«Відчуваємо моральний обовʼязок зберегти видання для наших читачів», – попри фінансові труднощі, з якими із початком повномасштабної війни зіткнулася редакція корсунської газети «Надросся», газета не припинила вихід. За словами головної редакторки Світлани Перець, утриматися виданню допомогла участь у проєктах НСЖУ. В межах ініціатив Спілки «Надросся» отримало фінансову допомогу від міжнародних партнерів ініціативи Ukrainian Media Fund, Gazeta Wyborcza Foundation.
«Ми є представниками тієї частини медійної галузі, якій завжди було складно існувати, а в умовах війни – тим більше. Це видання друкованого ЗМІ. Ось уже шість років, від часу реформування, ПП «Медіа-центр «Надросся» видає газету «Надросся», покладаючись тільки на власні сили і компетентність. А загалом наше друковане видання, яке є улюбленим багатьма поколіннями жителів Корсунь-Шевченківщини, налічує понад столітню історію! Тому ми відчуваємо моральний обов’язок зберегти його для наших читачів, попри всі труднощі військового часу.
З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну ми зіткнулися з проблемою, типовою для всієї медіагалузі, — катастрофічним падінням надходжень від реклами та інших платних публікацій, які розміщувались відповідно до договорів з офіційними структурами та бізнесом. Це змусило наш колектив перейти на режим жорсткої економії. Насамперед ми зекономили на фонді оплати праці: були вивільнені (за власним бажанням) кілька працівників, ті, хто залишився працювати, перестали отримувати усі види надбавок до окладу. Зараз в редакції працюють всього дві людини. Зайве говорити, що навантаження на них зросло в кілька разів», – ділиться Світлана Перець.
В режим максимальної економії перевели і користування комунальними послугами, особливо з настанням холодної пори року. Зараз працівники «Надросся» 90% робочого часу відпрацьовують вдома, таким чином мінімізувавши оплату за комуналку на підприємстві. Майже на 90% мінімізували видатки на витратні матеріали: йдеться про обслуговування принтерів, закупівлю паперу і канцтоварів, миючих засобів тощо.
«Проте у видавців друкованих ЗМІ є в бюджеті стаття видатків, зекономити на якій вкрай складно, — це оплата поліграфічних послуг. Звичайно, тут залишається можливість зменшення кількості сторінок у виданні. І ми її використовували кілька разів: замість 8-ми сторінок видавали газету на чотирьох сторінках. Але натомість отримали велике невдоволення у передплатників газети. Ми зрозуміли, що таким чином можемо втратити нашого читача. І саме участь в проєктах НСЖУ дала нам можливість вирівняти ситуацію!» – зазначає пані Світлана.
Говорить і про інший позитивний бік участі в проєктах НСЖУ.
«Завдяки тому, що проєкти стимулювали нас шукати цікавих героїв для публікацій, ми відкрили для наших читачів, для всіх жителів нашої громади безліч унікальних, самовідданих, активних, небайдужих людей, які віддають свої сили і час в ім’я Перемоги України над російською загарбницькою армією, і у підготовлених нами матеріалах на шпальтах «Надросся» були зафіксовані для історії їх імена та справи. В свою чергу ці матеріали знайшли схвальний відгук в читацькому колі, зробили нашу газету цікавішою й актуальнішою, сприяли її популяризації», – зауважує Світлана Перець.
519-1***
За час дії програми допомоги українським медіа у 2022 році Національна спілка журналістів України, за вагомої підтримки партнерів Ukrainian Media Fund та Gazeta Wyborcza Foundation, надала фінансову допомогу 43 редакціям.
У контентних проєктах «Ми з України!» та «Журналісти важливі!», ініційованих НСЖУ, на постійній основі взяло участь 36 медіа. Вони отримували фінансову допомогу від партнерів терміном два місяці і більше. Зокрема, серед учасників проєктів – 29 регіональних та місцевих редакцій. Допомогу від НСЖУ та Ukrainian Media Fund отримало й 7 всеукраїнських медіа, загальна аудиторія яких становить понад 3,5 мільйона читачів. 25 українських медіа – учасників проєктів НСЖУ – завдяки допомозі змогли оплачувати друк своїх газет.
За час дії проєкту «Ми з України!», ініційованого НСЖУ за підтримки Ukrainian Media Fund та Gazeta Wyborcza Foundation, у місцевих та національних медіа вийшли друком чи в ефір понад 480 авторських матеріалів про сильних духом українців, які допомагають співвітчизникам під час війни. За два місяці впровадження ініціативи «Журналісти важливі!» медіа-учасники проекту опублікували понад 80 матеріалів про роботу своїх колег. Проєкт ще триває.
Ініціативу Ukrainian Media Fund започаткувала Фундація Gazeta Wyborcza разом із партнерськими організаціями медіакомпаній скандинавських країн. Фонд був заснований на знак солідарності з журналістами та фотографами, які щодня ведуть репортажі з передової в Україні. Його головною метою є мобілізація міжнародної підтримки – як фінансової, так і матеріальної – для місцевих засобів масової інформації в Україні. Так через Ukrainian Media Fund для українських журналістів було передано захисне спорядження і обладнання для роботи: ноутбуки, павербанки, фото- та відеокамери, штативи, смартфони.