Національна спілка журналістів України надіслала офіційного листа до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з проханням звернутися до білоруської влади з вимогою негайно звільнити 11 ув’язнених журналістів, припинити адміністративні й кримінальні провадження проти білоруських журналістів та відновити роботу мінського пресклубу, а також звернути увагу ООН, ОБСЄ, РЄ та ЄС на систематичні порушення прав людини та свободи преси в Білорусі. Відповідні дії стали частиною міжнародної акції солідарності за ініціативи Європейської Федерації Журналістів (ЄФЖ).
44 європейські спілки та асоціації журналістів, включно з НСЖУ, підтримали цю ініціативу, адаптували текст листа на свої державні мови та скерували до своїх національних урядів.
Також Національна спілка журналістів приєдналась до заклику Білоруської асоціації журналістів та Європейської Федерації Журналістів і звертається до медійної спільноти України з ініціативою підтримати незаконно ув’язнених білоруських колег. Зокрема, висловити солідарність можна, надіславши листа будь-кому з них:
Катерина Борисевич, журналістка TUT.BY – SIZO №8, 222160, м. Жодзіна, вул. Савецька, 22а, Білорусь.
Катерина Бахвалава (Андрєєва), журналістка “Белсату” – SIZO №8, 222160, м. Жодзіна, вул. Савецька, 22а, Білорусь.
Дар’я Чульцова, журналістка “Белсату” – SIZO №8, 222160, м. Жодзіна, вул. Савецька, 22а, Білорусь.
Юлія Слуцька, засновник “Прес-клубу” – SIZO №1, 220030, Мінськ, вул. Володарського, 2, Білорусь.
Сергій Ольшевський, директор «Прес-клубу» – SIZO №1, 220030, Мінськ, вул. Володарського, 2, Білорусь.
Алла Шарко, програмний директор Прес-клубу – SIZO №1, 220030, Мінськ, вул. Володарського, 2, Білорусь.
Петро Слуцький, працівник прес-клубу – СІЗО №1, 220030, м. Мінськ, вул. Володарського, 2, Білорусь.
Ксенія Луцькіна, колишня журналістка “Білорусі 2”, член Координаційної ради – SIZO №1, 220030, Мінськ, вул. Володарського, 2, Білорусь.
Андрій Александров, журналіст та медіа-менеджер – SIZO №1, 220030, Мінськ, вул. Володарського, 2, Білорусь.
Денис Івашин, журналіст-розслідувач InformNapalm – Тюрьма №1, 230023, Гродно, вул. Кірова, 1, Білорусь
Як ідеться на сайті ЄФЖ, станом на сьогодні за гратами перебувають одинадцять білоруських журналістів. «Усі вони є жертвами безсистемних репресій, розпочатих режимом незаконного президента Лукашенка. Деякі відбувають невиправдане суворе покарання. Інші чекають кримінальних процесів», – інформує ЄФЖ.
За інформацією Правозахисного центру «Весна», станом на 23 березня в Білорусі визнані політичним в’язнями 298 осіб. Їхні адреси, в тому числі заарештованих журналістів, розміщені на веб-сайті www.prisoners.spring96.org .
25 березня – невипадкова дата: це День волі у Білорусі. Це неофіційне національне свято на честь створення 1918 року першої національної білоруської держави – Білоруської Народної Республіки. Цього дня представники білоруської опозиції завжди проводять масові заходи.
На сьогоднішній день у сусідній країні за ґратами перебувають понад 250 політичних в’язнів, серед них 11 журналістів. І це лише вершина айсберга. Загалом після президентських виборів 9 серпня 2020 року затримано понад 30 000 осіб (серед них 480 журналістів), багато з них зазнали тортур і жорстокого поводження, а понад 1000 осіб зазнали кримінального переслідування.
НСЖУ з перших днів уважно стежить за розвитком подій у Білорусії та проводить акції солідарності із незалежними білоруськими журналістами. У грудні вийшла в світ спільна книга Національної спілки журналістів України (НСЖУ) та Асоціації польських журналістів (SDP) «Я журналіст. Чому ви мене б’єте?» (розповіді репресованих білоруських медійників).
dodatok-do-lysta-shmygalyu