Відновлення виходу місцевих газет і забезпечення людей необхідною інформацією на деокупованих і прифронтових територіях є одним із пріоритетів Національної спілки журналістів України. Про можливості і шляхи відродження місцевої преси як головного носія інформації в нинішніх умовах, досвід, проблеми і перспективи, а також роль в цьому процесі НСЖУ говорили на зустрічі, організованій Запорізьким Центром журналістської солідарності. ЇЇ учасниками були редактори місцевих газет, регіональні медійники та журналісти-переселенці.
Саме під патронатом Спілки за матеріальної допомоги міжнародних інституцій та ЮНЕСКО і підтримки Центру журналістської солідарності в квітні нинішнього року першою у Запорізькій області після тривалої перерви відновила вихід оріхівська газета «Трудова слава».
– Розпочинати все з нуля на новому місці було дуже непросто, – згадує головна редакторка «Трудової слави» Світлана Карпенко. – Потрібні були кошти, техніка, бракувало людей. Нас дуже підтримали в цій важливій справі керівники Національної спілки журналістів України, долучилися оріхівські депутати і представники місцевої влади. Майже весь тираж першого номера газети доставили в Оріхів, який тоді найбільше потерпав від обстрілів. Там газету дуже чекали і були їй надзвичайно раді. Зараз видання доставляють майже у всі громади. Розповсюджують її старости. До кінця року матимемо в своєму активі вже 16 випусків, – говорить пані Світлана.
За словами головної редакторки, доставляти газету в села Оріхівщини – одна з найбільших проблем, адже вони дуже потерпають від обстрілів. І все ж видання доходить до свого читача. Отримують газету і переселенці, які проживають в обласному центрі.
– «Трудова слава» виходить тільки завдяки сприянню НСЖУ і за рахунок міжнародних грантів. Бо ж не можна сподіватись, що хтось все зробить за тебе. Треба і самим шукати можливості, – говорить Світлана Карпенко. – Добувати гранти дуже важко. З чотирнадцяти моїх заявок задовольнили лише одну. Але ж зусилля були того варті. Підтримку надав Нідерландський медійний фонд. За надані цим фондом кошти ми придбали ноутбуки, принтер, два мобільних телефони і два диктофони, – зазначила редакторка.
Маленькому редакційному колективу «Трудової слави» допомогла також землячка Оксана Бровко, яка очолює Асоціацію незалежних регіональних видавців. Від неї редакція отримала проект на друк газети на пів року, ноутбук і зарядну станцію.
– Хочу висловити щиру вдячність голові НСЖУ Сергію Томіленку, голові Запорізької обласної організації НСЖУ Наталії Кузьменко і відповідальному секретарю Валентині Манжурі за постійну підтримку і практичну допомогу, – каже Світлана. – Саме завдяки цьому ми зараз не тільки відновили і випускаємо газету, а й працюємо над здобуттям гранту на одинадцять місяців і створенням власного сайту. З пошуком надійних розробників сайту нам допоміг Центр журналістської солідарності. Віримо, що все задумане здійсниться.
Наслідуючи приклад оріхівських колег, у жовтні, знову ж таки за допомогою НСЖУ, відновили випуск своєї газети гуляйпільські журналісти. З початком війни вони вели свій сайт «Гуляйполе.Сiti». Але згодом і це стало неможливим. Бо в розбомбленому місті немає ні зв’язку, ні Інтернету. Воно потерпає від постійних обстрілів. Тож місцева газета для мешканців прифронтових територій і для переселенців з Гуляйпілля стала в буквальному сенсі ковтком свіжого повітря. Редакторка видання “Голос Гуляйпілля” Тетяна Велика розповіла про свій досвід.
– Я дуже вдячна НСЖУ за матеріальну і моральну підтримку нашого рішення відновити газету. Раді, що в нас повірили, маленький колектив працює з повною самовіддачею. На кінець року ми маємо вихід чотирьох номерів газети. Пишемо про наших героїчних воїнів, про волонтерів, життя прифронтових громад і про гуляйпільців, які попри все, залишилися на своїй землі, під постійними обстрілами, де часто бракує і води, і їжі. Але вони борються і вірять у перемогу.
Коли роздавали перший номер відродженого «Голосу Гуляйпілля», люди не могли втриматись від сліз, так їй раділи. Роздаємо газету біля Пологівського хабу. доставляємо по можливості і в деякі села, куди можна добратися, бо вся територія під постійними обстрілами. Однак забезпечити всіх безплатною газетою ми, звичайно, не можемо. Тому організували передплату на 2024 рік. І з нового року доставкою газети до громад займатимуться працівники «Укрпошти».
По Вайберу до круглого столу доєдналася головна редакторка газети «Наше життя» з підконтрольного Україні містечка Новомиколаївка Катерина Заварзіна. Вона розповіла, що з початком війни газета не припинила свій вихід, оскільки містечко, хоч і потрапляє час від часу під обстріли, але все ж знаходиться значно далі від лінії фронту, ніж Оріхів і Гуляйполе.
- Ми залишилися в редакції втрьох, – говорить пані Катерина. – Але, попри всі труднощі, тримаємо інформаційний фронт, бо бачимо, наскільки важлива для людей наша маленька газета, наскільки вона їм потрібна. Коли трапляються перебої з доставкою всі дзвонять: де наша газета?
Пишемо не лише про війну та наших героїчних воїнів і волонтерів. В нашому містечку багато переселенців із сусідніх районів, тож приділяємо увагу і їхнім проблемам. Намагаємося вирішувати їх, підтримувати людей нашим журналістським словом.
Щодо наших нагальних редакційних проблем. З технічним забезпеченням у редакції все гаразд. Але надто дорого обходяться папір і друк. В цьому питанні нам дуже потрібна була б підтримка, – зазначила Катерина Заварзіна.
Принагідно зазначимо, що на Запоріжжі виходить ще одна місцева газета «Дніпровські вогні» у місті Вільнянську. Минулого року вона на деякий час припиняла вихід. Але новий редактор Олександра Кот змогла організувати маленький колектив і відновити вихід видання.
Поки що через низку проблем не змогла відновити вихід газета «Червоний промінь» Запорізького району, хоча спроба така була: за допомогою НСЖУ світ побачив один номер газети. Як зазначила її редакторка Наталія Стіна, поки що редакція веде свій власний сайт, але місцеве друковане видання на такій великій території, яку займає Запорізький район, безумовно потрібне.
Підсумком плідної творчої розмови в ЦЖС стала пропозиція: звернутися до голови НСЖУ Сергія Томіленка з проханням організувати в Центрі журналістської солідарності його онлайн зустріч (можливо, із залученням зарубіжних партнерів) з редакторами місцевих газет Запоріжжя, а їх нині на підконтрольній Україні території – 5, на якій обговорити можливості відновлення і регулярного виходу цих видань, їх завдання та проблеми і шляхи вирішення.
Матеріал підготовлено за підтримки Проекту «Посилення стійкості медіа в Україні». Впроваджується Фундацією «Ірондель» (Швейцарія) та IRMI, Інститутом регіональної преси та інформації (Україна). Фінансується Фондом «Швейцарська солідарність» (Swiss Solidarity).
Інформаційна служба НСЖУ та Валентина Бистрова. Фото Дар’ї Зирянової