Через репресії режиму лукашенка понад 100 білоруських журналістів минулого року приїхали жити і працювати в Україну. З початком повномасштабного вторгнення росії 24 лютого, як і іншим громадянам Білорусі, їм було заблоковано банківські рахунки. Зусиллями Білоруської асоціації журналістів вдалося достукатися до СБУ та Нацбанку. Асоціація подала список медійників, які проживали в Україні, щодо них проводили необхідні перевірки. Зрештою, Нацбанк таки погодив розблокування рахунків і надіслав відповідний лист у банки. Але тут, як розповідають колеги-журналісти, кому як пощастило.
«24 лютого усім громадянам білорусі заблокували рахунки. І тут почалося довге ходіння по муках, бо на ці рахунки колеги отримували зарплату за свою роботу. Причому деякі працювали на українські видання. Ми звернулися до компетентних органів. Але навіть після листа НБУ деякі банки не хочуть ці рахунки розблоковувати. Це дуже дивно, немає ніякої системи. Ми надали однакову інформацію про журналістів, усі вони в одному списку. Але банки комусь розблокували, а комусь ні», – розповідає заступник голови БАЖ Борис Горецький, який також минулого року змушений був виїхати в Україну після 2-х обшуків.
Розповідає, що ситуації виникають абсурдні, приходять відповіді з банку на зразок «ми не можемо вас ідентифікувати». А одному з колег прийшла відмова через те, що на момент відкриття рахунка в нього не було ідентифікаційного коду, а зараз зʼявився.
«У багатьох колег проблеми з оплатою житла, вони не можуть купити їжу чи одяг, бо кошти надходять, а скористатися ними немає можливості», – коментує Борис Горецький.
Олена Приходько, журналістка польського радіо Radio Wnet приїхала до України в 2021 році після того, як її викликали у слідчий комітет. Забрала з собою малу доньку, а чоловік зі старшими дітьми вже виїхали пізніше. Вже тут, у Києві, Олена почала співпрацювати з польською редакцією.
«Коли я приїхала, білоруських колег тут було небагато, а потім вже почали виїжджати цілими редакціями. Ми дуже вдячні Національній спілці журналістів, яка нас підтримала інформаційно, морально й практично», – розповідає Олена.
Каже: білоруси з розумінням поставилися до того, що потрібні були перевірки Служби безпеки, адже всі вони могли довести свою непричетність до режиму лукашенка. Але те, як зараз поводять себе банки щодо журналістів, викликає обурення. Адже вони не реагують на лист НБУ.
«У деяких людей на цих рахунках були заощадження, які вони перевели з білоруських карток, бо там уже стали «екстремістами» і «терористами». Але ж це не злочинні гроші, це гроші за нашу працю, – зауважує Олена. – І тут все залежить просто від того, що собі думає оператор чи телефоніст. Може просто сказати, мовляв, а, ти – білорус, до побачення. Деякі колеги дозвонювалися до банків із Польщі, а їм відповідали: коли зателефонуєте з українського номера, то будемо розмовляти».
Олександра Квіткевич у Білорусі працювала у відділі фінансів найбільшого незалежного порталу TUT.BY
«У травні 2021 року наш сайт заблокувала білоруська влада, заарештували рахунки компанії. В частини моїх колег відбулися обшуки, 15 осіб заарештували і відправили у СІЗО. Серед них була і гендиректорка порталу Людмила Чекіна і головна редакторка Марина Золотова. Вони досі за ґратами… Я вже сиділа 15 діб у листопаді 2020 року за роботу на Марші пенсіонерів… На початку червня 2021 року ми переїхали хто куди. Я вирушила в Київ. Тут журналісти, які виїхали, створили нове ЗМІ ZERKALO.IO. Тут я і працювала», – розповідає Олександра.
Узимку 2022 року вона перейшла працювати в незалежне білоруське видання Єврорадіо, де працює досі.
24 лютого з іншими білорусами Олександра вирішила виїжджати з Києва до Польщі. 25 лютого побачила, що її рахунки в Приватбанку та банку ПУМБ заблоковані. Готівки було 60 євро.
«На щастя, офіс моєї нинішньої редакції знаходиться у Варшаві. Мені було де зупинитися. Якби довелося знімати житло, я не знаю, що б робила. Перші пару місяців навіть не намагалася вирішувати питання з українськими рахунками. Війна, не до цього. Потім написала в ПУМБ і Приватбанк. Потім БАЖ запропонувала скласти список журналістів, відправити в СБУ і НБУ. Так і зробили. Кілька тижнів нас перевіряла СБУ. Потім Нацбанк. Нарешті 14 червня НБУ погодив розблокування всім», – розповідає журналістка.
Чекала тиждень. Потім знову зверталася в банки, де їй відповіли, що ніякого листа не було.
«Я писала в ПУМБ з питаннями, коли ж. Мене просто ігнорували. Потім подзвонила ще раз зі свого українського номера, він у мене один і других не було. До нього привʼязані всі рахунки. У банку сказали, що мій номер не рахується у них у базі. Після цього у банкінгу в мене почав відображатися мінус мільярд. Мільярда ніколи не було, а ось мінус мільярд зʼявився», – говорить Олександра.
В Приватбанку теж спершу заблокували доступ до банкінгу, але після повторного листа з НБУ таки відкрили рахунки.
«Мені пощастило, хоч грошей при виїзді з України не було, але була робота і житло. А у багатьох журналістів на картках зависли гроші, за які вони могли б зараз жити», – додає вона.
Журналісти кажуть: прикрості у цій ситуації додає ще й те, що і в рідній країні вони «вороги», і в Україні не можуть сподіватися на розуміння та допомогу.