залученню грантів для випуску газети. Презентація грантового проєкту газети «МИГ», який пройшов в запорізькому Центрі журналістської солідарності за участю журналістів-переселенців, керівників та медійників місцевих друкованих видань.
Спікер тренінгу – Заслужений журналіст України, генеральний директор-головний редактор газети «МИГ» (до війни – найтиражнішої та найпопулярнішої на Запоріжжі) Геннадій Дерибас розповів учасникам про роботу по залученню міжнародних грантів. Досвід у видання вже напрацьований – один із грантів виборов сайт газети, і ще два – власне саме друковане видання. Він надав учасникам тренінгу цілий список грантодавців, принагідно порадивши, де шукати нові можливості, детально зупинився на тонкощах підготовки подання та документів тощо.
– Справа ця копітка і відповідальна, потребує чимало часу і терпіння, не завжди можна розраховувати на успіх з першого разу, але воно того варте. – підкреслив Геннадій Дерибас. – Подаватися на гранти треба обов’язково, бо на інші матеріальні вливання у воєнний час особливо сподіватися не доводиться. І коли ваші зусилля увінчуються успіхом, ви маєте гарантовану можливість творчо працювати, одержувати зарплатню, підтримати колектив. А, головне, ви повертаєтесь до своїх читачів, доносите їм слово правди. Це наш із вами інформаційний фронт. До речі, грант, який ми виграли, називається «Слово правди – наша зброя». І я вам сьогодні презентую перший номер спецвипуску газети в рамках цього гранту.
Учасники тренінгу ознайомилися з першим спецвипуском, висловили свої думки щодо тематики матеріалів, задали чимало запитань з приводу організації роботи по підготовці до участі в конкурсах на гранти. Вони погодилися, що зараз ця робота дуже необхідна, треба повертатися до людей, треба знаходити будь-які можливості відновлення виходу періодичних видань.
Саме про це говорила головна редакторка газети «Червоний промінь» Запорізького району Наталія Стіна:
– Читачі чекають свої місцеві газети, яким звикли довіряти, в яких знаходили об’єктивну інформацію про життя місцевих громад, вирішення проблем територій, про людей. Я вам скажу. Що вже сам факт виходу газети підніме їх моральний дух, бо це означатиме, що потроху повертатиметься і звичне довоєнне життя, і, хоч нам нелегко, але ми боремося і переможемо. Тому ми повинні зробити все, щоб після деокупації територій газети відновилися якнайшвидше, і робота з грантами – один із шляхів розв’язання цього завдання. І принцип тут один – хто стукає, тому відкривають.
Думку колеги підтримала і редакторка газети «Рабочее слово» Олена Машталяр з тимчасово окупованого міста Дніпрорудне. Після приїзду до Запоріжжя Олена працювала на телеканалі «Алекс» і спробувала вперше в своєму житті подати документи на грант.
– Після двох місяців очікування, – говорить Олена, – я вже була впевнена, що нічого не вийшло. Але незабаром надійшла звістка про мою перемогу і договір на співпрацю. Я ще раз переконалася – треба брати участь в цій роботі, не надіятись ні на кого, усвідомити дієвість принципу «Допоможи собі сам», бо це, по великому рахунку, не тільки цікава робота і заробітна плата для нас, але і наш професійний обов’язок перед читачами і глядачами.
Валентина Бистрова
Фото Юрія Зелінського і Сергія Біжка