У Національній спілці журналістів Великої Британії (NUJ) розробили «План відновлення медіагалузі» для Великобританії та Ірландії, що включає підтримку ЗМІ через кризу COVID-19 та трансформацію галузі до майбутніх нових реалій. Пропонуємо ознайомитися вам із адаптованою новиною про ініціативи британської спілки журналістів, яка була опублікована на офіційному сайті NUJ.
Нинішня криза показала, наскільки життєво важливо мати засоби масової інформації, які подаватимуть точну інформацію, наскільки необхідна населенню правдива інформація та наскільки важливо, щоб уряд та влада були під контролем.
До короткострокових заходів належать:
- Додати податок на додатковий дохід у розмірі 6% для технічних гігантів (наприклад Facebook, Google тощо) до податку на цифрові послуги (Digital Services Tax), для фінансування «Плану відновлення медіагалузі»
- Податкові пільги та безвідсоткові позики на підтримку та відновлення медіа-працівників та репортерів, які висвітлювали боротьбу з COVID-19.
- Не виділяти гроші з державного бюджету організаціям, які скорочують штат, зменшують зарплати, виплачують премії керівництву або блокують роботу профспілкової організації.
- Стратегічні інвестиції в державну рекламу, включаючи гіперлокальний сектор, залучивши центральні та місцеві органи державної влади.
- Передбачити фінансування пуліцистики, інноваційної журналістики через проект «Фонд новин майбутнього» благодійного фонду «NESTA» та запровадити подібний проект в Ірландії.
- Безкоштовні ваучери на передплату на он-лайн медіа або друковані видання для всіх осіб у віці 18 і 19 років та податкові пільги для домогосподарств, які оформили передплату.
NUJ співпрацює з Міжнародною федерацією журналістів (МФЖ) для розв’язання проблем, пов’язаних зі свободою преси, які виникли через пандемію. Національна спілка журналістів Великої Британії, МФЖ та інші медійні організації протистоять намаганням влади обмежити доступ журналістів та уникнути контролю. План зазначає: «Програми допомоги ЗМІ впроваджуються у всьому світі, однак локальний підхід не дасть належних результатів – NUJ закликає до глобальної трансформації медіа-індустрії та відновлення зобов’язань щодо свободи преси, які відстоюються МФЖ та іншими міжнародними організаціями».
Генеральний секретар NUJ Мішель Станістріт зазначила «Журналісти не вимагають подачок або компенсацій для галузі — ми шукаємо інвестицій у наше майбутнє для того, щоб трансформувати медіа-індустрію, зробити її корисною для наших колективних цілей і служити на благо громадськості».
Середньострокові заходи включають:
• Створення фонду для журналістики, що фінансується урядом, як це рекомендовано у спеціальному урядовому звіті щодо стійкого майбутнього журналістики — для інвестицій у місцеві видання та інноваційні журналістські проекти.
• Надати статус «суспільно важливих» для місцевих газет та гарантувати, що у майбутньому видання будуть збережені за можливої передачі їх у власність громад.
- Податкові пільги, зниження процентних ставок та інша фінансова підтримка місцевих підприємств соціальної сфери та журналістських кооперативів, які замінять великих регіональних операторів, форматувавши їх як неприбуткові підприємства.
- Обсяг виплат заробітної плати керівництву, у випадку отримання державного фінансування, не повинен перевищувати 25 відсотків.
- Незалежне стале фінансування суспільного мовлення, яке забезпечуватиме його доступність та запобігатиме втручання уряду.
- Загальнодержавна стратегія медіаграмотності для боротьби з дезінформацією та фейковими новинами.
- Реформа правил власності на засоби масової інформації з урахуванням інтересів громадськості.
- Навчальні програми, що відкриватимуть доступ до журналістики, включаючи стажування для випускників шкіл.
- Захист джерел інформації та моніторинг потенційного впливу технологій спостереження, що були запроваджені під час COVID-19, та полегшення карантину.
- Підтримка глобальної системи захисту й популяризації журналістики та покращення рівня свободи преси.
Британське видання «The Guardian» вже підтримало ці ініціативи Спілки журналістів, зокрема, запровадження додаткового податку на соціальні мережі. У редакції вважають такий крок вимушеним та визнають, що без підтримки від уряду низка національних газет можуть припинити своє існування.
Медіа-аналітики «Enders Analysis» попереджують про широкомасштабне руйнування британської медіа-індустрії та втрату декілька тисяч робочих місць серед журналістів внаслідок пандемії та очікувані економічних коливання, які настануть після цього.З повним текстом «Плану відновлення медіагалузі» для Великобританії та Ірландії ви можете ознайомитися за цим посиланням.