Яким є образ України й росії у світі, чи здатні цивілізовані країни розрізняти фейки? Про це й не тільки говорили під час зустрічі з письменником, членом НСЖУ, блогером та мандрівником Орестом Зубом у Львівському центрі журналістської солідарності. У зустрічі взяли участь місцеві медійники, викладачі та студенти факультету журналістики національного університету ім. Івана Франка.
За освітою Орест – юрист. Проте, робота у Львівському представництві Уповноваженого ВРУ з прав людини пригнічувала його паперовою рутиною. Тож він почав мандрувати світом. На сьогоднішній день Орест Зуб відвідав 129 країн світу. Про свої мандрівки він розповідає у соціальних мережах. Персональний Youtube-канал Зуба має 55 тисяч підписників, за його сторінкою у Facebook стежать понад 45 тисяч читачів та 25 тисяч – в Іnstagram. Крім того, з початком війни росії проти України Орест створив англомовний канал у Youtube, де поширює правдиву інформацію про ситуацію на українсько-російському фронті для іноземних глядачів.
Орест Зуб розповів, що до початку широкомасштабного вторгнення росії у світі практично нічого не знали про нас. Однак побачивши героїчний опір нашого народу, по-новому відкрили для себе Україну. «На Заході люблять такі історії про мужніх і відважних героїв», – каже Зуб. Окрім того, близько 8 млн наших громадян нині живуть за межами країни й іноземцям цікаво, хто їхні нові сусіди.
За спостереженнями Ореста Зуба, російська пропаганда серйозно промила мізки іноземним громадянам. Тож перед українськими журналістами стоїть завдання поширювати правдиву інформацію про злочини російської армії в Україні.
Також під час зустрічі торкнулися теми обмеження роботи журналістів під час війни. На думку Ореста, вільне поширення інформації не можна обмежувати, адже це суперечить таким цінностям, як свобода слова, демократія та розвиток громадянського суспільства.
Нагадаємо, Центри журналістської солідарності – це ініціатива Національної спілки журналістів України, що реалізується за підтримки Міжнародної та Європейської федерацій журналістів, а також ЮНЕСКО. Вона покликана допомагати представникам медіа, що працюють в Україні під час війни. Центри діють у Києві, Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Запоріжжі, Дніпрі та надають журналістам організаційну, технічну, юридичну, психологічну й інші види допомоги.
Контакти Центру журналістської солідарності в Івано-Франківську – 066 677 07 26 (Вікторія Плахта, координатор Івано-Франківського центру), адреса: вул. Січових стрільців, 25.
Про ЮНЕСКО. ЮНЕСКО є спеціалізованою установою ООН з питань освіти, науки і культури. Вона робить внесок у мир та безпеку, сприяючи міжнародній співпраці в освіті, науці, культурі, комунікації та інформації. ЮНЕСКО сприяє обміну знаннями та вільному потоку ідей для прискорення взаєморозуміння. Вона є координатором Плану дій ООН щодо безпеки журналістів і проблеми безкарності, який спрямований на створення вільного та безпечного середовища для журналістів і працівників ЗМІ, зміцнюючи таким чином мир, демократію та сталий розвиток у всьому світі. ЮНЕСКО тісно співпрацює зі своїми партнерськими організаціями в Україні для надання підтримки журналістам на місцях.
Використані терміни та подання матеріалу в цій публікації не є висловленням будь-якої думки з боку ЮНЕСКО щодо правового статусу будь-якої країни, території, міста чи району або їхніх органів влади, так само як і ліній розмежування й кордонів.
Автор несе відповідальність за вибір і представлення фактів, що містяться в цій публікації, а також за висловлені в ній думки, які не обов’язково відповідають позиції ЮНЕСКО та не покладають зобов’язань на Організацію.
Центр журналістської солідарності в Івано-Франківську