Особливості організації роботи ЗМІ на деокупованих територіях обговорили представники регіональних та місцевих ЗМІ, а також журналісти-переселенці з медіатренером, політичним аналітиком Олександром Нарбутом у Запорізькому Центрі журналістської солідарності НСЖУ під час тренінгу «Інформаційна деокупація. Роль місцевих ЗМІ у цьому процесі».
– Хочу найперше підкреслити, що інформаційна деокупація має різні підходи: для регіонів, які нещодавно окуповані, для регіонів, які окуповані з 2014 року і для мешканців Криму. Ми повинні чітко усвідомлювати, як діяти найбільш ефективно, – зауважив Олександр Нарбут.
Учасники тренінгу розглянули перший підхід, оскільки запорізьким медійникам потрібно звернути увагу саме на нещодавно окуповані території.
Тренер зазначив, що завдання журналістів – надавати своїй аудиторії конкретну інформацію, ретельно перевіряти джерела цієї інформації. Бо ж медійники повинні розуміти, наскільки висока ціна кожного надрукованого чи вимовленого в ефірі слова на деокупованій території. Адже тут до звільнення від ворога діяли виключно російські медіапропагандисти, які сіяли страх і невіру, переконували людей, що Україна про них забула. Якщо ж додати психологічний стан тих, хто пережив окупацію і голод, стане зрозумілим, що головне завдання будь-якого українського медіа на деокупованій території полягає в тому, щоб повернути людям спокій, стабільність, допомогти подолати гуманітарну катастрофу.
– Ви виробляєте ту продукцію, на яку завжди є споживач. Будьте потрібні вашій аудиторії. Преса займає ту нішу, яку не можна забити телеграм-каналами. Ви робите ту річ, яку можна потримати в руках, послухати в ефірі чи подивитись по телебаченню. Інтернет не має цієї властивості, – зауважив спікер.
На тренінгу говорили про значення в цій діяльності груп впливу, на які повинні спиратись журналісти, про виваженість фактів і думок, які представляє вразливій аудиторії будь-яке медіа, що почало працювати на звільнених територіях, про плани інформаційної деокупації, які вже мають бути напрацьовані.
– Інформація для новозвільнених територій повинна бути зосереджена на гуманітарному компоненті. Вона має окреслювати турботу. Людям потрібно повернутися до стабільності й повірити в те, що все налагодиться. І тут величезну роль відіграємо ми, журналісти. Маємо не тільки інформувати населення, а й допомагати координуватися та розв’язувати гуманітарні питання. Окрім того, суспільству дуже важливо знати, що відбувається на деокупованих територіях, що таке окупація та агресор в цілому. Це все робота журналістів. На нас зараз лежить дуже серйозна місія. Зараз настав той момент, коли вже треба говорити про конкретику та створювати плани з усіх способів деокупації. Саме це – головний висновок нашого тренінгу. І саме над цим ми зараз разом з тренером почали працювати, – зазначила Світлана Карпенко з прифронтового міста Оріхова, редактор газети «Трудова слава»– видання, яке два місяці тому відродило свою роботу завдяки діяльності Центрів журналістської солідарності НСЖУ та допомозі міжнародних партнерів.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Запоріжжі – 096 277 53 52 (Наталя Кузьменко, Валентина Манжура, співкоординатори
Запорізького центру), адреса: пр. Соборний, 152.
Про ЮНЕСКО.
ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Валентина Бистрова
Фото Дар’ї Зирянової