У демократичному суспільстві свобода слова – це найголовніший пріоритет. Із цього твердження розпочалася зустріч учасників українсько-литовського проекту «Стимул для незалежної журналістики в регіонах України» з делегацією з Листви на чолі з Послом Литовської республіки в Україні Вальдемарасом Сарапінасом. Зустріч відбулась у конференц-залі Національної спілки журналістів, де проходить тренінг за програмою міжнародного проекту, який реалізовують Національна спілка журналістів України, Центр Східно-Європейських студій (Вільнюс) та Литовська спілка журналістів.
Делегація депутатів Литовського сейму прибула до Києва, щоб узяти участь у заходах вшанування 80-х роковин трагедії Бабиного Яру. Але парламентарі знайшли час для спілкування з українськими журналістами за круглим столом.
Посол Литви Вальдемарас Сарапінас зазначив, що працює в Україні рівно рік, але за цей час полюбив нашу країну. Він привітав учасників тренінгу українською мовою.
«Україна – це не лише один із найважливіших партнерів Литви, а й наш щирий друг у боротьбі проти російської агресії», – зазначив він.
Вальдемарас Сарапінас підкреслив, що обидві країни поєднує співпраця у сфері безпеки, культури та економіки. Члени делегації від сейму Литви на чолі з віце-спікером Йонасом Ярутісом представляють різні політичні партії – як правлячі, так і опозиційні. Серед них була і членкиня комітету з навколишнього середовища та екології Лігіта Гірскене. Вона розповіла, що в Литві немає гендерних квот до парламенту, але гендерна рівність є нормою суспільного життя апріорі. Через це і жінки, і чоловіки однаково комфортно почуваються в політиці.
У дружній розмові підіймались, насамперед, питання ролі ЗМІ у суспільстві та їхніх трансформацій у час коронакризи та цифровізації світу.
«Медіа, особливо регіональні, – це важлива частина суспільного життя держави. Це четверта влада, над якою є лише синє небо. Це величезна відповідальність. ЗМІ – це запорука демократії у країні, від них залежить, в якому напрямку рухається суспільство», – сказав Йонас Ярутіс.
Депутати литовського сейму відповіли на запитання українських журналістів, у тому числі, стосовно їх діяльності в умовах гібридної війни
Член Союзу лібералів Армінас Лібека зазначив, що потрібно звикнути до нових реалій, де кожна людина «є трошки журналістом». Однак, на його переконання, необхідно будувати прозору правову систему, яка б гарантувала прозорі стосунки держави та медіа. Чим більш зрозумілими будуть закони, тим більш прозорими будуть стосунки політиків та ЗМІ. До речі, в Литві політичні партії не мають ЗМІ – це заборонено законом. Так само найбільш затребуваною якістю журналіста є відповідальність перед суспільством.
Довідково.
Метою проекту «Стимул для незалежної журналістики в регіонах України» є розбудова спроможності та підтримка журналістів, які мають значний досвід роботи в медіа та працюють у сфері розслідувальної журналістики. За допомогою тренінгів, консультацій та субгрантів проект покликаний покращити якість публічного дискурсу, підвищити стандарти журналістської роботи для боротьби проти дезінформації та поляризації, а також сприяти стійкості регіональних засобів масової інформації та журналістів-розслідувачів.
За результатами роботи міжнародного незалежного журі, відібрано десятьох українських регіональних журналістів, які отримують організаційну, тренінгову та юридичну підтримку, а також фінансування для створення власного розслідувального або аналітичного матеріалу.
Проект фінансується за рахунок Програми розвитку співпраці та допомоги демократії Міністерства закордонних справ Литви.