Вихід газети для людей є ознакою стабільності – так само, як наявність електрики, газу, опалення. В цьому переконана Інна Швидка, головна редакторка «Південної зорі» – газети, яка, попри обстріл будинку, де розміщена редакція, продовжує виходити друком.
– Нікополь безперестанку обстрілюють із протилежного боку Дніпра понад два місяці, – розповіла пресслужбі НСЖУ Інна Михайлівна. – Гатять кілька разів на добу, переважно вночі. Ми вже трохи й звикли, хоча повністю до цього не звикнеш: занадто гучно і страшно. Руйнування – і по всьому Нікопольському району, і в центрі міста. Якщо триває робочий день – ховаємося в підвалі будинку, де розміщена редакція. Це – середмістя. В ніч проти 18 вересня «прилетіло» й до нас… Дякувати Богу, ніхто не постраждав.
Унаслідок обстрілу в кімнаті, де розміщено редакцію, розбито вікно. «Добре, що в нас – лише одне вікно», – додає редакторка.
За її словами, в Нікопополі стільки розбитих вікон, що скла не знайти. Та й немає особливого сенсу склити вікна, які найближчими днями вибухами рознесе знов. Тому містяни знайшли вихід – затуляють віконні отвори OSB (ДСП)-плитами й ущільнюють їх кількома шарами поліетилену. Зробили так і в редакції «Південної зорі».
Газеті цьогоріч виповнилося 92 роки.
– Сьогодні непросто, мабуть, усім українським друкованим виданням, і ми – не виняток, – каже Інна Михайлівна. – Коли курс долара зріс, подорожчали й послуги друкарні. Я друкарню не засуджую – вони в Запоріжжі працюють також у дуже складних умовах. Це – реалії воєнного сьогодення. Нам довелося вдвічі зменшити обсяг – з 8 до 4 сторінок. Оптимізували все, що могли, включно із зарплатами та штатом: працюємо удвох з бухгалтеркою. Проте, податки сплачуємо вчасно.
«Південну зорю» включено в передплатний каталог «Укрпошти» на наступний рік. Вона – єдина нікопольська газета, яка зважилася на це.
– Ціну ми, враховуючи зменшення обсягу газети, вирішили не збільшувати, – зазначає редакторка. – «Укрпошта», на щастя, також не збільшила вартість своїх послуг – оформлення і доставку. Не можу сказати, що на передплату ми дивимося з оптимізмом, адже, крім того, що передплатний наклад і так щороку падав (що – загальноукраїнська тенденція), пів Нікополя та багато хто з Нікопольського району виїхали в безпечніші регіони України.
За словами Інни Михайлівни, люди сприймають газету дуже добре, а в реаліях воєнного сьогодення її вихід вважають додатковою ознакою стабільності.
– Добре, що НСЖУ лобіювала питання внесення змін в урядові рішення про особливий характер казначейських операцій, що дозволило зняти заборону органам влади і місцевого самоврядування оплачувати розміщення інформації у ЗМІ, – каже Інна Швидка. – Ми маємо нормальну співпрацю з міською, селищними, сільськими радами.
При всіх складнощах ситуації, що склалася, «Південна зоря» таки тримається і продовжує виходити.
– Зібрали волю в кулак і не даємо собі розслабитися, – наголошує Інна Михайлівна. – У таких газетах, як наша, зазвичай працюють великі патріоти України. Ми робимо дуже важливу справу – тримаємо інформаційний фронт. Для людей це важливо, і не тільки для старшого покоління: зараз вихід газети – це знак того, що «ситуація контрольована».