Як зупинити кровотечу? Як не розгубитися в критичній ситуації та вчасно і правильно надати потрібну допомогу постраждалим в екстремальній ситуації? Саме цьому навчалися запорізькі журналісти на тренінгу, який організував Запорізький Центр журналістської солідарності НСЖУ на спеціально обладнаній локації обласної організації Червоного Хреста України під керівництвом інструктора з надання першої допомоги Іляни Чернякової.
Іляна Чернякова поєднала теоретичну частину та практичні вправи, завдяки чому журналісти мали можливість опанувати ключові навички надання першої допомоги, а саме:
- виявлення та розпізнавання ознак внутрішньої та зовнішньої кровотеч;
- алгоритм надання першої допомоги при критичній кровотечі;
- зупинка критичної кровотечі за допомогою прямого тиску, тампонування та застосування турнікету;
- переведення постраждалого у безпечне положення при шоковому стані;
- особливості надання допомоги при носовій кровотечі, травматичній ампутації, синдромі тривалого здавлення.
Журналісти вчилися користуватися сучасними засобами надання допомоги, як-то: турнікети, ізраїльські бандажі, спеціальні пов’язки, тощо. Оскільки це для них вже далеко не перший аналогічний тренінг, вони мали уявлення, що і як робити.
–Алгоритм дій ви розумієте, вам не вистачає вправності і швидкості, від яких багато в чому залежить ефективність надання першої допомоги. Однак зараз, коли місто постійно обстрілюють і бомбардують, люди часто без спеціальних засобів опиняються в екстремальних ситуаціях. Тому не менш важливими є навички і вміння надати першу допомогу постраждалим, користуючись підручними матеріалами. У вмілих руках вони не менш надійно рятують життя і здоров’я, і зараз ми будемо вчитися їх виготовляти та використовувати, – підкреслила тренерка, підсумовуючи цей етап занять.
Під керівництвом наставниці учасники тренінгу детально відпрацювали на практиці реальні сценарії кризових ситуацій та алгоритм надання допомоги підручними засобами, які тут-таки навчилися виготовляти. Коментували і ділилися враженнями. Зокрема, відеооператор Сергій Мельник, який виїжджає на зйомки на прифронтові території і на місця боїв (до речі, він на тренінгу виконував роль постраждалого, якому умовно зупиняли кровотечу при травматичній ампутації), зазначив:
–Працюючи на лінії фронту. я прекрасно розумію важливість для журналістів цих вмінь і навичок. Вони надають впевненості, що я зможу в разі необхідності надати першу допомогу і оточуючим, і собі. Та й у місті зараз може виникнути екстремальна ситуація. Для мене це вже третій тренінг з надання першої допомоги, і я певним чином орієнтуюся в алгоритмі дій. Але права тренерка: треба відпрацьовувати саме практичні навички, щоб діяти швидко і впевнено. Бо часто саме від цього ефективність допомоги.
А Катерина Рождественська, головний редактор сайту «SODA» додала:
–Я для себе вирішила, що віднині завжди матиму в сумці латексні рукавички та пару бинтів. Це зовсім необтяжливо, але реально стане в пригоді, щоб надати першу допомогу при пораненнях і кровотечах. А далі вже – діятиму за ситуацією. Ми сьогодні навчилася багатьом корисним і потрібним речам.
Захід став важливим кроком у підвищенні готовності учасників реагувати на невідкладні медичні стани. Навички і знання, отримані на тренінгу з домедичної допомоги є критично важливими в умовах війни, вони можуть стати вирішальними у важкі моменти, врятувати життя і здоров’я людей.
Алгоритм дій надання першої допомоги при пораненнях і кровотечах:
- Переконатися у відсутності небезпеки;
- провести огляд постраждалого, визначити наявність свідомості та дихання;
- викликати бригаду екстреної (швидкої) медичної допомоги;
- одягнути захисні рукавички; якщо кровотечі немає: підняти кінцівку; накласти на рану чисту, стерильну серветку та бинтову пов’язку;
- якщо кровотеча сильна – накласти на рану тиснучу пов’язку та при можливості одночасно притиснути артерію на відстані;
- якщо кровотеча не зупинена, накласти джгут (позначити час накладання);
- якщо кровотеча зупинена, джгут можна послабити, але ні в якому разі не знімати до приїзду лікарів;
- якщо кровотеча венозна: накласти на рану стерильну серветку (якщо такої немає – шматок тканини з одягу), здійснити тиск безпосередньо на рану; підняти кінцівку; накласти на рану тиснучу пов’язку; накрити постраждалого покривалом чи будь-яким предметом одягу;
- якщо людину затиснуло важкими уламками, ні в якому разі не звільняйте її, доки не накладете джгут чи турнікет вище місця утиснення. Позначте час їх накладання.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників медіа, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Наталія Стіна
Фото Дар’ї Зирянової та Валентини Бистрової
Дискусія з цього приводу: