Українська влада не повинна втручатися в роботу засобів масової інформації, а політики мають підтримати Декларацію про повагу до свободи слова і роботи журналіста. Таку позицію озвучила лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко, відповідаючи на запитання голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка щодо стосунків її однопартійців з журналістами як в столиці, так і на місцях. Діалог відбувся у рамках програми «Епіцентр української політики» на телеканалі NewsOne.
«Одна з останніх ініціатив влади – законопроєкт про медіа, коли замість того, щоб захистити журналістів, політики хочуть додатково регулювати, медійників, і поставити Нацраду як жорсткого медіарегулятора. Ми ж запропонували спеціальну Декларацію на захист свободи слова, яка буде актуальною якраз і на час президентських і парламентських виборів. Декларація передбачає відповідальне ставлення політиків до роботи і прав журналістів. Чи закликаєте ви до дотримання декларації своїх однопартійців і якого ставлення вимагаєте від ваших колег по відношенню до журналістів?», – запитав голова НСЖУ.
Тимошенко відповіла: на її думку, суспільство з точки зору інформаційного впливу дуже незахищене, оскільки вразливе до різноманітних технологій, які особливо часто застосовують і в соціальних мережах.
«Найбільша цінність країни, яка розвивається, це вільний журналіст, який може говорити те, що він хоче, – відповіла лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко. – І це взаємна відповідальність. Наша – дати вам таку свободу, а ваша відповідальність – зробити так, щоб маніпуляції були зведені до мінімуму. Тому що наслідки, а це «іконостас» наших президентів, говорить про те, що маніпуляції сьогодні наскільки глибоко рухають українським суспільством, що вибитись із цього замкненого кола практично неможливо. Моя позиція – політики не мають права впливати на ЗМІ. Великий бізнес, який також є інтегрованою політикою, також не має права впливати. Що сьогодні відбувається у соцмережах і які технології там працюють? Люди, з точки зору інформаційного впливу, дуже незахищені. Справа журналіста – дати людям доступ до реальної картини життя, а не до спотвореної під чиїсь інтереси. І тут ми з вами абсолютні однодумці».
Нагадаємо, що Декларацію на захист свободи слова розробила НСЖУ у партнерстві із українськими журналістами і експертами Міжнародної та Європейської федерації журналістів. Документ пропонується до підписання усім політичним силам та кандидатам, які беруть участь у виборах. Раніше Декларацію на захист свободи слова підписували кандидати на посаду Президента України та у народні депутати до Верховної Ради України. Серед кандидатів та партій, які свого часу підтримали Декларацію, є Юлія Тимошенко («Батьківщина»), Володимир Зеленський («Слуга народу»), Ігор Смешко («Сила і Честь»), Ігор Палиця («За Майбутнє»), Анатолій Гриценко, Микола Томенко, Андрій Садовий, Володимир Гройсман, Роман Безсмертний…
Декларація на захист свободи слова передбачає, що політичні лідери та партії, кандидати у народні депутати України беруть на себе добровільні зобов’язання поважати свободу слова й самовираження, не чинити тиск на журналістів та ЗМІ, не використовувати силові органи для переслідування журналістів, проводити публічні звіти про розслідування правопорушень проти працівників ЗМІ тощо.