У Національній спілці журналістів України наполягають на публічному звіті Національної поліції щодо належних зусиль для розслідування убивства журналіста Вадима Комарова, який помер рік тому, 20 червня. Жорстокий напад на журналіста відбувся 5 травня 2019 року у центрі Черкас. Вадим Комаров упав у кому і пробув у цьому стані усі півтора місяці до своєї смерті.
І справа убивства Павла Шеремета у Києві в липні 2016 року, і справа убивства Вадима Комарова в Черкасах у 2019 році були одними з головних питань спеціальних парламентських слухань з фізичної безпеки журналістів у листопаді 2019 року. Та попри запевнення, що над розслідуванням працює спеціальна слідча група на рівні керівництва кримінальної поліції України, інформація про прогрес у розслідуванні убивства Вадима Комарова відсутня.
- Не порушувати незручних тем та не критикувати наділених владою осіб – саме такий сигнал дає черкаським журналістам убивство Вадима Комарова та відсутність належних зусиль для розкриття злочину, – наголошує голова НСЖУ Сергій Томіленко. – Професія журналіста лишається небезпечною в Україні.
Подаємо пряму мову головного редактора газети «Черкаський край», голови Черкаської обласної організації НСЖУ Тетяни Калиновської:
Насильницька загибель Вадима Комарова дає суспільству сигнал, що у нашій державі втрачаються засади демократії. Попри те, що хід розслідування пообіцяли контролювати Президент Володимир Зеленський та Національна поліція України, уже минув рік, а вбивцю не названо. По гарячих слідах деяка інформація висвітлювалося на сайті Нацполіції. Але згодом жодних повідомлень, пов’язаних із нападом на Вадима Комарова, правоохоронці не надавали.
Впродовж року черкаські журналісти та громадські активісти тримають на контролі розкриття цього резонансного злочину. Ми вимагали публічного звіту про розкриття убивства сміливого колеги-розслідувача з трибуни Верховної Ради під час парламентських слухань 6 листопада 2019 року. На урочистостях з нагоди Дня журналіста 5 червня цьогоріч активісти спілки закликали обласну владу домогтися публічного звіту поліції у справі по вбивству Вадима Комарова. У нас за період незалежності чотири вбитих черкаських журналісти! Шість років тривають суди у справі закатованого нелюдами 4 квітня 2014 року корсунського активіста Євромайдану та журналіста Василя Сергієнка. І кожне таке розслідування проходить важко, непублічно, судять виконавців, а не організаторів вбивств.
У річницю жорстокого побиття нашого колеги журналістська спільнота Черкащини та ряд громадських організацій колективно звернулися з заявою до прокурора області Олександра Вороніна, начальника головного управління Нацполіції Михайла Куратченка та начальника управління Служби безпеки в області Юрія Погасія з вимогою публічного звіту керівництва правоохоронних структур та вжиття належних зусиль для розкриття злочину. «Ми нагадуємо про принципову важливість для нас розкриття цієї справи, і тому вимагаємо публічного звіту керівництва правоохоронних органів області про хід розслідування. Це би дозволило всім нам бути впевненими у тому, що смерть нашого колеги не є черговим безкарним злочином, і винні особи будуть знайдені та постануть перед судом», — написали у відкритому зверненні.
У відповідь начальник управління Служби безпеки України в Черкаській області Юрій Погасій адресував обласній організації спілки журналістів роз’яснення, що розслідування зазначеного у зверненні злочину — виключно компетенція органів національної поліції. Та реакції від Нацполіції й прокуратури колеги вбитого журналіста досі не побачили ані в електронних чи поштових скриньках, ані у відкритих джерелах.
Черкаські медійники й надалі проводять журналістські розслідування резонансних для суспільства питань. Теми досліджують скрупульозно, з використанням відкритих джерел, запитів, статистичних і аналітичних матеріалів. Але довести до логічного завершення справи, які анонсував у соцмережах Вадим Комаров, чомусь не взявся ніхто з колег. Можливо, це вже наслідок непублічності (чи навіть бездіяльності) правоохоронців, і колеги остерігаються братися за реально небезпечні теми?
Тетяна КАЛИНОВСЬКА,
голова Черкаської обласної організації спілки журналістів прес-служба НСЖУ