Стати на захист українських журналістів-розслідувачів, роботі яких грубо перешкоджають польські силовики, закликала керівництво Міжнародної та Європейської федерацій журналістів Національна спілка журналістів України.
НСЖУ закликає ЄФЖ і МФЖ внести інформацію про інциденти із атаками на розслідувачів «Української правди» та інформагентства «Район.ін.юа» на спеціальну Платформу захисту журналістики та безпеки журналістів Ради Європи.
«Польські правоохоронці ігнорують статус преси, затримують і обшукують працівників українських медіа, депортують з країни» – на цих обурливих фактах наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко у офіційних зверненнях до міжнародних журналістських організацій, які надійшли у Брюссель 14 березня.
Як повідомлялося, 27 лютого польські правоохоронці затримали журналіста-розслідувача «Української правди» Михайла Ткача і оператора Ярослава Бондаренка, які проводили зйомки постачання російського зерна до Польщі на польсько-російському кордоні. Журналіста і оператора утримували в комендатурі щонайменше 4 години. Увесь цей час журналістам не дозволяли ні з ким зв’язатися. Після того, як журналістам повернули картки пам’яті, стало відомо, що деякі відзняті матеріали були видалені. НСЖУ звернулася до Асоціації польських журналістів із закликом відреагувати на інцидент із грубим затриманням польськими правоохоронцями знімальної групи «Української правди».
«Повна солідарність і підтримка вам і “Українській правді”, – прокоментував Сергій Томіленко допис Михайла Ткача у фейсбуці. – Розраховуємо, що кейс буде включено до моніторингу, який веде Центр моніторингу свободи слова SDP. Також розраховуємо на публічну підтримку наших польських колег в цій ситуації».
Ніхто не має права погрожувати українським журналістам, безпідставно затримувати їх та вилучати відзнятий матеріал, наголосив очільник парламентського комітету свободи слова Ярослав Юрчишин.
«Ми чекали на реакцію від польської сторони, але її немає. Тому, за рішенням Комітету з питань свободи слова як його голова, направив офіційний лист до профільних комісій Сенату та Сейму Польщі, аби дізнатися офіційну причину таких дій поліцейських», – написав Ярослав Юрчишин у фейсбуці.
Проте, на жаль, не забарився й наступний інцидент: з Польщі депортували двох українських журналістів, які також розслідували тему вантажних перевезень на польсько-російському кордоні. У журналістів інформагентства «Район.ін.юа» Юрія Конкевича і Олександра Пілюка, крім усього іншого, відібрали техніку.
7 березня «польська поліція затримала нас та вилучила майно, не повідомила консулу, не дала можливості зателефонувати до України, а Агенція внутрішньої безпеки назвала особами, які загрожують національній безпеці Польщі, та видворила», – розповідає журналіст Юрій Конкевич.
Національна спілка журналістів України висловила свою солідарність із колегами і звернулася із закликом втрутитися і захистити права українських журналістів до Асоціації польських журналістів та Міжнародної і Європейської федерацій журналістів.
НСЖУ просить публічно засудити інциденти з журналістами Михайлом Ткачем, Ярославом Бондаренком, Юрієм Конкевичем і Олександром Пілюком, ініціювати незалежне розслідування й клопотати про скасування польською владою депортації й повернення техніки колегам Конкевичу і Пілюку.
Інформаційна служба НСЖУ