Розміщення в медіа державного замовлення на соціальну рекламу та зняття заборон на роздрібний продаж преси – такі заходи дозволять пом’якшити фінансову скруту, з якою зіткнулися більшість редакцій ЗМІ через запровадження суворих обмежень під час карантину. Такі думки висловлюють редактори Одеських та Херсонських медіа, які взяли участь в опитуванні НСЖУ щодо перспектив розвитку медійної галузі. Зокрема, подаємо відповіді на питання: «Три необхідні кроки з боку влади, аби забезпечити економічну стабільність медіа» та «Що саме через упровадження карантину хвилює вас найбільше? Який майбутній розвиток подій для вашого медіа ви прогнозуєте?».
Михайло Новицький, керівник херсонських обласних газет «Гривна» та «Суботній випуск» наголошує, що для покращення фінансової ситуації, влада повинна дати можливість працювати кіоскам «Преса», а також допомогти Укрпошті не скорочувати відділення та персонал:
– Також було б добре, якби держава замовляла соціальну рекламу в газетах для пенсіонерів за бюджетний кошт. Крім того, необхідно окремо прописати для медіа податкові канікули, дати можливість брати безвідсоткові кредити, адже при карантині, що триває протягом двох місяців, під зривом передплата на друге півріччя.
Любов Рудя із громадсько-політичної газети “Сільські новини” (смт Горностаївка Херсонської обл.) як і Дмитро Тертичний із районної газети “Маяк” (Бериславський район Херсонської обл.) погоджується з думкою колеги, наголошуючи, що друкованим ЗМІ держава має надати податкові пільги та пільги на доставку друкованої преси, а також давати інформаційні матеріали на замовлення з оплатою.
Світлана Лащенко з Херсонської районної газети “Рідний край” (Верхньорогачицький район) наголошує, що районна влада не звертає уваги на газету взагалі:
– Вважають, що для звіту про їх роботу вистачає лише офіційного сайту. Але ж люди в селах на офіційний сайт не заходять, бо не у всіх є інтернет. А районну газету читають, особливо старше покоління. Тож газеті потрібна всебічна підтримка, і фінансова в тому числі. Також хвилююся, що зменшиться обсяг передплати на ІІ півріччя у зв’язку з карантинними обмеженнями.
Руднікова Світлана із Генічеської районної газети “Приазовська правда” (Херсонська обл.) наполягає на негайному звільненні місцевих районок від сплати податків на час карантину. А також закликає забезпечити місцеві РДА коштами на висвітлення діяльності через місцеві друковані видання та зобов’язати укласти угоди на висвітлення діяльності з місцевими газетами, що дасть хоча б якісь надходження до бюджету газет.
Олег Суслов із видання «Вечерняя Одесса» (Одеська обл.) наголошує на важливості розміщення соціальної реклами, оплачуваної з бюджету, укладенні органами влади договорів на інформаційне співробітництво із засобами масової інформації, залучення ЗМІ до реалізації довгострокових соціальних проектів в співпраці з органами влади.
– Поки за відсутності доходів витрачаємо гроші, що заробили раніше, оскільки вважаємо, що не можемо залишати громадян без інформації. Але через місяць-два запас закінчиться, і тоді доведеться випуск газети зупинити. Робота в інтернеті – не формат «Вечірньої Одеси», але, вірогідно, доведеться йти в мережу. Сподіваюся, до цього не дійде. Є надія на партнерів газети, проте все кажуть, мовляв, давай після карантину. Це вододіл, якого всі так чекають, – відзначає пан Олег.
Йосип Бурчо з видання «Прес-кур’єр» (м. Одеса) переконаний, що кожній газеті, яка продовжує виходити, потрібно надавати платні інформаційні матеріали конкретного обсягу. Редакції погодяться на оплату 1/2 вартості реклами.
– Хвилює, щоб стабільно працювала друкарня і пошта, – наголошує багаторічний газетяр і активіст НСЖУ Йосип Бурчо.