Підтримка регіональних видань, зокрема з прифронтових територій, – один із ключових векторів діяльності Національної спілки журналістів України. Яскравим прикладом є торішній проєкт «10 ноутбуків для локальних медіа», спрямований на технічне оснащення локальних редакцій, котрий Спілка реалізувала спільно з Українським Медіа Фондом (Ukrainian Media Fund). Він передбачав конкурсний відбір медіа, які найбільш переконливо розповіли в заявці про власну економічну стійкість, бачення перспектив розвитку й те, як у досягненні їхньої мети допоможе отриманий ґаджет.
Ініціатива викликала значний інтерес у професійній спільноті. На конкурс надійшло понад 70 заявок: серед них – редакції газет, онлайн-видань, радіо- та телекомпаній з усіх куточків України. Особливу активність проявили газетярі, які й склали більшість учасників. Завдяки фінансовій підтримці шведського агентства SIDA Український Медіа Фонд зміг придбати 10 сучасних ноутбуків і передати їх НСЖУ, яка надалі подарувала техніку редакціям-переможцям. Отримання ноутбуків відкрило перед журналістами нові можливості й, за словами колег, суттєво покращило матеріально-технічну базу редакцій. Нині журналісти ефективніше виконують свою роботу, мають змогу вдосконалювати якість матеріалів та оперативніше інформувати свої громади.
Команда інформаційної служби НСЖУ поговорила з представниками й представницями цих медіа й запитала, як саме вони використовують отриману техніку у щоденній роботі.
«Цей ноутбук нам дуже допоміг. Верстка, ведення соцмереж, журналістська робота – практично усе робилося на ньому і дублювалося на стаціонарний ПК (особливо, під час перебоїв з електрикою)»
Про це розповідає заступниця редактора газети «Зоря» із Золочева на прифронтовій Харківщині Леся Бабкіна.
– Спочатку ним користувалася я, а наразі – наш бухгалтер, адже його робочий комп’ютер ми втратили при обстрілі редакції, тож працівнику доводилося використовувати свій власний старенький ноутбук. Треба сказати, що бухгалтер у нас не лише веде фінансову звітність, а й допомагає писати грантові заявки для підтримки діяльності газети, – розповідає вона.
За словами журналістки, разом із бухгалтером маленька редакція пише гранти і подається на різноманітні конкурси, щоб мати можливість далі працювати. Тому отримана техніка дуже виручає.
– Раніше ми б і не дивилися в бік ноутбуків, бо мали постійне місце роботи, і в мобільній техніці потреби не було взагалі. Але зараз, в умовах, у яких існуємо, ноутбуки – це єдине правильне рішення для безперебійної роботи редакції, – зауважує Леся Бабкіна. – Ми не знаємо, що може чекати на нас у Золочеві наступної хвилини, тому будь-яке переміщення зі стаціонарною технікою додає безліч проблем. Ноутбук у цьому плані не займає багато місця й завжди під рукою.
«Ноутбук постійно зі мною: під час написання матеріалів, у престурах, поїздках на тренінги тощо»
Головний редактор газети «Вісті» зі Слов’янська на прифронтовій Донеччині Олександр Кульбака також завзято використовує техніку. Його старий ноутбук уже доживав останні тижні після семирічної активної роботи. За словами пана Олександра, фахівці з ремонту комп’ютерів відверто дивувалися: «Ноутбуки стільки не живуть».
– На новому ґаджеті пишу власні журналістські матеріали для газети «Вісті» і сайту «Карачун», редагую авторські матеріали наших журналістів. Ноутбук постійно зі мною в престурах, поїздках на тренінги тощо. Він доволі якісний, батарея добре тримає заряд. Дехто з молодих колег призвичаївся (і вміє) писати тексти на смартфоні, однак мені зручніше писати й працювати саме на ноутбуку. Це сьогодні незамінна оргтехніка для журналістів! – зазначає редактор.
До повномасштабного вторгнення російської армії в Україну ТОВ «Медіа група Слов’янськ», яке є видавцем друкованої газети «Вісті», було прибутковим підприємством. Банкрутом його зробила війна.
