Міжнародна Федерація Журналістів у співпраці з провідною тренінговою безпековою організацією Cadre розробили оперативні поради для українських журналістів. Член МФЖ – Національна спілка журналістів України – ознайомлює з адаптованим перекладом.
«В Україні вже розпочався сухопутний наступ. На нашу думку, скоро буде повітряний наступ, вони спробують зняти протиповітряну оборону, щоб отримати перевагу в повітрі.
Журналісти повинні думати про те, щоб реагувати на авіаудари і не розташовуватися поблизу стратегічних цілей. Вони не повинні їздити на транспортних засобах у колоні, якщо колона є передбачуваною метою, особливо військова або логістична колона.
Заборонено розташовуватися поблизу військових об’єктів, оборонних позицій, залізниць, паливних складів. Будьте обережні, використовуючи супутникове обладнання під час авіаударів. Реактивні системи залпового вогню та артилерія, а також важкі мінометні обстріли будуть масовою загрозою.
Це класична війна, тому оцінка стратегічного руху та тактики має ключове значення, тож необхідно реалізувати план збору новин, враховуючи цей факт. Наявність хорошої стратегії пом’якшення наслідків та механізмів швидкого реагування є ключем до безпечної практики в такому середовищі.
Такого типу війни з використанням сучасних систем звичайних озброєнь не було з часів Другої світової війни. Після знищення протиповітряної оборони їх цілями стануть системи зв’язку, вежі та інші соціально-економічні об’єкти, вони також можуть почати націлюватися на будівлі ЗМІ та перехоплювати прямі трансляції.
Я провів тривалий час в Україні, і, на мою думку, це зовсім інше, ніж вторгнення в Грузію. Воно неможливе без підтримки, я передбачаю, що це буде швидко і, можливо, переросте в партизанську війну.
По ходу розвитку конфлікту пресі знадобиться консультативна інформація, оскільки тактика буде змінюватися щодня, тому робочі процедури доведеться постійно оновлювати».
Девід Беван, операційний директор «Cadre Consultants».