Цей черговий злочин окупантів був здійснений за всіма правилами детективного жанру. 13 липня біля будівлі так званого «Верховного суду Криму», в місці, яке охороняється і моніторується на відео, невідомі в масках викрали громадянського журналіста та активіста Ролана Османова. Тільки згодом правозахисники та журналісти з об’єднання «Кримська солідарність» дізналися, що Романа Османова утримують в окупаційному «Центрі протидії екстремізму», який, за законом, і повинен боротися саме з такими проявами екстремізму, як викрадення людей.
Національна спілка журналістів України обурена тривалими і незаконними діями російських окупаційних органів щодо кримських активістів та громадянських журналістів, які неодноразово діяли «піратськими» незаконними методами та застосовували сфальсифіковані звинувачення стосовно людей, які добросовісно повідомляють у ЗМІ правдиву інформацію про події в Криму. НСЖУ підтримує право кримчан отримувати інформацію про всі події, а також право громадянських журналістів, в тому числі і Ролана Османова, збирати, зберігати та поширювати достовірну інформацію про регіон в ЗМІ. НСЖУ вимагає негайного звільнення Ролана Османова.
Ролан Османов – кримський активіст, блогер і журналіст інтернет-видання UA SOUTH. У 2018 році він брав участь у пікеті біля Ханського палацу в Бахчисараї, протестуючи проти його знищення. Крім цього, Ролан постійний слухач на судових засіданнях у політично вмотивованих справах на півострові.
Як повідомляє у своєму фейсбук виконавчий директор ПЕН-Україна Тетяна Терен, до 24 лютого ми говорили про 13 справ арештованих журналістів на півострові. 2 травня окупанти заарештували громадянську журналістку Ірину Данилович. Кілька годин тому «Крымская солидарность» повідомила про зникнення громадянського журналіста та активіста Ролана Османова. Як розповідає головний редактор UA SOUTH кримськотатарський журналіст Осман Пашаєв, на момент затримання Ролан працював над матеріалом про родину Нарімана Джеляла – першого заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, в минулому – журналіста. Окупанти вже майже рік утримують Нарімана Джеляла в ув’язненні за політичними мотивами і хочуть засудити до 19 років позбавлення волі.
Як повідомляли ЗМІ в грудні 2021 року російські окупанти вже проводили в будинку Ролана Османова обшук. Тоді вони заявили, що нібито шукали наркотики, але зрештою нічого не знайшли. Насправді окупантам не подобається журналістська та правозахисна діяльність Ролана Османова, і метою їх переслідування є спроба примусити його замокнути та полишити правозахисну діяльність.
4 вересня 2021 року Османов був серед 40 затриманих біля будівлі управління ФСБ у Сімферополі. Туди прийшли люди після того, як окупанти затримали 5 лідерів кримських татар: Нарімана Джеляла, Асана та Азіза Ахтемових, Шевкета Усеїнова та Ельдара Одаманова.
3 грудня 2021 року так званий «Київський районний суд» Сімферополя визнав Османова винним у порушенні обмежень режиму підвищеної готовності та призначив штраф у розмірі 15 тисяч рублів. Суддя Галина Хулапова на засідання не допустила слухачів, також суддя відмовила у виклику особи, яка склала адміністративний протокол, у веденні протоколу судового засідання та здійсненні фотофіксації судового засідання. Не дивлячись на ці порушення, 2 лютого 2022 року рішення щодо штрафу підтвердила апеляційна інстанція окупаційної судової системи Криму.
Ролан Османов також активно співпрацював з редакцією Радіо Свобода і сайтом Крим.Реалії. Наприклад, з приводу отриманого від окупантів «застереження» в переддень Дня кримськотатарського прапора він заявив журналістам, що «Цьогоріч зовсім нове формулювання у застереженні, відмінне від застережень попередніх років. Це застереження я розглядаю як спробу психологічного тиску на вільне вираження своїх політичних поглядів і тиск на прагнення відстоювати національні права та інтереси. Але ніхто не має права мені заборонити підняти мій національний прапор із золотою тамгою».
В одному з коментарів для журналістів сайту Крим.Реалії Ролан Османов наголошував на подвійних стандартах муфтіяту Криму під час режиму самоізоляції в Криму. Він пояснив, що «не дали святкувати Ораза байрам, і тут же провели зібрання «шаріатського суду», на якому присутні приблизно тисяча осіб. А як же самоізоляція?
Ролан Османов говорив: «Під час тотальної несправедливості та порушень прав людини в Криму, відбувся «шаріатський суд» над жителями Чеченської Республіки Росії, які побили помічника голови адміністрації міста Ялти. Це тоді, коли муфтіят простим людям у зв’язку з режимом самоізоляції забороняє збиратися в мечетях на Джума намаз (п’ятничну молитву). Не дали навіть провести Ораза байрам – одне із двох головних свят мусульман. І тут же відбувається шаріатський суд, на якому присутні приблизно тисяча осіб».
Після двох днів утримання в невідомості, співробітники російського «Центру протидії екстремізму» в анексованому Криму, як повідомило громадське об’єднання «Кримська солідарність», звинуватили викраденого активіста і громадянського журналіста Ролана Османова в «дискредитації збройних сил РФ», а також у «невиконанні законних вимог співробітника поліції». Як повідомила правозахисниця Лутфіє Зудієва, підконтрольний Росії Залізничний районний суд Сімферополя заарештував Ролана Османова на три доби за «невиконання законних вимог співробітників поліції». Крім того, за двома епізодами активісту загрожує штраф у розмірі від 30 до 50 тисяч рублів, адміністративний арешт на строк до 15 діб або від 40 до 120 годин виправних робіт.
Російські силовики стверджують, що Османов «чинив опір» під час затримання за «публічну дискредитацію військ РФ». Ці події відбулися в середу, 13 липня, біля будівлі російського Верховного суду Криму. Сам Османов прокоментувати журналістам своєї версії не зміг, оскільки засідання проходило у закритому режимі, а суддя допустив у зал лише учасників процесу.
Розгляд матеріалів адміністративної справи щодо епізоду «дискредитації військ РФ» (стаття 20.3.3 КоАП РФ) відбудеться пізніше у підконтрольному Росії Київському районному суді Сімферополя.
Національна спілка журналістів України обурена тим фактом, що підконтрольні Росії судові інстанції Криму, які не раз ухвалювали не обґрунтовані, незаконні вироки стосовно українських та кримських активістів, вже налаштовані надати судовому процесу обвинувальний ухил та взяти до уваги фальсифіковані докази спецслужби. НСЖУ протестує проти нечесного судочинства та вимагає від судових інстанцій Криму зняти всі звинувачення з громадянського журналіста Ролана Османова та забезпечити його свободу і виконання професійних обов’язків. Журналістика – не злочин.
Служба інформації НСЖУ