Національна спілка журналістів України надасть місцевим газетам, передусім, на прифронтових та деокупованих територіях, допомогу в підготовці важливої інформації загальноукраїнського змісту. Таке рішення 2 березня ухвалив Секретаріат НСЖУ на своєму засіданні.
Як наголосив голова НСЖУ Сергій Томіленко, йдеться, зокрема, про підготовку інтерв’ю зі спікерами з числа помітних та вагомих гравців інформаційного поля держави та світу. Також Спілка залучатиме кошти донорів для технічної та фінансової підтримки учасників. Це сприятиме фінансовій підтримці роботи локальних медіа й донесенню до місцевої аудиторії важливої та корисної інформації загальнонаціонального й міжнародного рівня.
– Така діяльність стане продовженням роботи Спілки над відновленням місцевої преси на деокупованих і прифронтових територіях, – сказав Сергій Томіленко. – Нині завдяки зусиллям НСЖУ вдалося надрукувати понад 20 тиражів місцевих газет – як правило, це перший після значної перерви випуск. Наша допомога заохотила редакції та місцеві громади до продовження виходу газет. Тим паче, що значна частина цих видань згодом отримали від іноземних благодійників стабільну багатомісячну підтримку.
Як додала перша секретар НСЖУ Ліна Кущ, у прифронтових та деокупованих районах України, де часто немає інтернету і електропостачання, друкована преса в багатьох випадках не має жодних альтернатив. Крім інформаційної, вона виконує і важливу соціальну функцію. Так, у Бахмуті, який нині став найнебезпечнішим місцем України, через відновлену за сприяння НСЖУ газету «Вперед» влада закликає містян негайно евакуюватися.
– Коли в ці регіони прийде мир, там, без сумніву, розвиватимуться й інтернет видання, і соціальні мережі. Але зараз друкована преса є головним джерелом, із якого люди можуть дізнатися, що відбувається навколо них у радіусі 50 кілометрів. Цього джерела не замінить жодний «єдиний марафон», жодне всеукраїнське видання, – сказала Ліна Кущ.
Секретар НСЖУ, головний редактор видання «Обрії Ізюмщини» Костянтин Григоренко наголосив на надзвичайно високому попиті на газети, який відчувається на прифронтових територіях. Він розповів про досвід Харківщини, де вийшов перший об’єднаний випуск газет «Слобідський край», «Обрії Ізюмщини», «Вісник Куп’янщини» та близнюківського видання «Нове життя» (відновлення більшості цих газет свого часу підтримала НСЖУ). Цей своєрідний дайджест безкоштовно роздають жителям прифронтових громад та військовим. Костянтин Григоренко закликав створити кластер усіх прифронтових газет, які відновили друк. Вони могли б організувати випуск спільної вкладки в свої видання, де розповідалося б про події в усіх деокупованих та наближених до передової громадах.
– Це не є додатковим навантаженням для редакцій, адже така вкладка формується за рахунок уже підготовлених раніше матеріалів. Зате сильно розширює географію впливу видання, – сказав Костянтин Григоренко. – Крім того, слід враховувати, що міжнародні фінансові донори заохочують коаліції. А їхня підтримка важлива в умовах, коли ціни на папір і друк різко злетіли в гору, тоді як рекламний ринок сильно впав, а бюджети місцевих громад не дозволяють їм виділяти кошти для висвітлення своєї діяльності у ЗМІ.
Нагадаємо, на цьому ж засіданні Секретаріат НСЖУ вирішив суттєво поглибити співпрацю між НСЖУ та Головним управлінням морально-психологічного забезпечення Збройних сил України. Зокрема, передбачено заходи зі стимулювання медіа до публікації матеріалів про героїчних військовослужбовців Сил оборони України та їхні родини. З цією метою буде проведено Всеукраїнський творчий конкурс, результати якого передбачається підбити у День захисників і захисниць України 14 жовтня 2023 року.
Також на засіданні Секретаріату НСЖУ було ухвалено рішення, що стосуються поточної діяльності Спілки, зокрема, створено дорадчу комісію з розподілу технічної підтримки.
Секретаріат схвалив пропозицію голови Національної спілки журналістів України Сергія Томіленка щодо відмови від використання російської мови на прескартах НСЖУ і вирішив замінити російськомовні написи франкомовними.
Інформаційна служба НСЖУ