У Запорізькому Центрі журналістської солідарності відбулася зустріч журналістів-переселенців із представниками місцевих волонтерських організацій.
У Запоріжжі, в рамках діяльності Центру Журналістської Солідарності, місцеві медійники разом із журналістами-переселенцями поспілкувалися із делегатами міжнародних молодіжних організацій. До запорізького відділення ЦЖС завітали Юрій Білий, президент Асоціації молодих людей, та Вероніка Шостак, представниця департаменту спорту, сім`ї та молоді Запорізької міської ради.
Міжнародна молодіжна організація YMCA існує понад 160 років у більше, ніж 130 країнах світу і об`єднує майже 35 мільйонів людей різного віку та віросповідання, різних рас та політичних поглядів задля гармонійного розвитку кожного її учасника – духу, розуму та тіла.
У Запорізькому регіоні YMCA почала своє існування з 2002 року. В якості базової основи організація використала міжнародну програму скаутингу, принципами якої є розвиток креативності, взаємодопомоги, чесності, лідерства. За допомогою програм у молодої людини розкриваються та реалізуються таланти, з`являються навички роботи в команді, мотивація та фінансова грамотність.
Основні принципи – робити щось корисне, допомагати іншим, бути потрібним людям –це як раз те, що стало в нагоді під час розвитку волонтерського руху під час війни. Інструктажі, тренування, обладнання бомбосховищ. Підтримка військових збалансованими харчовими наборами, вітамінами, мікроелементами, допомога психосоціальних фахівців. Разом з європейською спільнотою надонатили на дрон для армії.
На Запоріжжі молодіжні лідери та волонтери YMCA цієї осені з 1 жовтня почали проект мобільних логістичних хабів для допомоги ВПО, особам, які опинились в складних життєвих обставинах.
YMCA – міжнародна організація, тому базується на європейських стандартах і рівнях. Задля надання якісної волонтерської допомоги разом з Департаментом спорту, сім`ї та молоді Запорізької міської ради , українського бізнесклубу та міжнародних партнерів була створена Школа волонтерів, в якій декілька місяців навчались та практикували всі бажаючі.
Наразі, на базі територіальної клініки первинної допомоги №1 створена мобільна група, яка складається з фахівців з психосоціальної та соціально-гуманітарної підтримки, медичної допомоги.
Одним з напрямків є вирішення питань зайнятості та працевлаштування ВПО, можливість користування єдиною базою вакансій. Багато уваги приділяється самозайнятості. Це може бути волонтерство або власна справа. Для початку власного міні-бізнесу претенденти можуть розраховувати на допомогу в складанні бізнес-плану та отриманні міні-грантів. Залучено 15 підприємців, які користуються сервісом пошуку вакансій для власних потреб.
Якщо раніше пріоритетом участі в організації була молодь віком з 14 до 35 років, то зараз виникла необхідність волонтерського втручання і допомоги вразливим категоріям та ВПО: і мамам з маленькими дітьми, і людям, дорослішим за 35. З безпечними приміщеннями, де YMCA збираються проводити заходи, інтерактивні тренінги та розвиваючі ігри, допомагає Гуманітарний інформаційний центр ГІД.
Про ініціативу, яку започаткувала Запорізька міська територіальна громада у співпраці з UNFPA «Про домашнє насилля знай – впевнено себе почувай!» розповіла Вероніка Шостак. Грант на проведення цієї програми допомоги виграв Департамент і з 1-го грудня розпочав його втілення. Зараз триває відбір 25-ти майбутніх учасників, які пройдуть навчання для лідерів громад та молоді. Програма триватиме до березня. Однією з форм роботи є форум – театри для сімей та молоді, проведення вікторин, тренінгів, метою яких є моделювання ситуацій насильства, протидії та допомоги. У подальшому отримані надбання можна буде втілити у власні проекти.
В Запоріжжі студентська молодь самостійно почала працювати в логістичному хабі з евакуйованими, займатися перевезеннями ВПО як по місту, так із інших територій. Запорізька політехніка та Національний університет створили гуманітарні штаби. Медичний університет започаткував виїзди до інвалідів, похилих громадян, які потребують уваги»,- розповіла Вероніка Шостак. І додала, що навіть в умовах війни в Запоріжжі продовжується матеріальна підтримка обдарованої молоді в рамках міської програми на 2022-2024 роки. Допомогу отримують кращі студенти, науковці, вихованці шкіл мистецтв та юнаки-чемпіони за різними видами спорту.
– Журналісти-переселенці на зустрічі здобули чимало корисної інформації, наприклад, стосовно лікування, отримали рекомендації, як знайти необхідну допомогу та організувати дозвілля для себе та своїх дітей, – каже Свілана Карепнко з Оріхова. – Захід був настільки плідним, що керівники Центру домовились продовжити спілкування та організувати нові спільні заходи.
Олена Морозова. Фото Сергія Біжка