– Приміром, доходи від реклами в нашому підприємстві впали майже до нуля. І це не дивно, адже місцевого ринку реклами фактично не існує. І це при тому, що доходи від реклами забезпечували половину надходжень до бюджету, а решту складали продажі газети: через передплату та реалізацію тиражів уроздріб, – каже Олександр Кульбака.
Після початку великої війни газета «Вісті» не виходила впродовж року. Найстаріше паперове видання Донеччини могло взагалі припинити своє існування.
– Дізнавшись про наші проблеми, НСЖУ не тільки допомогла з технікою (окрім ноутбука, ми ще отримали смартфон), а й також профінансувала випуски кількох номерів газети. Нині «Вісті» виходять завдяки фінансовій підтримці фундації «Ірондель» (Швейцарія) та Інституту регіональної преси та інформації (IRMI), – додає він. – Вдячні за поповнення «технічного парку» редакції!
«Нині можу виконувати професійні обов’язки швидше та якісніше»
Тарас Бузак – журналіст “Район.Херсон” та “Район.Берислав”, якого повномасштабне вторгнення змусило релокуватися з рідного Херсона до Івано-Франківська. Запит на технічну допомогу для медійника залишила Наталія Пахайчук – керівниця інноваційних проєктів мережі гіперлокальних медіа “Район.in.ua“. Вона й передала ноутбук колезі.
– Це важлива ініціатива, особливо для журналістів з окупованих регіонів або тих, де ведуться активні бойові дії. Завдяки новому ноутбуку мені вдалося виграти два грантових проєкти з теми журналістських розслідувань, – розповідає Тарас Бузак.
Зараз він продовжує працювати саме на ньому. Техніка журналіста рятує навіть під час вимкнення електроенергії, бо має хороший акумулятор. Для покращення роботи медійник також потребує сучасний фотоапарат.
«Ноутбук, який передала Спілка, став щитом від темряви й надійним помічником для нашої прифронтової редакції»
Торік, коли в редакцію газети «Перемога» з прикордонного Краснопілля (Сумщина) потрапив новий ноутбук від НСЖУ та Ukrainian Media Fund, ніхто не міг уявити, яку роль він відіграє житті видання, каже головний редактор видання Олександр Моцний. Цей ґаджет став незамінним помічником у щоденній боротьбі за інформування суспільства в умовах війни.
– Нині можемо працювати навіть тоді, коли немає світла, оперативно збирати інформацію, писати статті, редагувати тексти, оновлювати наш сайт «Новини Краснопільщини» та соціальні мережі, – розповідає він.
Як зазначає редактор, за цей рік газета пройшла через багато випробувань. Інколи здавалося, що все марно, але журналісти долали труднощі і продовжували гідно робити свою справу. Були випадки, що саме завдяки ноутбуку вдалося встигнути відправити свіжий випуск газети на друк: колектив «Перемоги» пишається тим, що жоден номер «Перемоги» не було зірвано під час великої війни.
– Ми працюємо на самому кордоні: там, де війна відчувається гостріше, ніж деінде. Щоденні обстріли, постійний страх, але й незламна воля до життя – все це ми бачимо на власні очі. І наше завдання – розповісти про це світові. Ноутбук є символом підтримки й віри, що ми не самотні та є люди, які дбають про нас і нашу роботу, – також підкреслює Олександр Моцний. – Щиро вдячні Національній спілці журналістів України та Ukrainian Media Fund за цей неоціненний подарунок. Завдяки вам ми можемо продовжувати інформувати людей, підтримувати їхній дух і боротися за нашу спільну перемогу!
«Нова техніка дозволяє підтримувати наповнюваність актуальними новинами нашого ресурсу у фейсбуці, незалежно є світло чи ні»
Останні роки редакція прифронтової газети «Життя Семенівщини» у прифронтовій Чернігівській області не мала жодної можливості для покращення матеріально-технічної бази. У її розпорядженні залишилося два стаціонарних комп’ютера, один з яких придатний тільки для друку тексту. З початком широкомасштабної війни тираж видання критично впав, а фінансів стало ще менше. Взимку 2022-2023 років, коли на тривалий час вимикали світло, редакція взагалі не могла працювати, тому виходила на роботу, підлаштовуючись під включення електроенергії.
