У Запорізький Центр журналістської солідарності НCЖУ завітала Ольга Лоцман – досвідчена психологиня Обласної психіатричної лікарні. Метою зустрічі з медійниками було оцінити накопичений рівень тривожності кожного з учасників зустрічі за суб`єктивною шкалою, зрозуміти і пропрацювати за допомогою вправ з саморегуляції власний стан психофізіологічного стресу.
Це вже не перший візит психологині до медійників.
Журналісти, як зараз і всі українці, психологічно травмовані війною, втратою рідних домівок, відірвані від родин, дітей, онуків, друзів, звичайного комфорту, завжди раді зустрічам з Ольгою Лоцман, яка вміє з першої хвилини створити довірче середовище, правилами якого є взаємопідтримка, толерантність, довіра та співчуття.
Спочатку пані Ольга ознайомила журналістів з теоретичними поняттями, як-то «Метафорична ідея травми. Модель триєдиного мозку за Полом Макліном» для розуміння, насамперед, власного і в оточуючих (для надання допомоги) стану стресу, травми і відчуттів, які виникають на рівні тіла, емоцій, думок.
– На жаль, у ці надскладні часи багато з нас не звертають уваги на стан свого фізичного та ментального здоров`я, – розповідає пані Ольга. – Але це хибна поведінка. Незалежно від того, де ми знаходимось, навіть далеко від України, ми повинні бути відповідальними, бо від нашого стану, тих, хто в тилу, залежить стан наших захисників. Ми всі єдині. Ми повинні турбуватися про себе! Кожен на своєму місці.
В країні питання ментального здоров`я піднімається на найвищій рівень.
Ольга Лоцман пояснила присутнім, на яку негативну симптоматику треба звернути увагу.
– Немає нічого неважливого, як-то режим сну, харчування, апатія, соціальна дезадаптація, вигоряння. Існують он-лайн опитувальники, тести на прояви тривожності та депресії. Не треба ігнорувати, соромитися. Необхідно звернутись до сімейного лікаря або отримати безоплатну допомогу на одній з платформ, хабів, осередків, – пояснює алгоритм пані Ольга.
На простих і зрозумілих прикладах психологиня навчала аудиторію попередженню виникнення негативних думок, формуванню стресостійкості та самоповаги. Надала поради на кожен день.
– За допомогою елементарних вправ, яких навчила нас пані Ольга, я підтримую своє ментальне здоров`я, допомагаю організму включити захист від стресу. Не забуваю сказати собі зранку, що я молодець, – ділиться емоціями радіожурналістка з Енергодару Алла Шамрай, – і дуже чекаю на кожну нову зустріч.
Учасники зустрічі пропрацювали уже знайомі та зовсім нові техніки заземлення та медитації, завдяки яким ми отримуємо енергію, очищення та відновлення з простих речей. Відбулася відверта розмова про все, що турбує, не дає вільно дихати і спати. В неспокійному прифронтовому місті нам, журналістам, для нормальної роботи періодично потрібно звільнятися від важких думок за допомогою спеціаліста.
Ольга Анатоліївна розповіла, що таке ірраціональні твердження (когнітивні спотворення, негативні думки), про попередження їх виникнення, та як формується стресостійкість, дала поради на кожен день, провела аутогенне тренування. А ще розповіла про ресурсноорієнтовну модель стресодолання Basic Ph, якою користуються ізраїльські спеціалісти та прогресивну м’язову релаксацію за Джекобсоном.
Потім почалася медитація для початківців. А від вправи-рухавка «Австралійський дощ» та запропонованих ігор всі раділи, наче діти.
– Немає поганих і гарних емоцій. Вони всі нам потрібні. Приймаємо їх, озвучуємо, ділимось, поважаємо себе, – вчить психологиня Ольга Лоцман.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Олена Морозова
фото Світлани Костюк
Дискусія з цього приводу: