Національна спілка журналістів України пропонує ознайомитися із адаптованим перекладом виступу європейського Комісара з питань внутрішнього ринку та послуг Тьєррі Бретона перед Комітетом Європейського Парламенту з питань культури та освіти. У ньому він окреслює своє бачення щодо майбутнього захисту та підтримки європейських культурних та медіа галузей. Матеріал опубліковано на офіційному сайті Європейської Комісії:
Нинішні кризи у сфері охорони здоров’я та економіки створюють безліч викликів для культурної, медіа та аудіовізуальної екосистем.
Я хотів би висловити підтримку людям, які працюють у галузях культури та медіа, для яких ситуація здається нескінченною. І сказати їм одне: ми бачимо світло в кінці дороги.
Звичайно, пандемія посилила вразливість цього сектору, який стикається з посиленою конкуренцією із великими платформами на фрагментованому ринку.
Але я також бачу безліч можливостей, особливо в рамках цифрової трансформації.
Мої сподівання базуються на трьох підґрунтях:
Підтримка сектору на фрагментованому ринку
Перш за все, ми повинні підтримати цілісну екосистему, щоб пережити цю кризу та адаптуватися до трансформацій.
У грудні минулого року я представив План дій для захисту медіа (Action plan for the media), нашу стратегічну схему відновлення та трансформації сектору, яка складається з 10 конкретних кроків, які вже перебувають у процесі імплементації.
Що стосується фінансової підтримки, ми маємо низку механізмів, які необхідно мобілізувати.
Окрім Creative Europe, перший робочий план якої незабаром буде прийнято, ми також маємо програми Horizon Europe, Digital Europe Programme та InvestEU.
Більше того, національні плани відновлення – це безпрецедентна можливість інвестувати в трансформацію та стійкість екосистеми, зокрема, використовуючи 20-відсотковий цільовий показник – тобто до 134 млрд євро.
Що стосується сфери аудіовізуальних послуг, то спільно з Європейським інвестиційним фондом (European Investment Fund) ми активно працюємо над платформою Media Invest. Ця європейська інвестиційна платформа буде спеціалізуватися саме на цьому секторі і вона дозволить мобілізувати 400 мільйонів євро інвестицій у європейське виробництво та дистрибуцію.
26 квітня ми запустили першу версію інтерактивного інструменту, який допоможе медіакомпаніям шукати фінансування.
Ми також розпочали конкретну роботу у культурній, медіа та аудіовізуальній екосистемах щодо бази даних та підвищення кваліфікації. Разом із Ніколасом Шмітом та Марією Габріель, я провів круглий стіл “Пакт про навички” (“Pact for skills”) з представниками креативних та культурних індустрій щодо їхніх потреб у покращенні навичок.
Закон про цифрові послуги / Закон про цифрові ринки
Другий пункт стосується реорганізації нашого інформаційного простору, особливо у питанні відповідальності платформ.
Це наша подвійна пропозиція – Закон про цифрові послуги (про хейт-спіч, прозорість алгоритмів та модерацію контенту) та Закон про цифрові ринки (про роль великих технологічних платформ на ринку).
Ці інструменти доповнюють наше галузеве законодавство. Тим паче враховуючи те, що за останні роки ми прийняли законодавчі акти, які структурують медіа-сектор, а саме: Директиву про авторські права та Директиву про аудіовізуальні послуги.
Нашим пріоритетом є їх швидке та всеосяжне впровадження у всіх державах-членах. Більше того, зараз ведеться розгляд справ за фактами затримок у впроваджені Директиви про аудіовізуальні послуги.
Що стосується авторських прав, я хотів би згадати статтю 17 директиви, яка лежить в основі нашого механізму зміцнення позицій наших авторів та гарантування їм справедливої винагороди.
Найближчими тижнями ми представимо наші вказівки щодо практичного застосування статті 17 для сприяння її впровадження, яке, я переконаний, принесе значну користь європейському творчому сектору.
Свобода та незалежність медіа
Мій сьогоднішній виступ не був би повним, якби я не зазначив про основну проблему свободи ЗМІ та плюралізму в Європі та тривожні події у деяких країнах, наприклад, Польщі, Угорщині, Словенії чи Чехії.
Збереження свободи ЗМІ та плюралізму є абсолютно необхідним та являється основою наших демократичних систем. Будь-який напад на ці принципи – це напад на пакт, який об’єднує Європейський Союз.
Нещодавно президент Єврокомісії, з нагоди трагічного вбивства грецького журналіста Георгіоса Караіваза, нагадав, що свобода преси, безумовно, є найсвятішою свободою. І ми повинні разом її боронити.
У цьому напрямку Європейська Комісія розпочала амбіційну та активну програму.
Вперше в історії, завдяки потужній підтримці Європарламенту, ми представили цілісний підхід із планами дій “Демократія” та “Медіа“, прийнятими в грудні минулого року.
Комісія співфінансує значну кількість проектів, які працюють над захистом свободи журналістів, відстежують порушення плюралізму та надають юридичну й практичну підтримку журналістам, які зазнають атак.
Ми працюємо над розробкою Рекомендацій щодо безпеки журналістів, щоб гарантувати, що ті, хто поширюють інформацію, користуються найвищими механізмами захисту як в Інтернеті, так і в реальному житті.
Тому що ми не повинні забувати, що безпека журналістів є фундаментальною передумовою свободи преси, але, в той же час, є дуже крихкою.
Я маю принципову позицію щодо дотримання правил ЄС щодо незалежності медіарегуляторів. Ось чому я буду безкомпромісним у питанні впровадження Директиви AVMS, яка значно посилює цю вимогу незалежності.
Однак реальність така, що набір інструментів, доступний Комісії для роботи у сфері свободи медіа, обмежений, тому в деяких країнах ми спостерігаємо зростаючу та тривожну політизацію ЗМІ. Адже засоби масової інформації та тим більше суспільні мовники повинні слугувати усім громадянам, а не лише окремо взятій частині.
Як вже зазначала віце-президент Європейської Комісії Вера Йоурова, нам, безсумнівно, потрібен додатковий інструмент. І я готовий зробити свій внесок для досягнення цієї мети.
Тому що я також вважаю, що нам потрібно робити більше, навіть якщо наші повноваженні в цій галузі обмежені.
Ми повинні підготувати Європейський Акт про свободу ЗМІ (European Media Freedom Act)
Особисто я вважаю, що нам слід підготувати Європейський закон про свободу ЗМІ, який доповнить наш законодавчий арсенал та підсилить свободу та плюралізм ЗМІ у якості опор наших демократій.
Будемо чесні, відправною точкою будь-яких дій буде Директива AVMS, яка включатиме незалежність регуляторів. І це не для того, щоб відновлювати дискусії, які ми вели з цього приводу.
Однак, в умовах значних змін у медіа секторі, потенційні наслідки яких можуть відзначитися на незалежності та плюралізмі ЗМІ, я вважаю, що нам потрібен механізм підвищення прозорості, незалежності та підзвітності щодо дій, які стосуються питань свободи преси.
Також, необхідно розглянути питання стійкості дрібних учасників ринку та інноваційні моделі їх фінансування.
Крім того, ми могли б також подумати про те, як покращити управління суспільними ЗМІ, щоб краще запобігати ризикам політизації та забезпечувати різноманітність та плюралізм.
І нарешті, нам слід також задуматися про фінансування, яке підтримує плюралізм та свободу ЗМІ, та про структури, що здійснюють це фінансування.
Я тісно співпрацюю з Європейським парламентом щодо цих питань, щоб розробити кращі інструменти захисту основоположних цінностей Союзу.
Виступ було підготовано для Комітету Європейського Парламенту з питань культури та освіти