Національна спілка журналістів України закликає негайно звільнити громадянську журналістку і активістку Ірину Данилович, яку переслідують в Криму. Як повідомляють правозахисна ініціатива «Кримський процес» та сайт проекту Радіо Свобода Крим.Реалії у підконтрольному Росії міському суді Феодосії 22 серпня розпочався судовий процес у справі громадянської журналістки та активістки Ірини Данилович, яку незаконно звинувачують у зберіганні вибухівки. 22 серпня відбулося попереднє закрите засідання. На ньому розглянули питання про запобіжний захід для Данилович на час судового слідства.
Суд прийняв сторону обвинувачення. Оскільки державний обвинувач виступав за збереження чинного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, а захист Данилович просив про зміну на м’якший, суддя Наталія Кулінська задовольнила клопотання прокуратури щодо необхідності утримувати Ірину Данилович під вартою до 2 лютого 2023 року. Також суд відмовив у задоволенні клопотань захисту про виключення низки доказів, як неприпустимих, та повернення справи прокурору для усунення виявлених захистом порушень, – повідомляють наші джерела.
Очікується, що перше судове засідання по суті справи відбудеться за тиждень – 29 серпня.
Інформаційна служба НСЖУ буде слідкувати за ходом суду та повідомляти читачам всі подробиці у справі Ірини Данилович.
Нагадаємо, громадянська журналістка Ірина Данилович перестала виходити на зв’язок зранку 29 квітня у Коктебелі. У той же час у будинку, де вона проживала, без її участі співробітники ФСБ Росії провели обшук. За підсумками обшуку, у батьків Даниловича було вилучено всі телефони і кілька днів вони не могли нікому повідомити про те, що сталося. 11 травня офіційно підтвердилася інформація про те, що Ірина Данилович утримується у СІЗО Сімферополя. Данилович висунули фальсифіковану підозру у незаконних діях із вибуховими речовинами або вибуховими пристроями (ч. 1 ст. 222.1 Кримінального кодексу Росії). Вона була заарештована 7 травня із залученням державного адвоката, попри те, що її адвокат Айдер Азаматов вісім днів шукав її, зокрема в управлінні ФСБ та адвокатській палаті. Данилович у письмовому зверненні, переданому до редакції Крим.Реалії, повідомила про «агресивні та протиправні дії» щодо себе з боку співробітників ФСБ Росії.
Ірина Данилович працювала медсестрою та вела сторінку в соцмережах, а також кілька блогерських колонок, присвячених правам медпрацівників та проблемам охорони здоров’я на анексованому півострові.
5 травня стало відомо, що на камерах спостереження однієї із заправок є відеозапис моменту викрадення. За словами батька Данилович, на відео видно, що жінка в одязі, як у його дочки, стоїть на зупинці в очікуванні автобуса. Туди під’їжджає чорна машина і з неї виходить кілька людей. Незважаючи на опір журналістки, ці люди силоміць заштовхнули її в машину та поїхали. Відеозапис батькові на заправці видати відмовилися, повідомивши, що можуть передати лише російським правоохоронцям.
Прокуратура Автономної Республіки Крим розпочала кримінальне провадження за фактом незаконних обшуків та затримання Ірини Данилович.
Громадські організації України, в тому числі Національна спілка журналістів України, вимагають звільнення громадянської активістки Ірини Данилович.
Інформаційна служба НСЖУ.