Протягом дня голосування у Національній спілці журналістів України працювала «гаряча лінія» для працівників медіа. Представники та юристи Спілки надавали необхідну допомогу усім журналістам та ЗМІ, які зверталися.
Цього року основні нарікання від журналістів стосувалися окремих проблем з допуском на дільниці (не всі голови ТВК визнають право журналістів працювати на дільницях), дозволу на фото- і відеозйомку, присутності на дільницях сторонніх осіб із журналістськими посвідченнями. Скарга на фізичну агресію надійшла лише з міста Тернівки Дніпропетровської області, а у Ірпені зафіксовано напад на журналіста столичного телеканалу, який також є кандидатом і балотується до Київської обласної ради.
- Якщо попередні голосування в Україні були відчутно тривожними, то нинішні місцеві вибори пройшли порівняно спокійно, – зазначає голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Скарги від журналістів на перешкоджання не були масовими та оперативно вирішувалися виборчими комісіями і поліцейськими. Хронічною, правда, лишається проблема заведення політичними штабами на дільниці своїх спостерігачів під виглядом «кореспондентів». Але масових нарікань на їх присутність теж не надійшло.
Серед випадків перешкоджання діяльності журналістів зафіксовано:
Перешкоджання фото- та відеозйомці
Секретар дільничної комісії 650705 Тетяна Омельченко забороняла знімати журналісту видання «Мост» Сергію Нікітенку. Пані Омельченко посилалася на «положення нового Виборчого кодексу» та просила поліцейського вивести журналіста з території дільниці. У ситуацію втрутився компетентний співробітник поліції, він роз’яснив права та обов’язки журналістів й забезпечив подальшу безперешкодну роботу пана Нікітенка.
Марина Попік звернулася на гарячу лінію із питанням про те, чи мають право журналісти на стрімінг (передавання відео в прямому ефірі) з виборчої дільниці. Проаналізувавши роз’яснення Центральної виборчої комісії, експерти Спілки дійшли висновку, що онлайн-трансляція з виборчої дільниці не заборонена, якщо не порушує таємницю голосування: наприклад, не демонструє позначки в заповнених бюлетенях, не оприлюднює прізвища та номера документі виборців тощо.
Фізична агресія
Чинний депутат Тернівської міської ради на Дніпропетровщині виявляв фізичну агресію на виборчій дільниці до редактора міської газети «Вісті Тернівки» Альони Поддуєвої. Приводом для цього стало те, що редакторка зафіксувала масову присутність на виборчих дільницях Тернівки осіб із посвідченнями «позаштатних кореспондентів» павлоградської газети «Бегемот».
Представник партії “Нові Обличчя” Володимир Березовець відмовився впускати людей на дільницю, заявивши, що там триває дезінфекція. Журналіст національного телеканалу «1+1» та кандидат від партії «Слуга народу» до Київської облради Ігор Колтунов фіксував події на відео та повідомив Березовцю, що той порушує закон. Тоді Березовець зі словами “йди звідси” почав штовхати Колтунова, душити за шию та повалив його на підлогу.
Недопуск на дільниці
Журналіста намагалися не допустити на одну з виборчих дільниць у місті Одеса. Підставою для недопуску журналіста для висвітлення подій на виборчій дільниці була відсутність мокрої печатки на професійному посвідченні. Після проведених консультацій з представниками НСЖУ, Національної поліції та виборчкомів, знімальній групі телеканалу «Odesa Live» все ж таки дозволили працювати на виборчій дільниці.
У селі Ставидло Олександрівського району Кіровоградської області журналістів Суспільного не пускали на виборчу дільницю №350536. Журналістка Ольга Проценко назвалась та показала посвідчення представникам комісії. Однак їй повiдомили, що потрiбен дозвiл вiд територiальної виборчої комiсiї на проведення зйомок на територiї дiльницi та вигнали знімальну групу на вулицю. Після звернення до Територіальної виборчої комісії журналістам дозволили працювати на дільниці.
Видача стороннім особам журналістських посвідчень
У місті Тернівка Дніпропетровської області на виборчих дільницях зафіксували перебування осіб із посвідченням павлоградської газети «Бегемот». Під час своєї діяльності, ці люди поводили себе не як журналісти, а як спостерігачі – нічого не знімали та не записували. Одна з таких «позаштатних кореспонденток» напряму зізналася, що насправді є спостерігачем від політичної сили. В свою чергу, прес-служба НСЖУ намагалася сконтактувати із редакцією павлоградського видання, але за контактами, вказаними на сайті рекламно-інформаційного порталу «Бегемот», ніхто не відповідав.