Журналістські спілки закликають уряд зробити умови програми фінансової підтримки доступними для невеликих медіа та фрілансерів.
Німецька асоціація журналістів (DJV) закликала Федеральне міністерство економіки переглянути певні умови фінансової підтримки преси, щоб уникнути концентрації певних засобів масової інформації та переваги великих медіагруп. Про це повідомляє Європейська Федерація Журналістів.
У липні парламент Німеччини ухвалив виділення видавцям фінансування у розмірі 220 млн. євро протягом декількох років, починаючи з найімовірніше 2021 року. Ця підтримка спрямована насамперед на цифрову трансформацію видавничої галузі. Через це попередньо узгоджена підтримка доставки щоденних газет буде скасована. Причиною такому рішенню стали скарги видавців на постійне підвищення тарифів на доставку друкованої преси і одночасне скорочення тиражів.
Голова DJV Френк Убералл зазначає: «На сьогодні планується використовувати тираж газет та журналів й діджитал активність видавців як індикатори для розподілу підтримки. Це неправильний підхід. Великі медіагрупи будуть отримувати величезні гроші, залишаючи малим та середнім видавцям лише незначні суми. Це призведе до ще більшої концентрації ЗМІ, яка й так відбувається вже роками».
DJV и ver.di вимагають прив’язати критерії до відповідності колективним договорам, справедливим внескам для фрілансерів та незалежності редакції. На їх думку, це, нарешті, зупинило би ухилення видавців від колективних переговорів.
«Видавництва повинні дотримуватися правил прозорості і стосовно того, куди вони збираються інвестувати», – сказала Корнелія Бергер, генеральний секретар ver.di.
У цьому контексті голова DJV наголошує, що залежне від тиражу фінансування преси може бути помилоково сприйнято як «вхідний квиток для великих іноземних медіагруп на німецький ринок». «Коли для субсидій вирішальними є лише кількісні показники, існує загроза втрати журналістських цінностей».
Президент Європейської Федерації Журналістів Могенс Бліхер Б’єргард сказав: «Звичайно, ми цінуємо виділення державного фінансування для підтримки медіа-інновацій та цифрової трансформації. Але головними критеріями, крім «довжини руки», має бути підтримка плюралізму ЗМІ, різноманітності та незалежної стійкої журналістики, зокрема в місцевому контексті, а також підтримка та справедливі умови роботи журналістів-фрілансерів. Тому ми повністю підтримуємо вимоги наших німецьких колег».
Нагадаємо, що ЄФЖ запустив базу даних про фінансову підтримку, яку отримують ЗМІ та журналісти по всій Європі під час кризи COVID-19. Таблиця регулярно оновлюється.