Київська регіональна організація Національної спілки журналістів України, у складі якої тимчасово працює Кримська секція спілки, прийняла до своїх лав фрілансерів проєкту Радіо Свобода Крим.Реалії Владислава Єсипенка та Ірину Данилович. Про це повідомила перша секретар організації Ліна Кущ.
Новим членам спілки буде видано прескартки НСЖУ та прескартки Міжнародної федерації журналістів.
«Ми завжди підтримували людей, які навіть ризикуючи власною свободою обстоюють свободу слова в окупованому Криму та реалізують право кримчан усе знати. Незважаючи на тимчасове позбавлення волі наших колег, ми віримо, що вони незабаром вийдуть на волю, що вони не зрадять своїх ідеалів, і тому їхнє членство в нашій Спілці підтримає їх морально та зміцнить їхній дух. Крім того, вступивши до нашої Спілки, вони також перебуватимуть під захистом Міжнародної федерації журналістів, і це допоможе їм і нам зміцнити основи свободи слова в Криму та повніше реалізувати цю невід’ємну умову демократії», – зазначив голова НСЖУ Сергій Томіленко.
Ірина Данилович працювала медсестрою та вела сторінку в соцмережах, а також кілька блогерських колонок, присвячених правам медпрацівників і проблемам охорони здоров’я на анексованому півострові.
Її підозрювали у незаконних діях із вибуховими речовинами або вибуховими пристроями (ч. 1 ст. 222.1 Кримінального кодексу Росії) – ФСБ РФ звинуватила журналістку у виготовленні вибухового пристрою з медичними голками.
У результаті російський суд у Криму засудив громадянську журналістку до семи років позбавлення волі.
Прокуратура Автономної Республіки Крим розпочала кримінальне провадження за фактом незаконних обшуків та затримання Ірини Данилович. А громадські організації України вимагали звільнення громадянської активістки.
10 березня 2021 року позаштатний журналіст проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» Владислав Єсипенко перестав виходити на зв’язок. Пізніше з’ясувалося, що ФСБ затримала журналіста і звинуватила його у «зв’язках з українськими спецслужбами» та «зберіганні і перевезенні боєприпасів».
16 лютого 2022 року Єсипенка засудили до 6 років позбавлення волі в колонії загального режиму та штрафу у розмірі 110 тисяч рублів. 18 серпня того ж року вирок пом’якшили до п’яти років колонії. Сам журналіст повідомляв про катування струмом.
У Міністерстві закордонних справ України назвали «політично вмотивованим» винесений Єсипенку вирок.
Держдепартамент США засудив вирок Єсипенку, назвавши його «ще одним прикладом зловживань російської окупаційної влади у Криму».
Європейська федерація журналістів (EFJ) назвала «пародією на правосуддя» російський вирок у Криму в кримінальній справі проти Єсипенка.
Сам Єсипенко стверджує, що російські силовики його катували, зокрема електрикою, домагаючись свідчень.
Інформаційна служба НСЖУ