Яким був 2024 рік для спілчан Дніпропетровщини, що вдалося зробити та що чекає попереду? Про це йшлося 19 грудня під час підсумкового засідання Дніпропетровської обласної організації Національної спілки журналістів України. Говорили також про ситуацію на регіональному медіаринку, про виклики та можливості для медійників, журналістську солідарність, підтримку і партнерство.
– Добігає кінця іще один рік життя і роботи в умовах війни. Непростий рік, скажу так. Додалося нових випробувань, – зазначив голова Правління ДОО НСЖУ Олексій Ковальчук. – Відчутно послабилась підтримка українських медіа, журналістів з боку міжнародних партнерів. Пройшла нова хвиля релокації, зокрема, на початку осені із Покровська до Дніпропетровщини релокувались дві телекомпанії – «Орбіта» і «Капрі». Попри виклики сьогодення і певні труднощі, наша обласна Спілка – працівники апарату, регіональні осередки, члени НСЖУ, Центр журналістської солідарності – працює, продовжуючи об’єднувати і підтримувати колег-медійників.
На обліку обласної організації станом на сьогодні перебуває 1076 осіб. Цьогоріч до лав НСЖУ вступило 18 нових членів. 13 спілчан, на жаль, пішло з життя. Пам’ять колег щороку вшановують у вересні.
Ситуація на регіональному медіаринку
Другий рік редакції працюють за Законом «Про медіа». У березні ДОО НСЖУ провела зустріч із представницею Нацради з питань телебачення і радіомовлення у Дніпропетровській області Оленою Демченко. Підбили підсумки року роботи за новим законом. За її словами, усі, хто хотів, перереєстрацію пройшли, вчасно, без проблем. Грубих порушень за час дії закону не зафіксовано.
Говорячи про загальну ситуацію в медіапросторі Дніпропетровщини, голова Правління ДОО НСЖУ зауважив, що в умовах війни серйозним викликом для регіональних медіа лишається економічна складова. Цього року в області припинили виходити телеканали «Відкритий», «27 канал» та «Марганецький МСТ». Водночас місцеві медіа сьогодні проявляють неабияку стійкість. Принаймні, до передплатного каталогу на І півріччя 2025 року увійшли 20 газет.
– Медіа трансформуються, адаптуються до сучасних реалій, набувають досвіду роботи з міжнародними донорами. В нинішніх умовах усе це допомагає вистояти і продовжити працювати на інформаційному фронті, – наголосив Олексій Ковальчук.
У газетярів чимало нарікань на роботу «Укрпошти» – тарифи на поштову доставку преси у 2024-му знову зросли, збільшилась вартість прийому передплати. При цьому, як і раніше, передплатну кампанію проводять редакції власними силами, а вчасну поштову доставку друкованих видань читачам гарантувати не можуть.
Про журналістську солідарність і підтримку
Особиста безпека, професійна підтримка, різного роду консультаційна та інформаційна допомога – нині це основні і затребувані сервіси Центру журналістської солідарності, який діє на базі Дніпропетровської обласної організації НСЖУ.
– Допомога медійникам, які опинилися у складних умовах через війну, стала одним із ключових завдань Центру, – розповіла координаторка Наталя Назарова. – Ми не лише консультуємо, а й систематично збираємо досвід журналістів, які пройшли шлях релокації, їздять працювати у зону ведення бойових дій. Задля безпеки останніх, надаємо у безкоштовний прокат сертифіковане захисне спорядження – 5-7 комплектів постійно «в роботі».
Окрім цього, обласна Спілка оперативно реагує на наслідки ворожих обстрілів. У 2024 році зафіксовано 10 випадків, коли через російські атаки зазнали пошкоджень помешкання медійників. За клопотанням обласної організації усі колеги отримали екстрену матеріальну допомогу.
У Центрі постійно (3-4 рази на місяць) відбуваються різні події – навчальні заходи для медійників, тренінги, обговорення важливих питань у форматі круглого столу, психологічні воркшопи. Ведеться робота зі студентами-журналістами. Колеги-медійники користуються послугами коворкінгу: завдяки міжнародним партнерам Спілки Центр має ноутбуки з потужними батареями, зарядну станцію EcoFlow, генератор, а також стабільний інтернет.
– Про усе пишемо на інформаційних ресурсах обласної журналістської організації: і про допомогу, і про заходи, і про можливості, анонсуємо події, грантові конкурси, публікуємо юридичні консультації, професійні поради тощо. Тож закликаємо підписуватись на наш Телеграм-канал та сторінку у Фейсбук, читати і бути в курсі професійних новин, – закцентувала Наталя Назарова.
