Напрацьований у Криму досвід репресій проти журналістів із залученням фальшивих судилищ російська влада активно застосовує на інших окупованих територіях України.
Про це йдеться у заяві, ухваленій на засіданні Правління Національної спілки журналістів України 27 червня.
«Зазвичай медійникам висувають обвинувачення за статтями про тероризм, екстремізм, а в окремих випадках і про наміри повалити державну владу в Росії, – наголошено в документі. – Суди окупаційної влади замість об’єктивного, неупередженого розгляду справи повністю стають на бік сфабрикованого спецслужбою звинувачення й не беруть до уваги аргументи захисту, ухвалюють вироки з засудженням до строків, довших, ніж ті, якими ці ж суди карають реальних убивць і терористів. Відтак більшість засуджених журналістів переміщають відбувати покарання вглиб Росії, що ще більше ускладнює доступ до цих осіб».
Правління НСЖУ наголошує, що Росія цинічно демонструє, що ані вимоги міжнародного права, ані життя людей для неї не перепони: агресор вчиняє найтяжчі злочини на шляху до поставленої мети – знищення України.
Національна спілка журналістів України звертається до міжнародних організацій, урядів країн, насамперед країн-учасниць Міжнародного саміту у Швейцарії, які підписали Меморандум миру, а також країн-членів об’єднання «Кримська платформа» із закликом докласти всіх зусиль, щоб зупинити незаконну російську агресію та звільнити тисячі бранців Кремля, зокрема десятки незаконно засуджених Росією журналістів.
Національна спілка журналістів України докладає зусиль щодо звільнення журналістів, які стали заручниками окупаційного режиму. У травні впливова Європейська федерація журналістів, яка представляє 300 тисяч журналістів Європи, на пропозицію НСЖУ ухвалила звернення щодо негайного звільнення українських журналістів, незаконно утримуваних Російською Федерацією. А 24 квітня Верховна Рада України ухвалила постанову про полонених журналістів – заручників режиму Путіна, яку ініціював голова парламентського комітету з питань свободи слова Ярослав Юрчишин.
Репресивні механізми переслідування українських журналістів Росія роками напрацьовувала в окупованому Криму
Заява НСЖУ
За роки окупації Криму російська влада напрацьовувала механізм переслідування незалежних журналістів задля придушення свободи слова та потоку об’єктивної інформації. Ця методика базується на систематичних безпідставних затриманнях журналістів і подальшому проведені сфальсифікованих судових процесів.
Зазвичай медійникам висувають обвинувачення за статтями про тероризм, екстремізм, а в окремих випадках і про наміри повалити державну владу в Росії. Суди окупаційної влади замість об’єктивного, неупередженого розгляду справи повністю стають на бік сфабрикованого спецслужбою звинувачення й не беруть до уваги аргументи захисту, ухвалюють вироки з засудженням до строків, довших, ніж ті, якими ці ж суди карають реальних убивць і терористів. Відтак більшість засуджених журналістів переміщають відбувати покарання вглиб Росії, що ще більше ускладнює доступ до цих осіб.
Серед несправедливо засуджених у Криму – журналісти Наріман Джелял, Владислав Єсипенко, Дмитро Штибликов, Володимир Дудка, Олексій Бесарабов, громадянські журналісти Сейран Салієв, Ірина Данилович, Марлен Асанов, Тимур Ібрагімов, Осман Аріфмеметов, Сервер Мустафаєв, Рустем Шейхалієв, Ремзі Бекіров, Руслан Сулейманов, Амет Сулейманов, Асан Ахтемов, Вілен Темер’янов, та інші активісти та громадянські журналісти.
Після повномасштабного вторгнення Росія почала активно застосовувати напрацьований у Криму досвід репресій проти журналістів із залученням фальшивих судилищ на інших окупованих територіях України.
Наприклад, відомого журналіста Сергія Цигіпу було затримано на окупованій частині Херсонської області, але згодом доправлено до Криму, де засуджено за фальшивим звинуваченням і відправлено до в’язниці на 13 років. Не можна забувати й про Вікторію Рощину та Геннадія Осьмака, яких також російські окупанти також незаконно позбавили волі.
На жаль, наш ворог сильний, безпринципний та жорстокий. Росія цинічно демонструє, що ані вимоги міжнародного права, ані життя людей для неї не перепони: агресор вчиняє найтяжчі злочини на шляху до поставленої мети – знищення України.
Національна спілка журналістів України звертається до міжнародних організацій, урядів країн, насамперед країн-учасниць Міжнародного саміту у Швейцарії, які підписали Меморандум миру, а також країн-членів об’єднання «Кримська платформа» із закликом докласти всіх зусиль, щоб зупинити незаконну російську агресію та звільнити тисячі бранців Кремля, зокрема десятки незаконно засуджених Росією журналістів.
Ухвалено на засіданні Правління НСЖУ
Голова НСЖУ Сергій Томіленко
м. Київ.
27 червня 2024 року.