Національна спілка журналістів України глибоко шокована підтвердженою інформацією про смерть колеги Вікторії Рощиної. За даними Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, відома українська журналістка загинула в російському полоні.
НСЖУ закликає до негайного та ретельного міжнародного розслідування російського полону та обставин смерті журналістки Вікторії Рощиної. Ми закликаємо світову спільноту посилити тиск на Росію для звільнення всіх українських журналістів, які незаконно утримуються окупантами.
Востаннє Вікторія Рощина, українська журналістка, вийшла на зв’язок зі своїми близькими 3 серпня 2023 року. На той момент вона перебувала на окупованій російськими військами території України, де готувала репортаж про життя місцевого населення в умовах окупації. Після цього контакти з нею обірвалися.
Упродовж наступних місяців родина Вікторії, колеги та правозахисні організації намагалися з’ясувати, де вона перебуває. Запити до окупаційної влади Маріуполя, російської генеральної прокуратури, слідчого комітету та омбудсмена залишалися без відповіді або з формальними відписками.
Лише 17 квітня 2024 року, через більш ніж 250 днів після зникнення Вікторії, її батько, Володимир Рощин, отримав офіційне підтвердження від російського міністерства оборони. У листі, підготовленому російською військовою поліцією, зазначалося: «За наявними відомостями, Рощина Вікторія Володимирівна, 6.10.1996 року народження, затримана і наразі перебуває на території Російської Федерації».
Це підтвердження викликало нову хвилю обурення серед журналістської та міжнародної спільноти та посилило заклики до негайного звільнення Вікторії та інших затриманих журналістів.
НСЖУ вимагала негайного та безумовного звільнення Вікторії Рощиної та всіх незаконно утримуваних українських журналістів. 30 травня 2024 року Міжнародна та Європейська федерації журналістів виступили із заявою, в якій висловили глибоку стурбованість ситуацією з Вікторією Рощиною та загальним станом свободи преси на окупованих Росією українських територіях. Американський Комітет захисту журналістів також виступив з рішучим засудженням затримання Вікторії Рощиної.
Національна спілка журналістів України ініціювала кампанію солідарності з полоненими українськими медійниками, серед яких була і Вікторія Рощина. НСЖУ регулярно привертає увагу до долі ув’язнених журналістів, включаючи Анастасію Глуховську, Ірину Левченко, Сергія Цигіпу, Ірину Данилович, Дмитра Хилюка, Владислава Єсипенка, всіх незаконно засуджених кримських журналістів. 19 липня 2024 року IFJ та EFJ офіційно приєдналися до кампанії НСЖУ, опублікувавши заяву: «Російська влада повинна негайно звільнити незаконно затриманих українських журналістів на окупованих територіях».
Проте, на жаль, визволити Вікторію так і не вдалося. Як стало відомо 10 жовтня 2024 року, батькові Вікторії Рощиної Володимиру надійшло повідомлення про смерть доньки. За офіційною інформацією від російської влади це сталося в процесі етапування з Таганрога до Москви.
Висловлюємо щирі співчуття родині та близьким Вікторії, її батькові Володимиру Михайловичу, з яким на постійному зв’язку перебувають члени НСЖУ з Дніпра та Києва. Ми пам’ятатимемо хоробрість та самовідданість Вікторії Рощиної у виконанні професійного обов’язку.
Журналісти важливі!
Створено в межах проєкту «Підвищення обізнаності цільових груп в Україні та за кордоном про військові злочини росії проти журналістів у 2024 році та посилення суспільного тиску задля звільнення полонених журналістів», який реалізує Національна спілка журналістів України за підтримки шведської некомерційної правозахисної організації Civil Rights Defenders.
Інформаційна служба НСЖУ