Завдяки партнерству НСЖУ із Українською Федерацією Банків Продовольства гуманітарну допомогу – продуктові набори вагою по 16 кг – отримали цього року криворізькі спілчани, а також колеги з Межової, Нікополя, Петропавлівки, журналісти-ВПО у Дніпрі. Дітям та онукам журналістів передавали від них солодощі. А за сприяння Івано-Франківцівського центру журналістської солідарності двоє дітей (у Кривому Розі та Марганці) отримали велосипеди від італійських благодійників.
– Усіляк намагаємося розширювати партнерство, популяризувати нашу організацію. Так, на початку року підписали Меморандум про співпрацю із двома громадськими волонтерськими організаціями. У нинішніх реаліях важливо об’єднувати зусилля, – зазначив Олексій Ковальчук.
Чим жила обласна Спілка у 2024-му
Цьогоріч творчий конкурс ДОО НСЖУ до Дня журналіста об’єднав колег не тільки з Дніпропетровщини, а й Херсону, Волині, що стало суттєвою моральною підтримкою колег, визнанням їхніх творчих досягнень. До Всесвітнього дня поезії було проведено своєрідний флешмоб – колеги поділились своїми творами та роздумами що для них поезія. Дітей журналістів, у тому числі й ВПО, долучили до акцій «Я – з родини журналістів» та «Тепло Різдва в кожній листівці».
У день ветерана журналістики Дніпропетровщини було відкрито фотовиставку під назвою «Журналістський вайб», яку підготували першокурсники факультету систем і засобів масової комунікації ДНУ ім. Олеся Гончара.
– Зі студентами працюємо постійно. Щороку беремо участь у традиційних полілогах про нашу професію з першокурсниками Університету митної справи та фінансів. До нас приходять на практику. Долучаються студенти і до заходів у Центрі солідарності, – додав голова Правління ДОО НСЖУ.
Олексій Семенович відзначив роботу регіональних журналістських осередків:
– Хочу подякувати, зокрема, за активну участь у житті Спілки, за оперативне реагування на усі наші звернення, прохання, за дієву підтримку і співучасть. Дякую, зокрема Леоніду Бройтману (Кам’янське), Юлії Білик (Нікополь), Володимиру Сторчакову (Павлоград) та Олександру Темчуру (Кривий Ріг). Олександр Темчур у червні мобілізувався, його обов’язки взяла на себе Тетяна Бабенко. Дякую, колеги, за вашу роботу!
Також долучаються до активностей обласної Спілки колеги-медійники, зокрема у якості тренерів, спікерів – досвідчена медійниця Ірина Авраменко, коуч-консультантка Наталія Руссу, колеги з громадської організації «ГОЛОС ПРО» Наталія Бабаченко, Катерина Карасьова, Марина Бойко, Олександр Макуха, від Правозахисної групи «СІЧ» – Наталія Кожина.
Світлинами до інформацій про події ділиться Віктор Качанов. Медіаюрист Сергій Воронський консультує спілчан з різних питань. Ірина та Єва Авраменко є активними авторками ґрунтовних аналітичних матеріалів на сайті ДОО НСЖУ. Звіти засідань Дискусійного клубу готує Вадим Климентьєв.
Наразі за сприяння Дніпропетровської обласної журналістської організації готується до друку книга «Він поклонявся людині і слову» про ветерана дніпропетровської журналістики Олександра Давидова, який понад тридцять років очолював видавництво «Журфонд». Над виданням працює редакційна колегія на чолі із заслуженим журналістом України Олександром Пільоновим.
Підбиваючи підсумки року, варто сказати і про спортивно-оздоровчий центр «Тригол» на чолі із незмінним невгамовним керівником Володимиром Сорокою. У 2024 році він провів у Дніпрі чемпіонати з настільного тенісу, плавання; в Одесі – турніри з дартсу і шашок, у рамках XXV Загальнонаціонального літературного конкурсу «Українська мова — мова єднання», присвяченого 65-річчю НСЖУ; також 65-річчю НСЖУ та ХХХІІІ Олімпійським іграм в Парижі присвятив сходження на найвищу гору України — Говерлу. А в Нових Санжарах на Полтавщині організував Меморіал Петра Жаботинського – особисто-командний турнір з дартсу.
Інформаційна служба ДОО НСЖУ
Дискусія з цього приводу: