Активне залучення до лав Національної спілки журналістів України працівників цифрових медіа, блогерів та молодих журналістів є одним з пріоритетів НСЖУ на найближчі роки. Водночас, сама Спілка має бути потрібною та ефективною у захисті прав нових членів та у задоволенні їхніх потреб у навчанні, доступі до інформації, комунікації між собою. Дискусія щодо активізації прийому нових членів Спілки журналістів пройшла під час засідання Правління НСЖУ, яке у онлайн-форматі пройшло 18 грудня.
Під час засідання голова НСЖУ Сергій ТОМІЛЕНКО акцентував увагу, що питання відкритості та трансформації журналістського об’єднання є актуальним не тільки в Україні, а й у інших європейських країнах. Він зазначає:
– При всій активності обласних організацій, прийом нових членів НСЖУ у нас ведеться незадовільними темпами. Всі ми цінуємо ветеранів з їхнім досвідом. Але водночас усі ми повинні працювати з молоддю, залучати активну молодь в Спілку. Бо, якщо ми не приділимо достатньої уваги молодим журналістам, з часом вони для відстоювання своїх інтересів та задоволення потреб створять свою альтернативну і «модну» асоціацію, і журналістська спільнота буде розрізненою. Ми не повинні бути консерваторами, наша сила у відкритості.
- Не можна залишати без уваги й цифрові медіа, які останніми роками все активніше укорінюються на медійному полі країни. Якщо люди шукають інформацію блогерів на смартфоні і в комп’ютері, якщо аудиторія блогера у рази більша газетної аудиторії, значить, отримувана у такий спосіб інформація людям цікава і потрібна. А отже з блогером ми маємо працювати.
- За приклад можуть послужити блогери, які стали членами Київської спілки. Молода випускниця Інститут журналістики Київського університету, ведучи блог про світське життя, збирає аудиторію у сотні тисяч користувачів. Ще один блогер – інженер за освітою Павло Авдокушин, який розповідає про будівництво мостів, шляхів, парків по всій Україні і має десятки тисяч переглядів на своїх сторінках. І такі журналісти є в кожній області. Ще один столичний журналіст – Андрій Павловський – веде телеграм канал, який читають у Верховній Раді, на Банковій в Офісі Президента України. Він бере в свою стрічку дискусії НСЖУ щодо нових законопроєктів і тим самим доносить нашу думку до широкого загалу можновладців.
- Якщо ці люди потрібні аудиторії, значить, що вони ще більш потрібні Спілці. Ми маємо бути корисними для них, а вони вноситимуть свій внесок у розвиток і майбутнє нашої організації. Адже кожен редактор такого медіа – це двигун позитиву Спілки журналістів, її ідей на всіх цифрових платформах.
«МОЛОДІ ЖУРНАЛІСТИ – НЕ ТІЛЬКИ ЗАВТРАШНІЙ. ЦЕ – СЬОГОДНІШНІЙ ДЕНЬ СПІЛКИ!» – Ліна Кущ
Аналізуючи звіти обласних журналістських осередків, перша секретар НСЖУ Ліна КУЩ каже, що питання прийому до Спілки (в тому числі й молодих журналістів) у всіх областях вирішуються по-різному. Є такі області, що за рік до НСЖУ прийнято лише трьох журналістів, серед яких один до 30 років. А є такі, що поповнили свої лави 15 колегами, половина з яких – молодь.
– Вважаю, що така робота є все-таки слабкою і недостатньою для такої потужної організації, як Національна спілка журналістів України, – підсумовує Ліна Кущ. – Варто розуміти, шановні колеги, що молоді журналісти – це не тільки завтрашній, це – сьогоднішній день нашої Спілки. Міжнародна федерація журналістів наголошує на роботі в 2021 році з журналістами саме до 27 років, вважаючи, що ця спільнота є перспективною з точки зору розширення спілчанського кола і водночас мало охоплена журналістськими спілками. Тому ще раз наголошую на необхідності активізувати роботу з прийому молодих членів до НСЖУ, долучати їх до всіх активностей у своїй роботі.
***
Ліна Кущ розповіла, що починала роботу з молодими журналістами зі звернення до всіх обласних організацій з проханням делегувати від області молодого журналіста – члена НСЖУ до 27 років, який міг би взяти участь у розробці Програми роботи з молодими журналістами. На жаль, каже пані Ліна, відгукнулися не всі обласні осередки.
Уже відбулися перші збори молодих активістів від обласних спілок, де всі учасники мали можливість висловити свої побажання. Тепер вони, порадившись з колегами на місцях, викладають усі ці плани письмово. З цих пропозицій і формуватиметься Програма, адже принцип роботи НСЖУ з молоддю в тому, що: «Нічого не робити для нас без нас».
Усі отримані пропозиції умовно розділені на кілька груп. Найперше, зазначає Ліна Кущ, це інформаційні потреби. Молоді журналісти хочуть знати все про свої права і обов’язки, куди звертатися, коли ці права порушують.
Молоді колеги хочуть мати доступ до каналів інформації про конференції, тренінги, круглі столи. Виявляється, у них викликає здивування, що НСЖУ проводить так багато вебінарів, веде активне спілкування на інтернет-платформах, адже про це вони були зовсім не поінформовані.
Велика проблема для багатьох молодих позаштатних кореспондентів у тому, що вони не знають правових засад роботи фрілансерів.
На запитання «Які знання і навички вони хотіли б отримувати» молоді журналісти зазначають, що більше хотіли б знати, з яких джерел можна отримувати актуальну інформацію, щоб зростати професійно. Також хотіли б отримати поради, про що можна писати, коли нібито нічого значного не відбувається. Тобто молоді хотілося б отримати поради старших колег щодо набуття професійної майстерності.
Також молоді колеги висловлюють побажання організовувати творчі конкурси для молодих журналістів. Так вони прагнуть проявити себе, стати помітними в журналістських колах.
Цікаво, що, висловлюючи бажання проходити стажування, молоді журналісти хотіли б стажуватися в таких активних і успішних редакціях, як «Обрії Ізюмщини», в провідних редакціях своєї області.
Мають інтерес до тренінгів, організації телеграм-каналів, обміну досвідом. Потребують молоді колеги юридичної підтримки в питаннях дотримання прав журналістів, у питаннях безпеки, доступу до інформації.
Ліна Кущ відзначає активність у підготовці Програми роботи з молодими журналістами волинянку Олесю Берестюк, яка ладна створити профіль Спілки на Інстаграм-платформі, що користується популярністю серед молоді. Також відзначається внесок в роботі над Програмою Олександри Нагорної з Рівного та Михайла Армана з Токмака, що на Запоріжжі.
Фото з архіву НСЖУ та Fecebook Харківської обласної організації НСЖУ