Журналісти, медійні організації та представники громадянського суспільства закликають український уряд та міжнародних партнерів звернути увагу на загрожене становище незалежної журналістики та включити питання підтримки і відновлення місцевих медіа в Україні до програми Ukraine Recovery Conference, яка відбудеться у Берліні 11-12 червня 2024.
Про це йдеться у відкритому зверненні «Відновлення медіа — невід’ємна частина відновлення України», оприлюдненому сьогодні, у Всесвітній день свободи преси.
«Українські незалежні медіа відіграють критичну роль як надійні джерела інформації в умовах широкомасштабної війни. Водночас медіа, особливо регіональні, самі потерпають від наслідків збройної агресії, а їх відновлення залишається поза увагою міжнародних партнерів України. Більшість українських медіа потерпають від невизначеності майбутнього, фінансових проблем та браку кадрів. За час повномасштабного вторгнення Росії в Україну понад 230 медіа були вимушені припинити своє існування», — зазначається у зверненні.
На програми відновлення України залучаються ресурси багатьох країн та донорів, разом з тим, в цих програмах відновлення самих медіа відсутнє, акцентують увагу медійники та представники громадського сектору. На їхню думку, міжнародні донори здебільшого розглядають медіа як інструмент, через який можливо доносити інформацію про відбудову, а не як сектор, який сам потребує допомоги. Якщо така тенденція продовжуватиметься, за декілька років регіональні медіа опиняться під загрозою зникнення, переконані медійники та громадські активісти.
Автори звернення наводять такі аргументи на користь підтримки незалежної регіональної журналістики:
- Журналісти в екстремальних умовах фізичної небезпеки та економічної кризи висвітлюють не тільки факти і наслідки агресії ворога, а й процеси відновлення. Саме професійні журналісти здатні якісно пояснити аудиторії, що відбувається у галузі відбудови, на що спрямовуються кошти, виділені партнерами, як працюють програми допомоги, та забезпечити публічний контроль над витратами.
- Відсутність локальних голосів медіа, яким довіряють, створює додаткову соціальну напруженість і відчуття покинутості у регіонах.
- Утворений інформаційний вакуум заповнює недостовірна інформація, дезінформація, фейки, що як наслідок призводить до недовіри місцевих мешканців до процесів відбудови в Україні.
«Потреби української медіагалузі у відновленні мають комунікуватися українським урядом як на національному, так на міжнародному рівнях, а також стати частиною програм відбудови, які реалізуються міжнародними партнерами. Відновлення українських медіа має увійти до стратегії відновлення України. Без незалежних медіа не буде сталої і прозорої відбудови», — переконані журналісти та представники громадянського суспільства.
До заяви вже долучилися медіамережа «Вікно Відновлення» та Національна спілка журналістів України.
Повний текст заяви доступний за посиланням.
Усі охочі підтримати таку позицію можуть підписати звернення, заповнивши форму за посиланням.