Відтоді, як минулої п’ятниці на півночі Косова почались сутички тамтешніх сербів із поліцією та миротворчими силами KFOR, близько 20 журналістів, операторів, фотокореспондентів та інших працівників медіа зазнали нападів з боку протестувальників.
Такі дані оприлюднила працівниця офісу Асоціації газетярів Косова (AGK) Рабійє Хисені. Разом із виконавчою директоркою AGK Гетоарбе Муллічі вона щодня фіксує й документує нові випадки нападів на медійників та команди ЗМІ, які сумлінно працюють у північних муніципалітетах Республіки Косово.
– Це найбільша кількість атак, зареєстрованих в AGK за останні шість років. Від імені Асоціації дякую моїм колегам, які, незважаючи на небезпеку та відсутність захисту, продовжують вести репортажі з небезпечної зони, – підкреслила Рабійє.
– Ми уважно стежимо за подіями на півночі Косова, оскільки напруженість між Сербією та Косово впливає на роботу медіа-професіоналів та на свободу слова загалом. Ситуація викликає особливу тривогу, оскільки вона передбачає серйозні сутички та масове насильство. Це вже призвело до поранень численних поліцейських, протестувальників та, в тому числі, журналістів, – каже медіаюристка Європейського центру преси та свободи слова Флютура Кусарі.
Флютура опікується дотриманням прав працівників мас-медіа не лише в Косові, а й в інших країнах. Зокрема, вона є однією з ініціаторок програми професійного захисту «Резиденція в Косові», що діє з квітня минулого року після початку повномасштабного російського вторгнення. Впродовж року столиця Косова Приштина прийняла чотирнадцять українських журналістів та надала можливості для проживання та роботи. Станом на сьогодні у програмі залишається дванадцятеро колег із Луганської, Київської, Чернігівської, Одеської, Кіровоградської областей. Днями до них приєдналися нові учасники проєкту, Ольга Прядко та її син Ярослав.
Щоразу, коли до Приштини прибувають українські журналісти, їх зустрічає в аеропорту делегація косовських друзів на чолі з головою AGK Джемайлем Реджою. У лютому нинішнього року відвідав Україну і як очільник медійної спільноти, і як журналіст. Серія його репортажів для аудиторії Балкан була присвячена російсько-українській війні.
Нині він веде репортажі з півночі Косова, де щодня відбуваються вуличні сутички демонстрантів із військовими й поліцейськими. Зокрема, автомобіль Top Channel, в якому Джемайль їхав разом з колегами Леонітою Байрамі, Косова Гьочі та Валдріном Абазі, був атакований у Звечані за 20 метрів від польського KFOR. Його забризкали чорною фарбою та зняли задні номерні знаки.
– Люди в масках кидались на нас із лайкою, а потім жбурляли в нас пляшками. Після трьох годин очікування біля будівлі муніципалітету, з постійною стріляниною та камінням, що летіло в наш бік, журналістам, нарешті, вдалося залишити Звечан. Це стало можливим лише завдяки сербському власнику кафе, який провів нас усіх до наших машин, – розповідає Джемайль Реджа.
Щодня до AGK отримує нові свідчення порушень прав журналістів на півночі Косова. Обставини, за яких це відбувається, схожі на нинішні українські реалії, коли журналісти є мішенями для російських окупантів. Нині ж вони потерпають від сербських екстремістів, яких підтримує Росія. Аналітик, засновник інституту з вивчення гібридних воєн Octopus Агім Мусліу в інтерв’ю телекомпанії RTK чітко вказує, що до нападів на журналістів та поліцейських причетні, в тому числі, російські спецслужби.
Так, у місті Лепосавич демонстранти напали на автомобілі албанських медіа A2 CNN і Panorama. Обидві команди під час атаки були в автомобілях, розповів репортер A2 CNN Юл Касапі (він, до речі, був одним із небагатьох албанських журналістів, які працювали під час війни в Україні).
– Позаду нас їхав інший автомобіль, який належав албанській телекомпанії. Ми припаркували свої авто далеко від муніципалітету Лепосавич, але навіть тут вони напали на нас. У кожному муніципалітеті були подібні інциденти, жертвами яких стали інші албанські ЗМІ. Було приблизно п’ятеро молодиків у масках і шарфах, вони кидали каміння, поки ми всі були в машині. Сили KFOR стояли поруч. Однак, побачивши цих людей у масках, вони пішли. Поліції тут також немає, – констатує Юл Касапі.
У Звечані команду з найпопулярніших косовських медіа KOHA закидали камінням, розбили лобове скло авто команди KALLXO та понівечили автівку RTV Dukagjini. Там же, в муніципалітеті Звечан, побили журналіста RTV 21 Буріма Зарічі, який є членом правління AGK. Інцидент стався в момент, коли той намагався зняти момент нападу на автомобіль поліції Косова. На надісланому до AGK відео видно, як протестувальники наказують не стріляти, а потім атакують журналіста.
Міжнародна та Європейська федерації журналістів рішуче засудили напади на журналістів та інших працівників ЗМІ у Косові.
– Починаючи з 26 травня, на півночі Косова було задокументовано зростаючу кількість нападів на журналістів і працівників ЗМІ, які посилились 29 травня після протестів, що спалахнули в регіоні.
Разом із Європейською федерацією журналістів (EFJ) ми приєднуємося до нашої філії Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës (AGK) у засудженні насильства, спрямованого проти медіа-професіоналів, і закликаємо владу та власників медіа забезпечити безпеку журналістів, які пишуть на місцях, – йдеться в заяві, оприлюдненій на сайті організації.
Національна спілка журналістів України також висловлює щиру підтримку колегам у Косові, які безстрашно виконують свою роботу, незважаючи ні на що. Гасло НСЖУ «Журналісти важливі!» не знає кордонів.
Людмила Макей