Незалежна журналістка Діана Лаврик отримала тілесні ушкодження під час конфлікту 8 квітня навколо Свято-Миколаївського храму в селі Верхні Станівці Чернівецької області.
Журналістку запросив священик Православної церкви України Роман Грищук для висвітлення переходу храму з УПЦ (МП) до ПЦУ та першого богослужіння.
Невдовзі після того, як Діана прибула до храму, між представниками УПЦ і ПЦУ розпочалася бійка. Незважаючи на те, що в Лаврик на шиї було посвідчення Національної спілки журналістів України, і вона чітко та голосно заявила, що є журналісткою, на неї було скоєно напад.
– Представники УПЦ кинули мені в обличчя та камеру каміння та пісок (це є на моєму відео), почали пшикати струменевими балончиками по очах, – розповіла в коментарі НСЖУ Діана Лаврик. – Коли вони увірвалися на територію храму, на мене напали чоловіки з патиками, вдарили. Я закривалася, але мене потягли за волосся і тягнули по землі у бік храму. Потім хтось із хлопців-представників ПЦУ забрав мене до храму.
Тим часом, ззовні й далі лунали погрози, тривала бійка. Після того хтось скерував у храм струмінь вогнегасника, і в церкві не було чим дихати. Хвилин за 40 представники УПЦ увірвалися до храму з боку вівтаря.
– Ми були змушені залишити храм. Вони сказали, що зроблять нам коридор. Нас випускали, і люди з УПЦ, які стояли по боках, почали бити нас патиками. Мене відтягнули на бік, смикали за волосся, тягали по землі, зірвали з мене посвідчення, хотіли відібрати в мене всю журналістську техніку. Але це не вийшло, бо хлопці затягнули мене назад у коридор. Ми вийшли коридором, але нас і далі продовжували бити, – розповіла Діана.
На місце події прибула поліція, якій Діана написала заяву.

Також журналістці довелося звернутися до лікарні через побиті ноги, шию, вирване волосся, головний біль і відчуття нудоти. Діагноз наразі уточнюється.
Представники УПЦ заявляють, що під час конфлікту теж отримали побої і поранення. Вони також указують на те, що Діана Лаврик є керівницею інформаційного відділу ВО «Тризуб» імені С. Бандери.

Національна спілка журналістів України рішуче засуджує насильницькі способи вирішення конфліктів. Громадянська позиція журналіста, його / її членство в громадських організаціях не можуть бути підставою для застосування проти нього / неї насильства, образ та погроз.
– Умисне заподіяння журналістам побоїв та тілесних ушкоджень у зв’язку із здійсненням їх законної професійної діяльності під час висвітлення фактів нетерпимості підпадає під ст. 345-1 КК України, яка передбачає відповідальність у вигляді позбавлення волі до п’яти років, – наголошує юрист НСЖУ Даніл Сербін. – Ті, хто підбурюють місцевих парафіян та організовують такі напади, є справжніми злочинцями, що працюють задля впровадження в Україні режиму держави-агресора, вони є співучасниками злочинів, які вчиняються заради «русского міра». Яскравим прикладом злочинних дій з боку прихильників такого «міру» є напад на журналістку Діану Лаврик, члена НСЖУ, керівника інформаційного відділу ВО «Тризуб» ім. С. Бандери, який стався у с. Верхні Станівці. Попри пред’явлення журналістом посвідчення, нападники завдали їй побоїв та мордувань.
Отже, вочевидь мається сукупність злочинів, передбачених ст. 126 (побої та мордування) та 345-1 КК України. Подібні напади на колег, які відкрито та публічно ідентифікують себе як журналістів під час виконання професійних функцій, свідчать про абсолютну впевненість осіб, що вчиняють такі дії, про свою подальшу безкараність, оскільки попри існування спеціальних норм в кримінальному законодавстві України, що передбачають більш серйозну відповідальність за вчинене кримінальне правопорушення проти журналіста, вкрай рідко виходить домогтись притягнення до відповідальності саме за спеціальними нормами законодавства, що передбачають відповідальність за вчинення кримінального правопорушення проти журналіста.
Національна спілка журналістів України висловлює підтримку та співчуття колезі, яка зазнала жорстокого нападу. Кожен журналіст має право вільно виконувати свої професійні обов’язки, не побоюючись фізичної і моральної агресії. Закликаємо правоохоронні органи ретельно і безпристрасно розібратися у ситуації навколо храму у Верхніх Станівцях. Напад на журналістку, який зафіксований засобами відеозапису, має бути розслідуваний належним чином, а винні особи мають бути притягнуті до передбаченої законодавством відповідальності!
Інформаційна служба НСЖУ
Дискусія з цього приводу: