Відбулося засідання Секретаріату НСЖУ, де розглянуто проекти документів і звернень, що виносяться на затвердження розширеним Пленумом Правління НСЖУ 19 грудня 2019 року.
НСЖУ закликає владу та особисто Президента Володимира Зеленського використати всі важелі впливу для визволення журналістів і блогерів, незаконно ув’язнених та утримуваних на непідконтрольних Україні територіях Донбасу і в Криму. Також НСЖУ закликає міжнародні організації включити імена кримськотатарських громадянських журналістів у списки переслідуваних за журналістську діяльність та вимагати від Росії їх звільнення.
Кримськотатарські громадянські журналісти та журналіст Микола Семена, які переслідуються російською владою в Криму, мають бути включені до списку для взаємного звільнення осіб між Україною та тимчасово окупованими територіями (так званого обміну «всіх на всіх»). Про це йшлося в заявах, прийнятих 18 грудня на засіданні Секретаріату Національної спілки журналістів України.
Також на засіданні Секретаріату прозвучало: «Медіа ініціативи міністра Бородянського загрожують свободі слова і послаблюють ЗМІ». Зазначено, що деякі заяви і кроки міністра Бородянського сприймаються як спроба запровадити ліцензування професії журналіста, а також як прямий тиск держави на представників медіа. Під прицілом опиняються насамперед журналісти-розслідувачі та незручні для влади ЗМІ. Показово, що моніторингова місія ООН з прав людини вже застерегла Україну від обмежень свободи вираження поглядів і свободи слова при підготовці закону про боротьбу з дезінформацією.
Про найважливіші події в житті Спілки в 2019 році інформував на засіданні Секретаріату голова НСЖУ Сергій Томіленко. Найперше – це парламентські слухання з питань безпеки журналістів, проведення яких добивалися постійно і настійливо протягом останніх років. Тепер за матеріалами слухань зареєстровано проект Постанови Верховної Ради України про рекомендації з питань безпеки журналістів, де враховано більшість ключових пропозицій НСЖУ.
Друга важлива тема, над якою активно працювали, – дотримання професійних стандартів у ході президентських і парламентських виборів. Позиція Спілки була максимально відкритою і прозорою. При цьому важливим кроком за ініціативи НСЖУ стало підписання учасниками виборних перегонів Декларації про гарантії свободи слова в Україні.
Протягом року проведено дві Всеукраїнські наради з проблем відстоювання інтересів друкованих ЗМІ у протистоянні з Укрпоштою. Надалі планується провести робочі зустрічі членів відповідних парламентських комітетів, представників НСЖУ і керівництва Укрпошти. На жаль, досвід першої такої зустрічі засвідчив, що монополіст поштового зв’язку від своєї позиції протистояння відмовлятися намірів не має.
Досягненням варто вважати те, що НСЖУ вперше в історії увійшла до складу виконкому Європейської федерації журналістів. Нині керівництво Спілки направило листи до колег з європейських держав з проханням поділитися досвідом підтримки медіа в їхніх країнах. Це стало першим кроком до тіснішого подальшого співробітництва.
Знаковим стало відзначення в квітні 2019 року 60-річчя Національної спілки журналістів України. Цікавими заходами і зустрічами відзначили ювілей НСЖУ і в обласних організаціях Спілки.
Серед ключових пріоритетів у роботі на наступний рік перш за все визначається безпека журналістів, боротьба з безкарністю за злочини проти журналістів і підвищення їх захищеності під час виконання професійних обов’язків.
Також у планах – відстоювання свободи слова. Мається на меті сприяння розвитку незалежних ЗМІ, протистояння тиску на журналістів і медіа.
І тут важливу роль відіграє солідарність медіа спільноти, якою поки що не завжди можна похвалитися в Україні. Тому на наступний рік планується низка заходів, спрямованих на об’єднання журналістів для відстоювання порушених прав, підтримку колег, що опинилися в біді.
Важливим пунктом у планах на наступний рік визначається також професіоналізм та дотримання професійних стандартів. На його виконання планується проведення щорічного творчого конкурсу НСЖУ, організація творчих зустрічей, майстер-класів, круглих столів , зустрічей відомих журналістів і редакторів з молодими колегами. Йдеться і про створення при правліннях обласних організацій НСЖУ рад професійної етики, вивчення світового досвіду в сфері професійних та етичних стандартів.
І в наступному році приділятиметься увага Донбасу і Криму. Вестиметься моніторинг ситуації зі свободою слова на окупованих територіях. Журналісти-переселенці матимуть усіляку підтримку НСЖУ. Нарівні з іншими заходами планується проведення всеукраїнського конкурсу публікацій про життя переселенців.
Працюватимуть в НСЖУ і над зміцненням журналістської спільноти, що передбачає підвищення авторитету організації. Однаково велика увага приділятиметься роботі як з ветеранами, так і з молодими журналістами.
Планується поліпшення обліку і контролю, підвищення якості внутрішніх документів. Намічається покращення комунікації між центральним офісом, обласними і первинними організаціями НСЖУ.
Активно і зацікавлено обговорено на засіданні Секретаріату питання залучення до лав НСЖУ працівників цифрових медіа. Нині в інтернеті активно формуються нові напрями журналістської діяльності. Для забезпечення постійної участі Спілки в сучасних журналістських процесах пропонується розглянути можливість створення окремої організації НСЖУ, діяльність якої буде спрямована на залучення молодої журналістської спільноти до лав НСЖУ під егідою об’єднання цифрових видань.
Висловили свою думку з цього приводу практично всі секретарі НСЖУ, звучали пропозиції, як краще зорганізувати молоді кадри.
– Шануючи досвід ветеранів, ми повинні не забувати про молодь. Потрібна дружня організація, а не конкурентна, на противагу традиційним українським медіа, – наголошували секретарі НСЖУ, обговорюючи питання щодо організації роботи як у центрі, так і в обласних організаціях.