Два обстріли крилатими ракетами і пограбування пережила редакція газети «Николаевские новости» за період після 24 лютого 2022 року. Сьогодні майно видання частково знищено, а частково пошкоджено, і для роботи редакція використовує лише невелику частину свого приміщення, яку вдалося привести в пристойний вигляд.
– Це важко, коли приходиш у рідний офіс і бачиш його вщент знищеним. Шкода не лише приміщення, в якому винесено вікна і двері, знищено меблі, журналістську техніку… Шкода також атрибутику з семи Олімпійських ігор та інших змагань, які я висвітлював як спортивний журналіст, – сказав у коментарі пресслужбі НСЖУ керівник видання Анатолій Білоножко. – Відновлення офісу – в наших мріях.
Але, незважаючи на розгромлене приміщення, «Николаевские новости» впродовж усієї війни не припиняли роботу.
– Хоч два місяці й перебували в релокації в Одесі, але ми з моєю дружиною Ольгою Тарабановою, котра працює в редакції відповідальним секретарем, постійно по черзі приїздили в Миколаїв, – згадує очільник видання. – Сайт niknews.mk.ua, який у місяць відвідує приблизно 100 тисяч читачів, працював безперервно, а газета призупиняла вихід лише навесні 2022 року, коли бойові дії точилися в кількох кілометрах від Миколаєва. Як тільки відновила роботу друкарня, ми – в червні 2022-го – вже відновили друк.
«Николаевские новости», які до повномасштабної війни виходили у змішаному українсько-російському форматі тричі на тиждень (спортивний випуск у вівторок, загальнополітичний випуск у середу і телевізійний випуск четвер), тепер стали щотижневиком. Готуються повністю переходити на українську мову. У виданні з 12-14 довоєнних працівників залишилася половина – хтось у Миколаєві, а хтось працює віддалено.
– Як і раніше, чимало наших публікацій – на спортивну тематику… Незважаючи на те, що у прифронтовому Миколаєві спортивні змагання не проводяться, – зітхає Анатолій Білоножко. – Але люди хочуть бачити успіхи наших баскетбольної, футбольної команд… Незважаючи на війну.
Всі редакційні працівники, включно з головним бухгалтером Іриною Ястребовою, одночасно пишуть журналістські матеріали та виконують інші редакційні обов’язки.
– Приміром, я – не тільки директор і головний редактор, а й кореспондент, фотограф, завгосп, експедитор, водій і вантажник, – з усмішкою каже Анатолій Білоножко.
Видання, орієнтоване на роздрібний продаж, і далі залишається лідером у цьому виді поширення газети – попри те, що в Миколаєві залишилося лише два кіоски, які торгують пресою. Тираж, який до війни сягав у тиждень 10 тисяч, нині впав до 1,5 тисячі примірників (щоправда, іноді виходять спецвипуски накладом у 3-10 тисяч). Газети продають у виносних точках і магазинах. Водночас, проводять і передплату на 2024 рік, хоч і вважають тарифи «Укрпошти» несправедливими.
– Ми намагалися налагодити роздрібну торгівлю у відділеннях «Укрпошти», але цей досвід, на жаль, був невдалим, – каже Анатолій Білоножко. – «Укрпошта» прийме хоч 100 тисяч газет, візьме за це комісію, а потім покаже вам 99 відсотків списання.
Нині, коли «старі грошові запаси» вичерпалися, газета живе з допомоги донорських організацій, скромних угод про висвітлення діяльності місцевих органів влади та надходжень від продажу.
– Реклами в Миколаєві, по суті, немає. Економіку міста війна знищила. Підприємці або втратили свій бізнес унаслідок ворожих обстрілів, або згорнули його й виїхали геть, – каже керівник видання. – Ми не виняток: чимало прильотів було саме в ті точки, де раніше йшла жвава торгівля, в тому числі пресою. Один час після обіду на вулиці взагалі не було людей…
На період зими та можливого блекауту газета «Николаевские новости» потребує допомоги фінансових донорів для операційної підтримки виходу газети (оплата праці, послуг тощо) та матеріальної підтримки (газетний папір, надійне комп’ютерне обладнання, стабілізатор напруги, зарядна станція, джерела безперебійного струму тощо). Редакція сподівається отримані фінансові та матеріальні ресурси спрямувати в поточний бюджет та бюджет розвитку.
– Звертаючись по допомогу, ми все-таки маємо твердий намір відновити своє видання як бізнес. Бізнес, який має приносити дохід! – оптимістично каже Анатолій Білоножко.
Матеріал підготовлено за підтримки Проекту «Посилення стійкості медіа в Україні». Впроваджується Фундацією «Ірондель» (Швейцарія) та IRMI, Інститутом регіональної преси та інформації (Україна). Фінансується Фондом «Швейцарська солідарність» (Swiss Solidarity).
Інформаційна служба НСЖУ, Максим Степанов