У Докторській школі Національного університету «Києво-Могилянська академія» 30 жовтня 2023 року відбулася церемонія нагородження лавреатів Літературно-наукового конкурсу фонду ім. Воляників-Швабінських за 2022 рік.
Серед публіцистів відзнаки Фундації Українського вільного університету (Нью-Йорк, США) одержали й кияни, зокрема члени творчої спілки журналістів України. Грамотами першого й третього ступенів нагороджені відповідно секретар НСЖУ Сергій Шевченко (автор книжки «Імперія терору») й ветеран преси, член творчої спілки Вадим Пепа (книжка «Правда очі коле»).
На урочистому заході, що зібрав у столиці шанувальників літератури й науки, вітальне слово виголосив президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт. Привітати лавреатів прийшли також спілчани, зокрема активісти Всеукраїнського благодійного фонду «Журналістська ініціатива» Євген Букет, Наталія Черешинська, Лілія Курбатова, Марина Кривда та авторка цих рядків, а також учасники програми захисту журналістів, які цьогоріч повернулися з Республіки Косово до Києва – Людмила Троїцька, Олена Солодовнікова (остання – авторка нової книжки «Тривожні розмови про перемогу»).
Відзнаки другого ступеня одержали Іван Петренко й Борис Пентюк – автори книжок «Колгоспне кріпацтво» й «Степан Руданський: сторінки духовності».
Один з лідерів української діаспори в США, президент Світового конгресу українців (1998–2008) Аскольд Лозинський особисто вручив лавреатам конкурсу грамоти й грошові премії. Він також презентував свої нові книжки про Україну: ці твори видано англійською мовою у видавництві Наукового товариства Шевченка, яке нині відзначає 150-річчя. Наприкінці дійства пан Лозинський відповів на запитання авдиторії та подарував учасникам заходу свої нові твори, серед них – збірка публіцистики 2021–2023 років «Україна: знищити двоголового орла».
Подібна презентація, до речі, відбулася десятьма днями раніше й у Львові, де науковий редактор українських видань Аскольда Лозинського, професор кафедри перекладознавства і контрастивної лінгвістики Тарас Шмігер так відгукнувся про одну з книжкових новинок гостя зі США: «Дуже важливо, як пишуть про Україну англійською мовою. Ця книжка, переконаний, матиме гарне життя не лише як паперове й електронне видання, а й зробить свій внесок у розвиток україністики. Тут є і проблеми Голодомору, і проблеми Другої світової війни, і проблеми інших націй. Все це – крізь призму України. Ця праця буде корисною для наших студентів, які повинні не просто добре вміти говорити англійською мовою, а й добре говорити англійською про Україну».
Письменник Сергій Шевченко як переможець у конкурсі на запрошення модератора заходу розповів про свою багаторічну працю над темою дослідження соловецької трагедії. Три свої книжки історичних нарисів і статей – «Соловецький реквієм», «Наган-країна» та «Імперія терору» – публіцист подарував бібліотеці Києво-Могилянської академії. Він подякував організаторам і журі за високу оцінку його творчості й анонсував свою майбутню книжку, над якою нині працює: вона матиме назву «Капут рашизму».
Людмила Мех
Фото Євгена Букета і Сергія Шевченка