“Це був день, який змінив усіх нас”, – написала у своєму твіттері українська журналістка Ольга Руденко у четвер, 24 лютого, перед тим, як російські війська у п’ятницю увійшли до Києва. У твіті Руденко опублікувала фотографію себе, де вона сидить на підлозі однієї зі станцій столичного метро, коли вона разом із багатьма іншими українцями намагалася сховатись від російської атаки.
Раніше Руденко, редактор незалежно фінансованого видання Kyiv Independent, повідомляла на вулицях про вторгнення Росії. “Місто перебуває у стані шоку”, – сказала вона у відео, опублікованому в її Твіттері.
Нижче американський Комітету Захисту Журналістів зібрав найгостріші коментарі місцевих журналістів про вторгнення.
Ольга Руденко, редактор Kyiv Independent, англомовного українського сайту новин, який фінансується прихильниками та грантом Європейського фонду за демократію:
“Настрій тут досить сумний. Навіть коли дивишся у вічі незнайомим людям на вулиці, у тебе виникає почуття тривоги та суму, бо за загальним відчуттям – ніхто не знає, де зараз безпечно перебувати”.
Крістіна Бердінських, журналіст незалежного інформаційного журналу “Новий час“:
“Життя в Києві. Приїхавши додому після ночі в метро, ви чуєте звук сирен, а це означає, що настав час знову повертатися в бомбосховища”.
“Сиджу в метро з моєю 17-річною родичкою Настею з Херсона (місто на півдні України на березі Чорного моря). “Там, де вогонь палає за право жити вільно”, – співає Настя, поки у нас ще є зв‘язок. Київ очікує на страшну ніч, але вірить у своє майбутнє”.
Наталія Гуменюк, журналіст-фрілансер та засновник незалежного українського медіа-дослідницького стартапу Public Interest Journalism Lab:
«Після того, як Росія завдала авіаударів по всій Україні, мені зателефонувала російська незалежна журналістка і вибачилася. Вона почала вибачатися за те, що її країна робить і що може зробити з моєю. Ми розмовляли та плакали. Мої статті про те, як це почалося публікує «Гардіан»
Катерина Сергацкова, головний редактор незалежного сайту новин “Zaborоna Media”:
Сьогодні у Києві дуже світло. Таке відчуття, що це несправжнє сонце, що це не те сонце, яке ми звикли бачити. Наче хтось забрав у нас справжній світ, і тепер ми знаходимося в несправжньому, по той бік чорного дзеркала.
Анастасія “Настя” Станко, лауреатка Міжнародної премії КЗЖ за свободу преси 2018 року, співзасновник та радник незалежного медіа-каналу “Громадське“:
“3:50 ранку. Мій однорічний син спить поруч зі мною. Ми знаходимося в Києві. І крім мого сина, тут десятки тисяч дітей. Так само, як у Харкові, Дніпрі та Маріуполі. Це все так несправедливо”. Анастасія Лапатіна, журналіст “Kyiv Independent”
Вероніка Мелкозерова, виконавчий редактор незалежного англомовного сайту новин The New Voice of Ukraine, пише про м’ясні пиріжки своєї бабусі.
«Ще одна новина про бабусю. Вона намагалася дістатися до нас громадським транспортом під російським обстрілом. Щоби привезти котлетки. О, Господи!»
Кетрін Якобсен – координатор програм Комітету Захисту Журналістів у США та Канаді. До приходу в КЗЖ у якості редактора новин у 2017 році, Якобсен працювала в «The Associated Press» у Москві, а також у якості фрілансера в Україні, де її статті з’являлися в таких виданнях, як Businessweek, U.S. News and World Report, Foreign Policy та Al-Jazeera.