Науковий консультант Інституту ядерної фізики Латвії, почесний директор Національної стратегічної служби України професор Олександр Нарбут – вже не вперше проводить тренінги в Запорізькому Центрі журналістської солідарності. Цього разу його виступ був присвячений головним аспектам, які потрібно враховувати журналістам при підготовці матеріалів з прифронтових та деокупованих територій.
По-перше, слід дотримуватись військової таємниці, морально-етичних норм при висвітленні емоційно вразливих тем. Журналісти повинні враховувати аудиторію, для якої готують свої матеріали. Військовим, волонтерам, членам їхніх родин, працівникам промислових підприємств потрібне розуміння спільної праці у прагненні перемогти ворога.
Також треба враховувати, яким буде склад аудиторії, для якої готується матеріал. Останнім часом дуже змінився соціальний склад населення України, зокрема у соціальному плані. За 10 років війни утворився шар людей, які пройшли війну, і вони чітко розуміють, про що йде мова в ваших публікаціях. Третій шар – це працівники оборонних підприємств, що зараз об’єднані у Асоціацію недержавних підприємств оборонного сектору економіки. Це дуже грамотні та компетентні люди, які володіють спеціальними знаннями, вони зараз стають домінантою у суспільстві. Треба захоплювати їх інтелектуально, і щоб вони повірили вам, намагайтеся бути розумнішими, вас повинні читати більше і потужніше.
– Гуманність, моральність, етичність – ось основні показники нашої з вами роботи», – акцентує Олександр Нарбут. – «Без нашої професійної діяльності не було б нормального життя. Говорити правду треба на заспокійливій ноті, бо люди дуже втомилися від постійної напруги. Основна теза – війна в Україні скоро закінчиться, про це можна писати впевнено!.
Олександр Нарбут відповів на численні запитання журналістів-переселенців. Зокрема, стосовно настроїв певних категорій громадян на тимчасово окупованих територіях, необхідності нового підходу у вирішенні економічних питань та боротьби з фейками тощо.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталія Кузьменко, координатор Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Ніна Деркач, Наталія Кузьменко, фото Юрія Зелінського