До річниці вбивства черкаського журналіста Вадима Комарова колеги з International Press Institute (IPI) опублікували матеріал із закликом розірвати цикл безкарності щодо справ убитих журналістів в Україні. Відповідна заява розміщена на офіційному сайті Міжнародного прес-інституту.
Як ми повідомляли раніше, Вадим Комаров став жертвою жорсткого нападу 5 травня 2019 року. Не приходячи до тями, 20 червня 2019 року він помер. І колеги вбитого, і правоохоронці основним мотивом вбивства називають активну журналістську діяльність Вадима. Але за рік, що минув, розслідування цієї справи, попри резонанс, не можна назвати ефективним.
«Про вбивство Вадима Комарова повідомили майже всі національні телеканали, видання та інформаційні агентства», – заявив в інтерв’ю IPI, голова Національної спілки журналістів України, Сергій Томіленко. «Проте, з плином часу цей кейс більше не фігурував у національних ЗМІ. Зараз його належно висвітлюють лише черкаські регіональні ЗМІ», – додав він.
«Ми закликаємо владу в Україні терміново вжити заходів для запобігання безкарності у вбивстві Вадима Комарова», – сказав заступник директора IPI Скотт Гріффен. «Поліція повинна провести всеосяжне, прозоре та неупереджене розслідування, щоб знайти та притягнути до кримінальної відповідальності всіх осіб, відповідальних за його вбивство. Відсутність прогресу в цій справі загрожує безпеці журналістів по всій країні», – сказав він.
Нагадуючи про кілька випадків нерозкритих вбивств журналістів в Україні, Гріффен додав: «Неприпустимо, що в більшості справ щодо вбивства журналістів, ефективність слідства дуже низька, а ті випадки, що доходять до суду – мають досить непереконливі докази. Україні потрібно забезпечити, щоб розслідування справ щодо вбивств журналістів були позбавлені політики та проходили якомога швидше та прозоріше, щоб припинити це замкнене коло безкарності».
Тетяна Печончик, голова правління ГО “Центр інформації про права людини ZMINA”, в недавньому інтерв’ю заявила, що, як і у випадку з Комаровим, вбивство Шеремета не розслідується ефективно. «Докази проти трьох підозрюваних дуже слабкі, і якщо поліція не знайде нові докази, справа не буде мати прогресу під час судового розгляду», – сказала вона. «Ми маємо побачити, чи буде суд справедливим, можливо, ці люди невинні, але в кінцевому підсумку будуть відправлені до в’язниці. Поширена проблема безкарності в Україні поширюється на справи проти правозахисників та громадських активістів, і ця проблема не буде вирішена, доки не будуть проведені серйозні реформи у правоохоронній та судовій системах».
Довідка: International Press Institute – це глобальна мережа редакторів, журналістів та керівників ЗМІ, які поділяють загальну прихильність до якісної, незалежної журналістики. Вони працюють над тим, щоб забезпечувати умови для журналістики виконувати свою суспільну функцію, найважливішими з яких є відсутність втручання в редакційну політику ЗМІ та не боязні відплати. Місія IPI – захищати свободу ЗМІ та вільний обіг новин. Штаб-квартира Міжнародного Прес Інституту знаходиться у Відні.