– Ноутбук від НСЖУ був дуже дорченою допомогою! З 2023 року Семенівську громаду почали регулярно обстрілювати, а світло стало зникати непередбачувано. Нова техніка дозволяє підтримувати наповнюваність актуальними новинами нашого ресурсу у фейсбуці, незалежно, є світло чи ні. Під час верстки газети почуваємося впевнено, не боючись втратити результати своєї праці через зникнення електропостачання, – розповідає головний редактор газети Сергій Висоцький.
За його словами, високопродуктивний ноутбук дозволяє використовувати повний функціонал сучасних технологій: зокрема, встановлені програми та месенджери, що були недоступні на стареньких стаціонарних комп’ютерах. Це дуже спростило обмін інформацією і пришвидшило час реагування. Часто за допомогою техніки видання виходить на онлайн-конференції та дистанційні зустрічі й активно наповнює соціальні мережі.
– Зараз тираж у нас невеликий, близько 1100 екземплярів, але ми працюємо в 12 км від кордону з рф під регулярними обстрілами. Через соцмережі оперативно повідомляємо населення про важливу інформацію: там у нас більше 10 тисяч підписників. Жителі громади отримують місцеву пресу й, відповідно, відчувають впевненість у завтрашньому дні й тому, що живуть в державі Україна, а це неймовірно важливо, – наголошує редактор.
Сергій Висоцький також додає: за ці два роки колектив так і не знайшов ніякого джерела електроживлення для принтера (він потрібен для вичитування газети перед відправкою на верстку). Тому редакції не завадив би генератор або зарядна станція на 1,7 кВт. Згодився б і безперебійник для оптичного інтернету, бо під час відключень світла швидкість мобільного зв’язку значно падає, через що важко завантажити фото або відео в мережу.
«Завдяки ноутбуку від НСЖУ продовжуємо інформувати мешканців громади про важливі теми на високому рівні»
Після 24 лютого 2022 року газета «Дружківка на долонях+» (нині єдине медіа, яке залишилося працювати у прифронтовій Дружківській громаді на Донеччині після повномасштабного вторгнення) була вимушена призупинити друк та зосередились на інтернет-майданчиках. Відтоді сайт, сторінки у фейсбуці, інстаграмі й телеграм-каналі стали своєрідним «посібником з виживання» у Дружківці.
За словами головного редактора Антона Зайцева, такі асоціації з’явилися через те, що журналісти медіа не лише інформують про поточні новини, але й розповідають читачам і читачкам, де отримати гуманітарну допомогу, як працюють лікарні, на яких заправках є пальне, де мешканці громади можуть набрати води та багато іншої корисної інформації, важливої для виживання.
– Близькість до лінії фронту призвела до того, що у громаді фактично не залишилось рекламодавців, тому через брак коштів мова про технічне переоснащення редакції наразі не йде, – розповідає він. – Завдяки ноутбуку від НСЖУ нашій редакції вдалося продовжити інформувати мешканців громади про важливі теми на високому рівні. Крім того, наша команда зуміла покращити роботу із соціальними мережами, оскільки на отриманій техніці є можливість опанувати застосунки для графічного дизайну й редагування.
«Ноутбук має основну мету і призначення – робота на студії звукозапису “PROслухай.City”»
Газета «Вісник Полісся» на Рівненщині успішно реалізовує медіапроєкти у власній мобільній студії звукозапису «PROслухай.City», яку видання створило завдяки ноутбуку від НСЖУ та її партнерів із Українського Медіа Фонду, розповідає головна редакторка газети Людмила Босик.
– Зокрема, ми записували школярок для участі в освітньому конкурсі «Юна зірка». Серед них була і донька загиблого захисника: наша підтримка і запис дали дівчинці велику моральну підтримку, – ділиться вона.
Ноутбук активно використовували й у коворкінгу «PROстір.City» – там редакція запроваджувала кінопокази, а частину залучених коштів передавала на потреби наших військових. Завдяки мобільності студії команда також створила серію репортажів «Регіональні ЗМІ – громадам Полісся про актуальні питання та відповіді» з головою Вараської громади.
