На базі об’єднаного Західноукраїнського центру журналістської солідарності НСЖУ у Чернівцях відбувся безпековий офлайн-тренінг «Небезпека для журналістів під час роботи на прифронтовій території через збільшення вибухонебезпечних предметів»
Тренер – начальник групи піротехнічних робіт частини спеціальних та аварійно-рятувальних робіт Головного управління ДСНС України в Чернівецькій області підполковник Михайло Гадзіна, звернув увагу журналістів на необхідність: постійного візуального контролю місцевості, якою доводиться рухатися; дотримання всіх вказівок офіцера, що супроводжує журналістів; категорично забороняється також торкатися будь-яких незнайомих предметів.
– З кожним днем війни дедалі більше, особливо на прифронтовій території, неконтрольованих боєприпасів, що з якихось причин не вибухнули. Вони можуть бути де завгодно, адже ворог активно обстрілює все, що заманеться, – розповідає Михайло Гадзіна.
Керівник буковинських піротехніків також надав низку рекомендацій щодо особистої безпеки журналістів та розповів, як діяти, якщо натрапили на вибухонебезпечний предмет (авіабомба, ракета, міна будь-кого призначення) чи просто побачили річ, яка чимось привертає увагу. Такі застереження не безпідставні, позаяк були випадки, коли гранату закладали у звичайний паперовий стакан для чаю.
Отож, основні правила поведінки, коли натрапили вибухонебезпечний чи підозрілий предмет:
-у жодному разі не торкайтеся та не пересувайте підозрілий предмет руками;
– позначте палицями (одягом, камінням тощо) місце, де знаходиться підозрілий предмет;
– попередьте про знахідку інших осіб поруч. Відведіть їх та відійдіть самі на безпечну відстань (не менше 100 метрів);
– єдиним офіційним каналом повідомлень про виявлення підозрілих ВНП є дзвінок на екстрені номери “101” або “102”;
– не користуйтеся телефонами або іншими засобами радіозв`язку поблизу підозрілого предмету;
– не намагайтеся розібрати підозрілий предмет, витягти з нього вибухову речовину або детонатор;
– на небезпечну знахідку можна натрапити у неочікуваних місцях (поля, ліси, водойми, городи та руїни);
– активувати вибухонебезпечні предмети може навіть найменший зовнішній вплив (удар, струс, тертя, нагрівання).
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти об’єднаного Західноукраїнського Центру журналістської солідарності Львів-Чернівці – 097 907 97 02 (Наталія Войтович, координатор Львівського центру, Володимир Бобер – асистент), адреса: вул. Соломії Крушельницької, 5.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
За матеріалами об’єднаного Західноукраїнського ЦЖС