Національна спілка журналістів України започатковує збір інформації про випадки судового тиску на медіа та журналістів через так звані SLAPP-позови. Мета – розробити ефективні механізми захисту працівників ЗМІ, спираючись на європейський досвід та реальні кейси в Україні.
Що таке SLAPP-позови?
Стратегічні позови проти участі громадськості (SLAPP – Strategic Lawsuits Against Public Participation) – це позови, спрямовані на цензуру, залякування та змушення припинити дії з висвітлення інформації або критики осіб, яким такі дії можуть завдати репутаційної шкоди.
Хто під загрозою?
Найчастіше цілями таких позовів стають журналісти, медіа діячі, активісти та інші особи з активною громадянською позицією, які збирають та поширюють інформацію про дії публічних осіб, політиків, викривають незаконну діяльність.
Європейський контекст
Практика SLAPP-позовів стала серйозним викликом для європейської журналістики. Рада Європи визнала їх загрозою свободі слова та демократії, розробивши рекомендації щодо протидії таким позовам. У квітні 2024 року схвалено Директиву ЄС про захист осіб, які беруть участь у громадському житті, від необґрунтованих позовів або неправомірних судових розглядів. Україна, як член Ради Європи та кандидат на вступ до ЄС, має можливість врахувати цей досвід для вдосконалення власного законодавства та механізмів захисту журналістів.
Як діють SLAPP-позови?
Основна мета таких позовів – обтяження журналістів та активістів витратами на юридичний захист, намагання стягнути надмірні суми штрафів, примусити відмовитись від критики чи своєї позиції.
В окремих випадках проти однієї і тієї самої особи може подаватись декілька SLAPP-позовів з різних підстав, до різних судів. Ціллю позивача є постійний тиск та створення додаткових джерел витрат, результатом чого може бути неможливість подальшої діяльності редакцій через брак коштів або відмова журналістів від подальших дій внаслідок постійного тиску та емоційного виснаження.
Найпоширеніші приклади:
- Подання позовів компаніями або групами компаній, які ведуть бізнес без дотримання вимог законодавства (трудового, екологічного, податкового тощо) проти журналістів та інших осіб, які поширюють інформацію про такі незаконні дії компаній;
- Подання позовів публічними та політичними особами проти журналістів та інших осіб, які висвітлюють корупційні схеми, скандали тощо;
- Подання позовів державними органами та органами місцевого самоврядування проти журналістів, активістів та інших осіб, які вимагають вчинення певних дій, проводять протести, демонстрації тощо.
Як НСЖУ використає зібрану інформацію:
- ініціювання змін до законодавства
- унеможливлення подання необґрунтованих позовів
- встановлення відповідальності для осіб, які використовують владу та гроші для залякування журналістів
- об’єднання зусиль із медіаекспертами Ради Європи
- використання при здійсненні подальшої статутної діяльності НСЖУ
Закликаємо ділитись власним досвідом!
ФОРМА ДЛЯ ЗАПОВНЕННЯ –
Юристи НСЖУ працюватимуть із вашими відповідями для покращення захисту прав журналістів та для узагальнення практики SLAPP в Україні та подальшої боротьби із цим негативним явищем.
Дискусія з цього приводу: