Ірландський підрозділ Національної спілки журналістів Великої Британії (NUJ) розробив план відновлення медіа галузі. Відповідна новина була опублікована на офіційному сайті Спілки. Цей план охоплює як регіональні, так і малі місцеві ЗМІ. Адже вони у рівній мірі відіграють життєво важливу роль у захисті населення від COVID-19 та постраждали в результаті економічного спаду.
Сімус Дулей, секретар NUJ, відповідальний за Ірландію, зазначив:
«Журналістика — це не просто бізнес, здорова демократія потребує здорової медіаіндустрії. NUJ в Ірландії закликає всі партії, які формують уряд, взяти на себе зобов’язання розробити план порятунку ЗМІ та створити спеціальну Комісію з питань майбутного медіа в Ірландії».
«Ірландці визнали те, що ринкові цінності не є ключовими для захисту добробуту нації. Відбулися позитивні зміни державної політики в галузі охорони здоров’я, освіти та соціального захисту. Аналогічний підхід необхідний для забезпечення виживання місцевої та національної журналістики».
Криза COVID-19 має руйнівний вплив на ірландську медіаіндустрію.
Оскільки Ірландія взяла на себе розв’язання величезних проблем в галузі охорони здоров’я, Національна спілка журналістів закликає уряд до стратегічної ініціативи порятунку засобів масової інформації, оскільки вони щодня протягом цього безпрецедентного періоду соціальної та економічної невизначеності відіграють життєво важливу роль.
Криза також продемонструвала крихкий стан ірландських ЗМІ, наслідки недоінвестування медіа-організаціями в редакційні ресурси та невдалі дії декількох урядів із питань захисту журналістики.
Сімус Дулей додав: «Суспільні та комерційні мовники, національні газети, регіональна преса, спеціалізовані та цифрові видання, онлайн медіа опинилися на межі, саме в той момент коли їх роль максимально важлива для громадян».
За основу «Плану відновлення медіа галузі Ірландії» був взятий «План відновлення медіа галузі Британії», адаптований переклад якого ми публікували раніше.
У цій статті ми додаємо лише нюанси, які були додані до нього з урахуванням ірландських особливостей.
Короткострокові заходи:
- Уповноважити керувати медіаполітикою новостворений департамент з питань мистецтва, культури та ЗМІ, замість департаменту комунікації, зміни клімату та навколишнього середовища. Це буде важливим сигналом до того, що державі не байдужі питання захисту та розвитку засобів масової інформації.
- Переглянути механізм виплати допомоги в рамках пакету «COVID-19», для того, щоб надати можливість фрілансерам, які втратили більшу частину доходу, але все ж отримують якісь гроші, претендувати на отримання виплат.
- Компаніям, які отримують державну допомогу, забороняється протягом п’яти років брати участь у злиттях, а також здійснювати покупки, які призведуть до зменшення робочих місць або скорочення заробітної плати.
- Створення інноваційного фонду для підтримки журналістики суспільного інтересу на місцевому та національному рівнях, на основі моделі, яку використовують в медіафонді імені Саймона Кумберса (The Simon Cumbers Media Fund), створеному програмою Irish Aid.
- Безкоштовні ваучери на передплату на он-лайн або друковані ЗМІ для всіх громадян, які старші 70 років, відповідно до схеми безкоштовного ліцензійного телебачення.
- Впровадження негайних кроків для вирішення фінансової кризи в суспільному мовленні.
Середньострокові заходи включають:
- Дозволити встановлювати благодійний статус для ЗМІ, які цього будуть прагнути.
- Грантова допомога журналістам у питаннях трансформації від друкованих до цифрових видань та набуття нових навичок.
З повним текстом програми ви можете ознайомитися за цим посиланням.