– Як виконувачка обов’язків директора та відповідальна за діяльність редакції, я постійно шукаю можливості залучення інвестицій. За два з половиною роки вдалося знайти і кошти, і техніку. Тому ноутбук від НСЖУ гарно прийшовся до нашого робочого комплекту для роботи студії: замовлення на запис були і від фольклористів села Сварині, і від медиків Володимирця. Так, важкі часи. Але жити треба тут і зараз. Ми ж медіа, а відтак і творчі особистості та авторитетне видання у поліському регіоні. Працюємо і пишемо для людей, з людьми і про людей. Це наше гасло і концепція діяльності, – розповідає Людмила Босик. – Дякуємо за надважливу підтримку НСЖУ – саме Спілка стала опорою на початках повномасштабної війни.
Водночас редакція «Вісника Полісся» продовжує потребувати технічного оснащення, зокрема ще одного потужного ноутбуку для верстки газети, моноблоку та джерела безперебійного живлення.
«Завдяки отриманій техніці від Спілки працюємо, попри перебої з електрикою, та долаємо форсмажори»
Про це розповідає головна редакторка чернівецького інформагентства «А.С.С.» Оксана Данилюк. Отримана техніка значно покращила роботу редакції, підкреслює вона. Ноутбук передали співробітниці, котра відповідає за наповнення соцмереж медіа.
– Нова техніка дає можливість працювати в умовах відключення світла й не прив’язує до робочого місця. Ми можемо оперативно працювати й розсилати інформацію, маючи мобільний інструмент «у руках», – зазначає вона.
Медіа агентство «А.С.С.» висловлює вдячність НСЖУ та міжнародним партнерам Спілки за визнання їхньої роботи та підтримку, що дозволяє безперебійно інформувати громадськість в умовах війни.
«Під час обстрілів робота над газетою продовжувалася в укритті саме завдяки ноутбуку від НСЖУ»
Неспокійними були для газети «Путивльські відомості» на Сумщині і минула зима, і все літо, каже редакторка Тетяна Каушан. Головною метою колективу був – і залишається – безперебійний випуск газети на 8 шпальтах.
– В умовах, у яких наразі працює прикордоння Сумської області, і зокрема, наша редакція, та ще й у складі 3-х осіб, це була дійсно амбітна мета, якої ми досягли! – розповіда пані Тетяна. – Хоча відключення та безпекові моменти не давали працювати за звичайним робочим графіком, редакції вдалося утримати на гідному рівні якість наповнення й верстки. Без ноутбуку продуктивність була би значно нижчою. Може, узагалі довелося б призупинити випуск газети чи зменшити кількість шпальт.
Крім того, навіть у таких умовах (за браку фінансів та неабиякого навантаження) колектив і далі випускає газету. За цей час команда реалізувала і продовжує реалізовувати журналістські проєкти, що розповідають про життя мешканців прикордоння та допомагають у вирішенні актуальних проблем місцевого населення. Завдяки мобільності ноутбуку газета веде соціальні мережі більш стабільно, ніж раніше.
– Проте перебої з електроенергією тривають. Не так давно наша кореспондентка, що працювала на звичайному комп’ютері, втратила частину написаного тексту через ворожий обстріл і в результаті перепадів напруги. На щастя, техніка вціліла, – пригадує Тетяна Каушан. – Водночас наша редакція і далі шукає, як мінімум, ще один ноутбук для стабільної роботи.
Проєкт Національної спілки журналістів України «10 ноутбуків для локальних медіа» став важливою підтримкою для регіональних видань, особливо з прифронтових і деокупованих територій України. Отримана техніка дала редакціям можливість не тільки продовжувати свою роботу, але й покращити її якість, забезпечуючи безперервне інформування громад в умовах активних бойових дій та перебоїв з електрикою.
Технічна підтримка від НСЖУ та Українського Медіа Фонду дозволила колегам адаптуватися до нових умов, а також залишатися мобільними й оперативними. Для багатьох видань ноутбук став незамінним інструментом для виконання ключових завдань: верстки, ведення соцмереж, написання журналістських матеріалів і грантових заявок, що продовжують підтримувати діяльність регіональних медійників під час економічних труднощів.
Валерія Мусхаріна, інформаційна служба НСЖУ