Міжнародна та Європейська федерації журналістів підтримали занепокоєння Національної спілки журналістів України та засудили «позасудову й політично вмотивовану заборону». Про це повідомляється на офіційному сайті Європейської Федерації Журналістів.
Телеканали «ZIK», «NewsOne» та «112 Україна» указом Президента України Володимира Зеленського були позбавлені можливості виходити в ефір терміном на 5 років. На думку експертів такі дії придушують свободу слова. Близько 1500 медіа працівників опинилися під загрозою звільнення.
Офіційного обґрунтування заборони не було, але Президент України Володимир Зеленський заявив у Twitter, що Україна підтримує свободу слова, а не «пропаганду, яку фінансують агресори». Раніше український уряд звинувачував цих мовників у тому, що вони перебувають під «згубним впливом Росії» та загрожують інформаційній безпеці України.
Національна спілка журналістів України (НСЖУ) засуджує позасудову заборону українських ЗМІ та вказує на те, що права на роботу позбавлені сотні журналістів та працівників телеканалів.
Незалежна медіа-профспілка України (НМПУ) закликала уряд розробити чітку правову базу «для розподілу пропагандистських ресурсів та засобів масової інформації» і заявила, що це політично вмотивоване рішення може бути першим кроком до диктатури та підриву демократії. «Під час боротьби зі своїм найбільш злісним і підступним ворогом не можна вдаватися до його ж методів», – заявили в НМПУ.
Генеральний секретар Міжнародної Федерації Журналістів Ентоні Беланжер сказав: «Така свавільна та політично вмотивована заборона неприйнятна в умовах демократії. Такі дії ставлять під загрозу долі сотень працівників ЗМІ, які не мають жодного відношення до політичної приналежності власників медіа у яких вони працюють. МФЖ закликає українську владу скасувати санкції та поважати свободу інформації та слова».
Генеральний секретар Європейської Федерації Журналістів Рікардо Гутьєррес зазначив: «Блокування мовників це одна з найбільш радикальних форм обмеження свободи медіа. Такі заборони повинні застосовуватися лише у дуже виняткових обставинах. Держави зобов’язані гарантувати ефективність плюралізму ЗМІ. Процес ліцензування повинен забезпечувати достатні гарантії проти свавілля, включаючи належне обґрунтування владою своїх рішень про відмову в ліцензії на мовлення. Здається очевидним, що заборона Президента зовсім не відповідає міжнародно-правовим стандартам щодо свободи слова та засобів масової інформації».